Özlem Denizmen Kişisel Para Danışmanı info@paradurumu.com

Soru : Özlem Hanım, Yaptığınız hizmetler ve kitaplarınız için çok teşekkür ediyorum. Sayenizde para konusunda birşeyler öğrenmeye başladım.Kitaplarınızı tekrar tekrar okuyup bilinçlenmem gerek.Cebinde mucize yarat bitti.Bolluk ve bereket için yer aç'a başlayacağım. 3 aydır bütçe yapıyorum.Meğer hesaba katmadığımız birçok giderimiz varmış.Bütçe yapınca bunları çok iyi görebildim.Ek gelir yapmam gerektiğine kanaat getirdim :o Tekrar Emeğinize sağlık. saygı ve sevgilerimle Özgür BENLİ Makina Mühendisi /Gebze

Cevap :

Özgür merhaba,
Şahanesin! Bolluk ve Bereket İçin Yer Aç Kitabımla da tasarrufla ilgili birçok bildiğin ama farkında olmadan yaptığın şey ile karşılaşıp, tasarruflarını da arttıracaksın, eminim.

Sizlerden gelen bu mesajları okumak benim için de ayrı bir motivasyon ve mutluluk oluyor.
Sağlık, sevgi ve parayla kal

Soru : Merhaba 30 yıldır oturduğumuz bir evimiz var. Şuan annem ablam ve üniversitede okuyan kardeşim oturuyor ben evliyim ve başka bir şehirde yaşıyorum.Babam vefat etmişti yıllar önce. Apartmanımızın asansörü yok.Annemde yaşlandığı için 4 kat inip çıkmakta artık zorlanıyor . Başka bir eve taşınma arzusu var. Size sorum şu: 1-Evi satıp aynı değerde ama asansörlü bir evmi almalı 2-Evi satıp parayı bankaya yatırıp gelecek olan kar payı ile kiraya mı çıkmalı 3-Evi satıp kredi çekip biraz daha yeni bir evmi almalı (krediyi sadece ben çekebilirim çünkü annemler dul/yetim maaşı alıyor) Görüş ve tavsiyelerinizi rica ediyorum Teşekkürler

Cevap :

Serkan öncelikle evlenip kendi hayatını kurmuş olmana rağmen, anneni düşünmen, onun kararlarına ışık tutmaya çalışman, kardeşlerine huzur içinde yaşamasını sağlama isteğin... çok güzel. Emin ol herkes senin gibi değil. O yüzden tebrik ederim. hayırlı bir evlat yetiştirmiş derler ya, bu çok güzel bir şey. benimde iki oğlum var, bunun değerini şimdiden anlıyorum.

Gelelim annenin evine;

İnsan yaşadığı evi, özellikle belli bir yaşa geldikten sonra, çok değiştirmek istemez, değişim cesaret isteyen bir şeydir, eski alışkanlıklar, yaşanmışlıklar, muhit, komşular...nosta ji, bunların hepsi 30 senedir yaşanan evden çıkmayı güçleştirir. Bu herkes için böyledir genelde...

eğer annenin dizlerinde büyük bir sorun yoksa, ve doktor onun merdiven çıkmasında bir sorun görmüyorsa, ben yaşlılarımızı hareket etmesi taraftarıyım. rahmeti ananem 87 yaşında aramızdan ayrıldı. Son dönemine kadar 60 yıldır yaşadığı evin merdivenlerini günde birkaç kere çıkıyordu. Ona dinçlik dirilik veriyordu.

annem evden kesinlikle çıkmak istiyor, ve de dizlerinde sorum var diyorsan.. Yani kararlıysanız..

O zaman yeni eve geçmeyi konuşalım..

Bir kere annenin yaşında ona kredi aldırmayı hiç tasvip etmem. O şu anda rahat etmesi gereken bir yaşta. Borçların düşünüp nasıl ödeyeceğini düşünüp stres altına girmesini istemem, sağlıklı da değil.

Kredi: anladığım kadarıyla burada yeni aldığı evin parasını annen ödeyecek. biz çocukları olarak kredi çekip ödeyeceğiz desen ayrı bir şey, onunla ilgili hepinizin bana bilgi göndermesi gerek o zaman. O sebeple kredi çekip ev alma konusunu bir kenara koyuyorum

Evi sattığını zaman kaça satabileceksiniz? Diyelim 100.000 TL’ye sattınız bunun 70.000 lirası ile daha küçük ama asansörlü bir ev aldınız aynı muhitte tercih etmeni tavsiye ederim annenin arkadaşları vs bu önemli bir sosyal destek. 30.000 lirasını da annenin bundan sonraki emre için nakit olarak onun hesabında saklarsınız.. Biliyorsun emir uzadı.. Sağlık ile ilgili de her zaman tedbirli olmak lazım.. (rakamları kendine güne çarpıp ölebilirsin ben 100.000 TL diye bir ortalama rakam söyledim..)


Annen için kiraya geçmeyi tavsiye etmem.. Nedenini söyleyeyim..
A. İki genç kız var evinde yaşayan.. Onları sürekli paraya ihtiyacı olacak.. Oda evi satıp parayı onlara kıyamıyıp para verecek.. Ve elinde para pul kalmayacak.. Tabi bu bir varsayım.. Ama genelde çok gördüğüm bir şey.. kardeşlerin ondan iyiniyetle para isteyecekler, oda iyiniyetle sürekli verecek, ...O yüzden annenin tapulu bir ev olmasını ben tercih ederim.. birde
B.annen hep kendine sahip olduğu bir yerde yaşamış.. Şimdi bu yaşta kiraya geçmek ona zor gelebilir..

Önemli olan annenin hisleri, ve onun gerçekleri.. İstersen kendisiyle bir daha konuş..1 sonra bir daha yazabilirsin bana..

Soru : merhabalar özlem hanım ben 21 gunde nasıl 1000 tl bırıktırilir bunu öğrenmek istiyorum.para testi aldım.devlet memuruyum seneye kredi m biticek ve ev almayı düşünüyorum.önden biraz biriktirmek istiyorum.işyerinde güne girdim.5500 tl mart ayında günden para gelicek ama ben ekim ayına kadar bi 10000 tl kadarda biriktirmek istiyorum.kredi kartı borcu yok.maaşım 2700 tl krediye 1250 tl kesiliyor.yalnız arada eksi hesapa düşüyorum önceki borçlardan dolayı.sevgilerimi sunuyorum.

Cevap :

Merhaba Sevgili Fatma Hanım,

 

Öncelikle şunu söylemek isterim çok şanslısın. Çünkü düzenli bir gelirin var. 

Ve bayağı bilinçlisin. Senelerdir binlerce kişiyle konuştuğumdan artık sizlerin bir paragrafından bile hangi durumda olduğunuzu net olarak anlayabiliyorum . 

 

Birikim için elinden geleni yapmaya başlamışsın. 5500 tl süper bir toplu para. 

10.000 tl biriktirmek istediğini de biliyorsun. Hedefin net var.

kredi egzersizi de yapmışsın, yani kredi alıp düzgünce ödeyerek kendine iyi bir kredi sicili de oluşturmuşsun.

Başka güzel bir konuda kredin bitmek üzere olması

Şimdi tek kalan 10,000 lira için kararlı olmak. (5500 tl si gelecek zaten, geriye kalıyor bize 4500 TL)

 

Evli misin bekar mısın? Kirada mısın? Evliysen kaç çocuğun var? Bakmakla sorumlu olduğun kimse var mı? Aylık toplam gelirlerin belli ama giderin harcamaların ne?

 

Kira

Kredi

Gıda

Faturalar

Ulaşım

Eğitim

Giyim

Sağlık/Kişisel Bakım/Gelişim

Eğlence

Zaaf (bunu özellikle koydum biliyorsun hepimizin elini sürekli gidip aldı bir zaaf oluyor seninkini de bulabilirsek bizim çok işimize yarayacak)

 

Nereye ne kadar harcadığını yazabilirsen nereden kısabileceğimizi sana net söyleyebilirim

 

Eğer birçok harcamanı halihazırdaki kredi kartı üzerinden yapıyorsan, bana kredi kart ekstrenin resmini gönderebilirsin. 

 

Bu arada şunu söylemeliyim; 10.000 TL biriktirme hedefin çok hoşuma gitti. İnsanlar genelde evin bütününü biriktirmek istiyorlar bir anda… Olacak iş değil tabi senin gibi olaya adım adım yaklaşmak en akıllıcası...Tekrar bu görüş ve düşüncelerini… Bu konudaki bilinç ve vizyonunu tebrik ederim

 

Senin masraf tarafına baktıktan sonra gelir arttırma üzerine de konuşabiliriz. Ama önce tasarruf

Ben senin başarılı olacağından eminim.

 

Yeter ki sen de kararlı ol.. İstek insanı bir yere kadar getiriyor. Kararlılık ise hedefine ulaştırıyor.

 

Sağlık, sevgi ve parayla kal

Özlem

Not:

21 günde 1000tl programı, bekar ve geliri 4000 TL’nin üzerinde olan ve kredi borçu olmayanlara sunuyoruz. 

Instagram da sorulduğunda bunu özellikle belirtmiştim. 

21 günde 1000tl programı, bekar ve geliri 4000 TL’nin üzerinde olan ve kredi borçu olmayanlara sunuyoruz. 

Instagram da sorulduğunda bunu özellikle belirtmiştim. 

listelemeye devam et
Üye Ol