İşyerinde zorlu konuşmalar nasıl yapılır?

İster gürültülü bir masa arkadaşı, ister verimsiz bir toplantı ya da raydan çıkmış bir proje olsun, herkes kariyerinin bir noktasında zor bir iş durumuyla uğraşmak zorunda kaldı ve bu devam edecek.

Dayanılmaz bir iş arkadaşınıza pasif agresif bir e-posta göndermek ne kadar çekici olsa da, aceleci, duygusal tepkiler sorunları çözmez.

İletişim, zor bir beceri olabilir, ancak iş yerinde başarılı olmak için ihtiyacınız olan en önemli becerilerden biridir.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİR E-POSTAYA YAZIN ANCAK GÖNDERE BASMAYIN

Gelen kutunuzdaki “taslak” bölümünü yeni iş arkadaşınız olarak düşünün. Filtrelenmemiş düşüncelerinizi ve duygularınızı yargılamadan paylaşabileceğiniz, daha sonra tekrar ziyaret edip gözden geçirebileceğiniz bir yer.

İnsanlar söylemek istediklerini bilemek için zaman ayırabildiklerinde bunu sözlü olarak yapmalarından daha iyi olur. 

Yazıyı istediğiniz gibi ‘net ve sakin’ hale getirdikten sonra, duruma dahil olan kişi veya kişilerle bir konuşma başlatmak için bir senaryo olarak kullanılır.

Örneğin: Gecikmiş bir terfi istiyorsanız, ‘’Patron, sizinle kariyer gelişimim hakkında konuşmak istiyorum. Bir sonraki seviyeye geçmem için gerekli. Sizinle konuşup bu adımların nasıl olacağına dair düşüncelerinizi duymayı çok isterim. Lütfen müsait olduğunuzda bana haber verin."

SORU SORUN VE DİNLEYİN

Araştırmalar, işyerindeki en başarılı insanların yaşam boyu öğrenenler olduğunu, özellikle ateşli bir tartışma veya rahatsız edici bir durumla karşı karşıya kaldıklarında birçok soru sormaya ve diğer insanların görüş ve deneyimlerini dinlemeye istekli olduklarını söylüyor.

Meraklı olmak ve soru sormak, olumsuz duyguları etkisiz hale getirmeye ve gerilimlerin yükselmesini önlemeye yardımcı olabilir. Cevap vermeden önce duraklamak ve diğer kişinin söyleyeceklerini dinlemek aynı zamanda diğer kişiye bir çözüm için birlikte çalışmak istediğinizi gösterir ve konuşmayı ilerletebilir.

Örneğin: Patronunuza ‘’Bir terfiyi hak ediyorum, neden bana vermediniz?’’ demek yerine ‘’Beni bunun nasıl olacağı konusunda bilgilendirirseniz çok sevinirim. Terfi için yaptığımı düşündüğüm şeyleri size açıklayabilirim.’’ diyebilirsiniz. 

Bir diyaloğu ne kadar iyi başlatabilir ve sürdürebilirseniz zor konuşmaları o kadar normalleştirebilirsiniz. 

İş mülakatında öne çıkan beceriler!Gelecekte yaratıcılığa bağlı özellikler ön plana çıkacak. Sosyal beceriler de aynı şekilde ön plana çıkıyor. Gelin hep birlikte öne çıkan 5 özelliğe göz atalım.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store