Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir, neleri kapsar? İşte tüm detaylar

Sigorta, risklerin gerçekleşmesi sonucu doğabilecek zararları gidermek için kullanılan mali araçtır. Sigorta sözleşmesi, sigorta yapılması için hukuken gerekli sözleşmedir. İş sağlığı ve güvenliği açısından oldukça elzem olan sigortanın belli çeşitleri ve alanları vardır. İş yeri tüm çalışanlarının sosyal güvencelerinin sağlanması amacı doğrultusunda sigorta yaptırmak mecburiyetindedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı farklı güvence sistemlerinin varlığı söz konusudur. Emekli olan her bireyin isimleri 4A, 4B ve 4C olan sistemlerden birine kayıtlı durumdadır. 4A SGK'ya prim ödeyenleri kapsayan bir emeklilik sistemidir. 4B grubu çalışanlarını ifade etmekte olup eski adı Bağ-Kur olarak tabir edilmekteydi. 4C grubu çalışanları eski sistemde Emekli Sandığı'na bağlı çalışanlar olarak ifade edilmekteydi. Bahsedilen sigortaların bazı noktalardan yaşanan sağlık sorunlarını karşılayamadığı durumlar olabiliyor. Bu noktada tamamlayıcı sağlık sigortası devreye giriyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir, neleri kapsar? İşte tüm detaylar 

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI NEDİR?

Tamamlayıcı sağlık sigortası devlet destekli bir sigorta türüdür. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşılamadığı ya da ücret limitlerini aşan tedavi giderlerini karşılamak amacıyla düzenlemeye konulmuştur. Tamamlayıcı sağlık sigortası (TSS) ile SGK anlaşması olan özel sağlık kuruluşlarındaki tedavi masraflarınızın sigorta şirketi tarafından karşılanması, size yansıtılmaması amaçlanır.

Yani herhangi bir sigorta şirketinden tamamlayıcı sağlık sigortası ürünü aldıysanız SGK ile anlaşması olan hastanelerde tedavi olup, yüksek kalitede sağlık hizmeti alıp SGK’nızı aşan miktarı cebinizden ödemek yerine, sigorta şirketine ödetiyorsunuz.

TSS, özel sağlık sigortasının bir türü olduğundan, gelir vergisi ve SGK mevzuatındaki istisna hükümlerinden yararlanılabilmektedir.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI NELERİ KAPSAR?

Sağlık açısından tamamlayıcı sağlık sigortası bireysel olarak birçok farklı ihtiyacı karşılama noktasında oldukça önemlidir.

Ameliyat öncesi ve sonrası tetkikler, Ameliyat sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon, evde bakım, tıbbi malzeme, suni uzuv, ambulans…

Bütün bu unsurlar sağlık sistemi kapsamında tamamlayıcı sağlık sigortası temini altında yer alır. Böylece kapsamlı olarak kişi yaşanabilecek olası sağlık sorunları karşısında, tüm bu durumlardan ücretsiz şekilde faydalanır.

Bu sayede çok daha kaliteli ve çok daha sağlıklı şekilde, özel hastaneler üzerinden bakım imkanı elde edilebilir. Ayrıca devlet destekli olduğu için güven verir. 

Ön Ödemeli Kart Nedir, Nasıl Kullanılır? Ön ödemeli kart nedir? Ön ödemeleri kart nasıl kullanılır? Ön ödemeli kartın avantajları nelerdir? İşte ön ödemeli kartla ilgili ihtiyacın olan tüm bilgiler.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store