Gıda İsrafına Son!

Dünyada üretilen toplam gıdanın üçte biri çöpe giderken, Türkiye'de israf konusu ne durumda? Günde kaç milyon adet israf ediliyor?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında, Tarım Orman Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının bütçeleri ele alındı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlığının 2021 yılı bütçe sunumunu yaptı. Pakdemirli, Türkiye'yi tarım ve orman alanında daha güçlü bir noktaya taşımak adına, var güçleriyle çalıştıklarını kaydetti ve israfın boyutunu ifade etti.

'HER YIL 18,8 MİLYON TON GIDA ÇÖPE GİDİYOR'

Bakan Pakdemirli, 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyar, ülke nüfusunun da tahmini 100 milyonun üzerinde olacağını söyleyerek, gıda ihtiyacını karşılamak için bugüne oranla yüzde 60 daha fazla gıda üretmeleri gerektiğine dikkat çekti. Pakdemirli, dünyada her 9 insandan 1'inin açlıkla karşı karşıya ve üretilen gıdanın her yıl üçte birinin, yani 1,3 milyar tonunun israfa gittiğine işaret ederek, "Maalesef ülkemizde de durum pek iç açıcı değil. Günlük israf edilen ekmek miktarı 4,9 milyon adet. Üretilen sebze ve meyvelerin yüzde 50'si kayıp. Hizmet sektöründe; işletme başı yılda 4,2 ton gıda, 2 bin litre içecek israf ediliyor. Her yıl 18,8 milyon ton gıda çöpe gidiyor" dedi.

Gelin gıda israfına son verelim, hem bireysel hem de ülke ekonomimizi koruyalım!

Çöpe Atılarak İsraf Edilmemesi Gereken ŞeylerTasarrufu bir yaşam biçimi olarak kabul edip mümkün olduğunca her şeyi değerlendirerek israftan uzak yaşarsak hem kendimiz hem dünya için bir iyilik yapmış oluruz. Peki neleri atmak yerine değerlendirebiliriz?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store