18 Yaş Altı Banka Hesabı Açmak ve Banka Kartı Almak Mümkün Mü?

18 yaş altından küçük olanlar banka hesabı açabilir mi sorusu hem aileler hem de gençler tarafından merak ediliyor. 18 yaşından küçüklerin hesap açabileceği bankalar hangileridir? 18 yaş altı banka kartı alabilir mi? Sorularını haberimizde yanıtladık.

Güncelleme:

Kredi kartı alması mümkün olmayan 18 yaş altı gençler için ek kart ve ön ödemeli kartlar bulunuyor. Bunun yanı sıra, birçok banka 18 yaşından küçüklere hesap açma imkanı tanıyor. 18 yaş altı banka kartı alma ile gençler ilk kartına sahip olabiliyor. Herhangi bir banka hesabı olan gençler orada paralarını nasıl kullanacağını öğreniyor. Harçlıklarından kalan parayı biriktirmek, belli harcamalar yapmak için 18 yaş altından küçükler için hesap açmak doğru bir yol olarak gözüküyor. İşte 2024 yılı çocuğa hesap açma ve banka kartı çıkarma detayları... 

18 yaş altındakiler banka hesabı nasıl açabilir?

18 yaş altından küçük olanlar velileriyle birlikte bankalara gidip hesap açabilir. Vadeli veya vadesiz olarak açabileceğiniz bu banka hesabı son dönemde oldukça tercih ediliyor. Çocukların geleceği için hesap açmak isteyen aileler gelecek için yatırım yapıyor. Peki hangi bankalar 18 yaş altındakilere hesap açıyor?

18 yaş altı velisiz banka hesabı açma

18 yaş altındaki vatandaşların imza atma yetkisi olmadığından banka hesabı açarken ve ön ödemeli banka kartı çıkarırken yanında velisi olması gerekmektedir. Aileler tarafından merak edilen "çocuğum velisiz banka hesabı açabilir ve banka kartı çıkarabilir mi?" sorusunun cevabı hayır olmaktadır.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açmak ve Banka Kartı Almak Mümkün Mü? resim: 0

Bankalardan 18 Yaş Altı Banka Hesabı Açma ve Banka Kartı

İş Bankası 

İş Bankası, 12-18 yaş arası gençlere hesap açma imkanı sunuyor. İlk imza hesabı olarak bilinen bu hesap aynı zamanda Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyor. 1987 yılında yapılan bu hesap sayesinde yanınızda nakit para taşımak zorunda kalmadan harcama yapabilirsiniz. 18 yaşınıza geldiğiniz zaman İş Bankası bu hesabınızı normal hesaba çevirir. Talep edilmesi halinde kredi kartı da veriliyor. 

Akbank 

Akbank 16-26 yaş arasındaki gençler için Akbank Exi 26 hizmetiyle hesap açma imkanı sunuyor. Bu kartla nakit para çekebiliyor, belirlenen limit kadar harcama yapabiliyorsunuz. Neo Exi 26 Hesap olarak da adlandırılan bu hesapla Akbank, havale yaparken masraf ödememe seçeneği sunuyor. Ayrıca bankanın talep ettiği şartların sağlanması durumunda kredi kartı alma imkanı da var. 

Kuveyt Türk 

Kuveyt Türk'te 18 yaş altında olan gençlere hesap açma seçeneği sunuyor. İnternet üzerinden de alışveriş yapabileceğiniz bu kart herhangi bir ücret almıyor.

Vakıfbank 

18 yaş altı gençlere Vakıfbank Junior Hesap seçeneği sunan Vakıfbank, alışveriş yaparken de bu kartı kullanma şansı sunuyor. Vakıfbank, bu hesabın açılmasıyla hem banka kartı hem de kredi kartı veriyor. 

Ziraat Bankası 

18 yaş altında olanlar Ziraat Bankası'ndan hesap açabilir. Ziraat Bankası Genç Hesap olarak değerlendirilen bu hesap 18 yaşını geçtikten sonra internet bankacılığı dahil olmak bütün bankamatik işlemleri yapabiliyorsunuz. EFT ve havale işlem ücreti talep edilmez. 

ING Turuncu Hesap 

ING Bank'ta hesap açmak için alt limit yoktur. Turuncu çocuk hesabı açmak isteyenler istediği zaman para yatırabilir ve buradan yine istediği zaman para çekebilir. Birikim hesabı olarak değerlendirilen turuncu çocuk hesabına, ING Vadesiz Hesap'tan, ING Bonus Card’tan veya ING Pegasus Plus Kart'tan düzenli aylık yatırabilirsiniz.

TEB Global Genç Hesap 

Global Genç Hesap, Marifetli Hesap’ın bir alt ürünü olup 25 yaş ve altı için oluşturulmuş günlük vadeli mevduat özelliklerine sahip bir tasarruf hesabıdır. Global Genç Hesap 12-15, 16-17 ve 18- 25 olarak 3 ayrı yaş grubundan oluşuyor. Bu hesabınızla yurt dışında 50'den fazla ülkeden para çekebilirsiniz.

Garanti BBVA Genç Kart 

18 yaşından küçük kişilerin aileleriyle birlikte banka şubesine giderek açabileceği bu hesapta açılış ücreti talep edilmez. Garanti BBVA Genç Kart, Bonus kartın bütün özelliklerini taşır. Bu karta sahip olan gençler, Bonus kart için yapılan bütün kampanyalardan yararlanabilir ve Bonus puan kazanabilir. EFT ve havale ücreti alınır. 

18 yaşından küçüklere banka hesabı sonrası tavsiyeler

Banka hesabı ve kart kullanıma hazır olduğunda, gençler ve ebeveynler, hesabın düzenli olarak kontrol edilmesi ve bakiyenin takip edilmesi konusunda dikkatli olmalıdır. Ayrıca, gençlerin kart kullanımı ve harcamaları konusunda finansal sorumluluk bilinci geliştirmeleri önemlidir.

18 yaş altı gençlere finansal tavsiyeler

18 yaş altındaki gençler için banka hesabı açma ve banka kartı alma süreçleri oldukça basittir. Bu süreçler, gençlerin finansal okuryazarlık ve tasarruf bilincini erken yaşta geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Ebeveynlerin, bu süreçlerde çocuklarının yanında olmaları ve doğru finansal alışkanlıkları öğretmeleri, çocuklarının gelecekte sağlıklı finansal kararlar alabilmesine katkıda bulunacaktır.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Ömer Ertoğrul
bence en ıyısı Monay her imkanı sunuyor hersey ayagının ucunda gıbı bence monay alın yasa falan takılmıyorlar
Zekeriya Aslan
Ben calısıyorum hiç bankam olmadı için paramı başka hesaba atıyom ama benim bankam olsaydı onca dertler cekmezdim sizden yardım
Zekeriya Aslan
Ben calısıyorum hiç bankam olmadı için paramı başka hesaba atıyom ama benim bankam olsaydı onca dertler cekmezdim sizden yardım
Hasan Önoğlu
17 yaşındayım banka kartına ihtiyacım var
Civan Alataş
17 yaşındayım çalışıyorum bana para geliyo ama kartım yok kart almak istiyorum
Civan Alataş
17 yaşındayım çalışıyorum bana para geliyo ama kartım yok kart almak istiyorum
Kader Demirci
16 yasindayim banka hesabi acmak istiyorum
Enes Saf
En mantıklısı Kuveyt Türk hiç bir ücret almıyor ve kullanımı çok basit. Direk Kuveyt Türk'te hesap açtırın derim :)
awd asd
en mantıklı olan kuveyt türk cünkü internet alısverişi yapabiliyorsunuz ve cayda para çekmiyır
Ecmel Yılmaz
Çok faydalı bir bilgi bence
Çınar Yıldırım
Ben 10 yaşındayım ben bir para biriktirme kartı istiyorum
Fatih eyüp Parıldar
Hesap açmak istiyorum
Elif Nisa Gürel
Kararsız kaldım 🙄
Ridvan Gedik
15 yaşındayım banka hesabı acacam ama acma ücreti olmayan aylık ucret almayan alsa bile 1 tl felan alan en iyi banka hangisi
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER