Kişiliğinize en uygun bütçe hangisi?

Bütçe söz konusu olduğunda herkese göre çok farklı seçenekler var. Ancak, her bütçe yöntemini denemek için sabırsızlanmadan önce size zaman kazandırabilecek olanı düşünmelisiniz. İşte kişiliğinize göre paranızı nasıl yönetebileceğinize dair ipuçları:

Bütçe söz konusu olduğunda herkese göre çok farklı seçenekler var. Ancak, her bütçe yöntemini denemek için sabırsızlanmadan önce size zaman kazandırabilecek olanı düşünmelisiniz. İşte kişiliğinize göre paranızı nasıl yönetebileceğinize dair ipuçları:

GÖZLEMCİLER

Gözlemciler genellikle çalışkan ve hassas bireyler olarak görülür. İşlerin "plana göre" organize edilmesi ve işletilmesi konusunda başarılı olurlar. Beklendiği gibi, konu finans yönetimi olduğunda genellikle parayı pratik bir şekilde görme eğiliminde olan sorumlu kişiler olarak görülür. 

Finansal Tavsiye: Sıfır tabanlı bütçe yapın.

Sıfır tabanlı bütçe sizin için harika bir çözüm. Bu bütçeleme yöntemi bütçe belirlendiğinde faaliyetlerin yeniden değerlendirilmesi anlamına gelir. Paranızın önceliklerinizle uyumlu bir amaca sahip olmasını sağlar. Ayrıca paranızı harcanmadan önce farklı alt kategorilere atayarak harcama suçluluğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Sıfır tabanlı bir bütçe kullandığınızda, acil durum fonu oluşturmak gibi belirli hedeflere tahsis etmek için her ay bütçenizde para bulabilirsiniz. 

KAŞİFLER

Çok beceriklidir ve acil müdahale gerektiren bir sorun olduğunda hızlı düşünebilir. Para harcamaya gelince, deneyim için yaşıyor ve kendisi gibi olmayı seviyor. Çok çalışıyor ve en sevdiği hobilerin tadını çıkarma ve yenilerini keşfetme özgürlüğüne sahip olması gerektiğini düşünüyor.

Finansal Tavsiye: Kazanmak için 60–30-10 bütçeleme.

60-30-10 kuralını kullanmak muhtemelen iyi bir seçim. Çünkü size ne kadar harcayabileceğinizi söyleyen sadece üç temel kategori var. İşte bu bütçeleme yöntemi:

  • Gelirinizin %60’ı ihtiyaçlara gitmeli.
  • Gelirinizin %30’u tasarruf etmek, yatırım yapmak veya borcu kapatmak gibi para hedeflerinize gitmeli.
  • Gelirinizin %10'u esnek harcamalara gitmeli.

İşinize yaraması için bu yüzdeleri her zaman yeniden düzenleyebilirsiniz. Başka bir deyişle, bir Kâşif iseniz, daha ucuz bir yaşam yeri bulabilir, böylece gelirinizin daha azını kiraya ve daha çok seyahat gibi eğlenceli şeylere harcarsınız. Bu bütçeleme yöntemiyle başarılı olmanın anahtarı, tutarlı olmak ve tahsis edilen yüzdeler içinde kalmaktır. Bu şekilde, harcamalarınızı karşıladığınızı, gelecek için para biriktirdiğinizi ve elbette eğlenmek için biraz nakit bütçelediğinizi bilirsiniz.

ANALİSTLER

Analistler, teknik alanlarda başarılı olan ve sorunları çözmek için yenilikçi yollar bulmayı seven stratejik düşünürlerdir. Bu kişilik tipleri tipik olarak oldukça bağımsız, yaratıcı, cesur ve güçlü iradelidir. Analistler, büyük resme bakmaya kapılma eğilimindedir.

Finansal Tavsiye: Ters bütçeyi benimseyin.

Ters bütçe, bu kişilik tipine mükemmel uyum sağlar, çünkü güçlü yönlerinizi ortaya çıkarmanıza ve harcama önceliklerinizi belirlemek için büyük resme odaklanmanıza olanak tanır. İlk hedefiniz başka bir şey yapmadan önce kendinize ödeme yapmak olmalı. İnanın bana, faturaları ödedikten ve kıyafet, film ve yemek gibi şeylere para harcadıktan sonra ayın sonunda tasarruf etmeye çalışırsanız, geriye biriktirecek bir şey kalmayacaktır. Aylık harcamalarınızı otomatik ödemeye koymanın zamanı geldi. Bu şekilde, son ödeme tarihlerini hatırlamak ve banka bakiyenizi tüketen bu gecikme ücretlerine maruz kalmak gibi şeyler hakkında endişelenmenize gerek kalmaz. Bunları hallettikten sonra, bütçenizin geri kalanı kendinizi tedavi etmeye ayrılabilirsiniz. Bu kadar basit!

DİPLOMATLAR

Diplomatlar, tipik olarak parayla motive olmayan idealistlerdir. Siz genellikle ilkelere dayalı kararlar veren birisiniz. Büyük iyiliği çok önemsiyorsunuz ve herkesin iyi geçinmesini sağlamak istiyorsunuz. Ayrıca fedakâr olmayı da seviyorsunuz ve bu bazen imkanlarınızın ötesinde yaşamak ve vermekle sonuçlanabilir.

Finansal Tavsiye: Nakit zarf kullanın

Teknik olarak konuşursak, nakit zarf kullanmak gerçekten bir bütçeleme tekniği değil, ancak harcamalarınızı takip etmek için mükemmel bir araç. Nakit zarflar, sayılarla veya karmaşık elektronik tablolarla çalışmaktan hoşlanmayan Diplomatlar için yararlı olabilir. Burada hibrit bir yaklaşımı bile düşünebilirsiniz. Tasarruflarınızı ve fatura ödemelerinizi otomatikleştirerek başlayın. Ardından kalan fonlarınızı bakkaliye, dışarıda yemek ve tabii ki hayır işleri için harcamak için nakit zarflara koyun.

Her kişilik tipi için bir bütçeleme tarzı olduğunu bilmek harika değil mi? Artık sizin için en uygun tekniği kolayca bulabilir ve finansal geleceğinizi güvence altına almak için bugünden en iyi kararları vermeye başlayabilirsiniz!

 

Çocukların Para Karakterleri Nasıl Şekillenir? Para karakterimiz çocukken oluşur. Anne hesapsızca alışveriş yaparken kızının tutumlu olması mümkün mü? Ya da baba sürekli borç içindeyse, çocuk da borcun normal bir şey olduğunu düşünmez mi? Peki bunu değiştirmek için nasıl bir yol izlemeli?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800