İş Mülakatında Öne Çıkan Beceriler

Adobe şirketi, gelecekte yaratıcılığa bağlı özelliklerin ön plana çıkacağı kanaatinde. Sosyal beceriler de aynı şekilde ön plana çıkıyor. Gelin hep birlikte Adobe'nin öne çıktığını söylediği 5 özelliğe göz atalım.

Bildiğiniz gibi işe alım sürecinde mülakatların önemi giderek artmakta. Yalnızca okuduğunuz okula, almış olduğunuz sertifikalara, katılmış olduğunuz formlara bakılmıyor. Elbette bunlar tartışılmayacak kadar önemli fakat bunları destekleyecek özellikler aranıyor.

İş mülakatlarında, sizi rakiplerinizden farklı ve üstün kılan becerilerinize bakılıyor. Yani, işe alım sürecinde klasikleşmiş ve standartlaşmış kriterlerin yanında ekstra değerler önem kazanıyor. Peki nedir bu beceriler? Hangi özellikler sizi bir adım daha ileriye taşıyacak? Bu konuyla ilgili Adobe’ den faydalı bir çalışma var.

Eleştirel Düşünebilme Becerisi

Eleştirel düşünme; var olan bir problemi tarafsız, olumlu-olumsuz yönleriyle, doğabilecek sonuçları göz önüne alarak çok yönlü düşünmeyi ve sorgulamayı kapsayan zihinsel bir etkinliktir. Eleştirel düşünebilme yeteneğine sahip olan bireyler, problemler karşısında uzun vadeli çözümlere ulaşırlar.

Yaratıcılık

Yaşadığımız bilgi çağında kuram, kavram üretemeyen şirketler bir süre sonra; üreten şirketlerin gölgesinde kalır. Bu durumu önlemek için çalışanlarda üretkenlik aranıyor.

İnsan Yönetimi

Çalışanlarda sadece bireysel yönetim aranmıyor. Çalışanların ekip arkadaşlarıyla uyum içinde işlerini yönetebilmesi gerekiyor. Şirketin altyapısı ve teknoloji insan olmadan ne kadar başarılı olabilir ki?

Karmaşık Problemleri Çözebilme

Problem çözme becerisine sahip insanlar kendiliğinden konuların üstüne giderler. Problemi çözmek için araştırma yaparlar. Duygusal yönlerini bastırarak tamamen profesyonel bir çalışma stratejisiyle ilerlerler. Zorluklar karşısında pes etmezler. Ve sonunda karmaşık problemlerin üstesinden gelirler. Şirketlerin çalışanlarında olmasını istediği belki de en önemli özelliklerden biri.

Diğer Çalışanlarla Uyum

İş yerinde kişi-çevre uyumu çalışma performansını olumlu yönde etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Kişi sosyal ortamında ne kadar mutluysa çalışırken de o kadar mutlu oluyor. Gruplarda psikolojik uyumluluk bireysel sonuçları bir hayli etkiliyor. Çalışanların arasında oluşan örgütsel bağ bireyin işine daha sıkı bağlanmasını sağlıyor, elde edilen verim maksimum düzeye çıkıyor.

Eğer bu özelliklere sahipseniz mülakatlarda, bu yeteneklerinizi nasıl kullandığınızı belirtmek faydanıza olacak.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store