Kredi kartı nasıl iptal edilir? Kredi kartı kapatma 2023

Kredi kartını tamamen iptal ettirmek ile kredi kartını kullanıma kapattırmak aynı değil. Kredi kartı iptal etmek istiyorum diyorsanız bu yazı size göre. Kredi kartı iptali nasıl yapılır? Kredi kartı nasıl kapatılır? Sorularını haberimizde cevapladık.

Güncelleme:

Kredi kartı iptali ve kullanıma kapatma konusuna girmeden önce bir konuya açıklık getirelim; kredi kartınızı bir süreliğine kapatmak mı istiyorsunuz yoksa tamamen iptal olmasını mı? Bu iki durum birbirinden farklı…

Kredi kartı kullanıma nasıl kapatılır? Kredi kartı kapatma nedir?

Diyelim ki kartınız çalındı, düşürdünüz, kaybettiniz ya da bulamıyorsunuz ve önlem almak istiyorsunuz. O halde kartınızı kullanıma kapattırabilirsiniz. Bu işlem diğerine göre çok daha kolay. Bankanızın çağrı merkezini arayarak durumu anlatabilirsiniz.

Müşteri temsilcisi size güvenlik adına birkaç soru sorduktan sonra bu işlemi tamamlar. Böylelikle kartınız kullanıma kapatılır ve tüm bilgileriniz sıfırlanır.  Aynı şekilde bankanızın şubesinden, internet şubesinden ve mobil uygulamadan da bu işlemi yapabilirsiniz. Dilediğiniz zaman yeni kredi kartı talep edebilirsiniz.

Kredi kartınızı bir daha hiç kullanmak istemiyorsanız, tamamen iptal ettirmelisiniz. Aksi halde aidat gibi masraflar kartınıza yansımaya devam edebilir.

Kredi kartı nasıl iptal edilir?

Kredi kartınızı tamamen iptal ettirmek için yine bankanızın çağrı merkezini arayabilirsiniz. Bankanın kartı 7 gün içersinde iptal etmesi gerekir. Bu süreçte, direkt kartı kapatmak yerine size farklı teklifler sunmaya devam edebilir. Böyle bir durumda avantajlardan yararlanmak isteyebilir ya da kararınızda ısrarcı olabilirsiniz. Her kredi kartı kullanıcısı tek taraflı olarak, 5464 sayılı Banka kartları ve kredi kartları kanunun 25.'inci maddesinin ikinci paragrafına göre kredi kartı sözleşmesini feshetme hakkına sahiptir.

ŞUBEDEN DİLEKÇEYLE KART İPTALİ

Eğer bankanız telefon bankacılığıyla bu işlemi yapmıyorsa, şubeye gitmeniz ve dilekçe vermeniz gerekir. Şöyle bir dilekçe sunabilirsiniz:

Kredi kartı nasıl iptal edilir? Kredi kartı kapatma 2023 resim: 0

Kredi kartı kapatma ve kredi kartı iptali dilekçesini kullanabileceğiniz bankalar:

 • Denizbank
 • Yapı kredi
 • Garanti
 • İş bankası
 • Akbank
 • Finansbak
 • Ziraat
 • Vakıfbank
 • HSBC
 • ING bank
 • Odeo bank
 • QNB Finansbank
 • Şekerbank
 • TEB
 • Albaraka
 • Kuvey Türk

BANKA KREDİ KARTIMI İPTAL ETMİYOR

Bankanın böyle bir hakkı yok.  Banka kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliği gereğince banka kartınızı 7 gün içerisinde iptal etmeli. Aksi halde, kredi kartı iptal talebinizi yaptığınıza dair kanıtlayıcı belgelerinizle beraber BBDK’na dilekçe yazarak banka hakkında şikayette bulunabilirsiniz.

BORCUM VARKEN KARTIMI İPTAL ETTİREBİLİR MİYİM?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından düzenlenen yönetmeliğe göre kartınızı kapatma konusunda herhangi bir kısıtlama yok.  kredi kartınız kapatıldıktan sonra da taksitlerinizi ödemeye devam edebilirsiniz. Güncel borcunuz bitene kadar bankanın size hesap özetini gönderme zorunluluğu var.

Mobil Bankacılık ile Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Günümüzde pek çok işlem mobil bankacılık üzerinden yapılabilmektedir. Online bankacılık ile kredi kartı kapatmak mümkündür. İşlemi gerçekleştirmek için bankanızın mobil uygulaması üzerinden kredi kartı kapatma başvurusunun yapıldığı sekmeye girmeniz gerekmektedir. Sonrasında sizden istenilen bilgileri doldurarak kredi kartı iptal başvurunuzu yollayabilirsiniz.

 

Monay mobil uygulamasını indirerek finansal farkındalığınızı geliştirme yolculuğunuzda kendinize yol arkadaşı edinebilirsiniz. Monay içerisinde barındırdığı yapay zekası ve "Para biriktirme", "Harcama zaaflarınızı kontrol etme", "Yatırım yapma" gibi konularda sohbet tabanlı, etkileşimli yolculukları ile seni bilinçlendirir. Ön ödemeli Monay Kart'ın nakit iade (cashback) özelliğiyle harcarken kazanabilirsiniz.

Monay Uygulamasını Ücretsiz Olarak İndirmek İçin Tıklayın

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Gönül Alanda
Karttimi iptal etmek istiyorum
Ahmet Salih Kökat
Kendim dış ülkede yaşıyorum, sağlık sorunları ve yaş itibarinden dolayi kredi kartımı iptal etmek istiyorum
Asuman Tuncel
Kredi kartımı kapatmak iptal ettirmek istiyorum kartımı kapandıktam sonra da borcumu ödemeye devam etcem
Saim Akkoş
Kullanacağım kredi kartı borcum olduğunda bunu ödeme sıkıntısı olacaktır bunun için kredi kartımı tamamen iptal etmek istiyorum
Nusret KILIÇ
Limiti düşük ve aşırı şekilde kart aidatı kesiliyor.Hemen derhal kapatmak istiyorum.
İbrahim Çetinkaya
Kredi kartı iptal etmek istiyorum
Umut Durmuş
Kredi kartı iptal etmek istiyorum
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER