Ek Kart Nedir, Kimlere Verilir?

Kredi kartı sahiplerinin çıkartabildiği ek kart nedir, nasıl, çıkartılır, kimlere verilebilir, nasıl kullanılır, avantajları var mıdır? İşte merak edilen detaylar…
Ek Kart Nedir, Kimlere Verilir?

Özellikle eşlere ve çocuklara çıkartılarak aile harcamasını tek bir yerde toplamak isteyenlerin tercihi ek kartlar, ana kartın limitinden fazla olmayacak şekilde farklı limit belirleme imkanı sunarak bütçe kontrolünde de etkili oluyor. Bu sırada hatırlatalım; aylık bütçenizi sizin için hazırladığımız BÜTÇE DEFTERİ’ni kullanarak kolayca yapabilirsiniz.

Ek Kart Nedir?

Eğer bir kredi kartınız varsa, bu karta bağlı bir kart daha çıkartabiliyor ve başka birinin kullanmasını sağlayabiliyorsunuz. İşte bu kart, sizin kredi kartınızın ek kartı oluyor. Yani kendi kartınızın aynısından başka birini vermiş gibi düşünebilirsiniz. Ancak, ek kartın limitini kendi kartınızdan farklı olarak belirleyebiliyorsunuz. 

Ek Kart Nasıl Çıkartılır?

Kredi kartı sahibi olan kişiler ek kart çıkarmak için başvurda bulunabiliyor. Bunun için internet bankacılığı, telefon bankacılığı ya da şubeye giderek başvuru formu doldurma yöntemi seçilebilir. Ek kart çıkartılacak kişinin de bilgilerini bu sırada bankaya vermek gerekiyor. Bankanın uygun görmesi durumunda ek kart çıkartılıyor.

Ek Kart 18 Yaşından Küçüklere Çıkar Mı?

Ek kart sahibi olmak için 18 yaşını geçmiş olmak gerekiyor. Kredi kartı sahipleri ek kartı genellikle aile bireylerine vermeyi tercih ediyor, bu durumda 18 yaşından küçük çocuğuma nasıl kart çıkartırım sorusu öne çıkıyor. Bunun yolu ise şu: 18 yaşından küçükler için aile muvafakatnamesi ile ek kart çıkartılabiliyor.  Bunun için söz konusu çocuğun anne veya babasının çalışıyor olması gerekiyor ve çalışan ebeveynin kredi kartına bağlı ek kart çıkartılıyor.

Bir Kredi Kartına Bağlı Kaç Ek Kart Çıkar?

Bir kredi kartına bağlı olarak çıkartılabilecek ek kart sayısı bankadan bankaya göre değişiklik gösterebiliyor. Aynı zamanda kartın türü de bu sayısı etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Ek Kartların Avantajları Var Mı?

Bankalar ek kart başvurularını artırmak için çeşitli avantajlar sunuyor. Asıl kartın sağladığı avantajlar dışında ek puan, mil, tatil puanı, indirim gibi özel avantajlar sunan kartlar bulunuyor. Kazanılan bu puanlar istenirse asıl karta da aktarılabiliyor.

Ek Kart İçin Aidat Ödenir Mi?

Ek kart aidat ücreti alıp almamak bankadan bankaya değişiyor. Ancak, ek kartın aidatı asıl kartın en fazla yarısı kadar olabiliyor. Ek kartlarla ilgili yönetmelikte şu ifade yer alıyor:  “…Asıl karta bağlı olarak sunulan her bir ek kredi kartının yıllık üyelik ücreti, asıl kartın yıllık üyelik ücretinin yüzde ellisini geçemez.” 

Ek Kart Ödemesi Nasıl Yapılır?

Ödeme şekli, ek kartın türüne göre değişiyor. Eğer ek kart, ana kart ile aynı ve limiti dahilinde olan bir ek kart ise, bu kartların hesap kesim tarihleri ve borçları birlikte oluyor. Ödeme, ana kartın ödemesiyle birlikte yapılıyor.Ana kartın borcunu ödediğinizde, ek kartın da borcunu ödemiş oluyorsunuz.

Eğer kendine ait CVV kodu ve son kullanma tarihi olan bir kart ise, bu kartın borcu ve ödeme günü esas kartın ödemesinden ayrı ve bağımsız hesaplanıyor.

Ek kartı bankanızdan bilgi alarak seçerek ödeme konusunda baştan bilgi almayı unutmayın çünkü hangi durumda olsun ek kartın ödeme sorumluluğu asıl kart sahibinde ve kartlarınızın ödemeleri düzenli yapmanız önemli. Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmez veya Geç Ödenirse Ne Olur? başlıklı yazımızdan kart ödemeleri konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol