Ön Ödemeli Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?

Ön ödemeli kart nedir? Ön ödemeleri kart nasıl kullanılır? Ön ödemeli kartın avantajları nelerdir? İşte ön ödemeli kartla ilgili ihtiyacın olan tüm bilgiler.

Günümüzde gelişen teknoloji ve sistemlere bakıldığında, dünyanın her yerinde her saniye çok rahat bir şekilde harcama yapabiliyoruz. Hal böyle olunca para durumu ve harcama kontrolü son derece önemli. Ön ödemeli kart nedir? Ön ödemeleri kart nasıl kullanılır? Ön ödemeli kartın avantajları nelerdir? İşte ön ödemeli kartla ilgili ihtiyacın olan tüm bilgiler.

Kart kullanımının gün geçtikçe yaygınlaşmasından dolayı müşterinin ihtiyaçları, bu doğrultuda oldukça artmış vaziyette. Kredi kartı ve banka kartlarının aksine ön ödemeli kart kontrollü harcama yapabileceğiniz bir hizmet. Aşağıdaki bilgilerden yararlanarak bu kart türünü aktif bir şekilde kullanabilirsin. Ön ödemeli karta ilk etapta kısaca bakacak olursak bankaların müşterilerine veya henüz müşteri olmamış ancak banka hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişilere sunduğu yeni bir hizmet çeşidi.

ÖN ÖDEMELİ KART NEDİR?

Ön ödemeli kart, kredi kartının yapabildiği birçok işlemi yapabildiğin, risksiz, nakit taşıma derdini ortadan kaldıran ve herhangi bir banka hesabına ihtiyaç duymadan harcama yapabilmeni sağlayan bir ödeme aracıdır. Ön ödemeli kart kullanarak market alışverişlerinden, internet üzerinden satın alma işlemlerine kadar tüm satın alma işlemlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsin. 

Kredi kartı ve banka kartında olduğu gibi, ön ödemeli kartta da kart numarası ile birlikte güvenlik kodu yer alır ve POS cihazlarında kullanılabilir. Kredi kartı dolandırıcılıklarının sık yaşandığı günümüzde, ön ödemeli kart ile sadece içerisindeki bakiye kadar harcama yapabileceğin için, güvenli bir ödeme yöntemi olarak tercih edebilir, tatsız sürprizleri hayatından çıkarabilirsin.

Bunun yanı sıra, birçok ebeveyn internette harcama yapmak isteyen çocuğuna kredi kartı bilgilerini vermek yerine ön ödemeli kartı bir çözüm yolu olarak kullanmakta; çocuklarının harcamalarını güvenli bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlar.

ÖN ÖDEMELİ KARTIN AVANTAJLARI

-Kredi kartı ile yapılan neredeyse tüm işlemler yapılabilir.

-Kredi kartı gibi aidat ödenmez, içerisine ne kadar yüklenirse o kadar harcama yapılabilir.

-Banka kartı gibidir, ancak bir banka hesabına bağlı değildir. Yükleme kartın kendisine yapılır.

-Cepte nakit taşıma ihtiyacını kaldırdığı için risksizdir.

-Hem fiziki hem online alışverişlerde güvenle kullanılabilir. Böylece kredi kartı ihtiyacını ortadan kaldırır.

-İnternette harcama yapmak istendiğinde en fazla içerisindeki miktar kadar harcanabildiği için güvenli bir yöntem olarak kullanılabilir. Ebeveynler tarafından kredi kartı kullanmasını istemeyen ancak internet harcamaları için ihtiyaç duyan çocuklara güvenle verilebilir.

-İçerisine yüklenen bakiyenin bir üst sınırı mevcuttur. Bakiye aşımı gibi sorunlara neden olmaz.

-Hiçbir ücret ödemeden EFT yapılabilir.

-Nakit ihtiyacında para çekilebilir ve fatura ödemesi gibi işlemler gerçekleştirilebilir.

ÖN ÖDEMELİ KART NASIL KULLANILIR?

Ön ödemeli kart da tıpkı kredi veya banka kartı gibi kart numarası ve güvenlik koduna sahiptir. Kullanıcının belirlediği bir şifresi mevcuttur. POS cihazlarında kredi kartında olduğu gibi şifre girilerek kullanılabilir.

İnternet üzerinden kullanıldığında da online ödemelerde talep edilen kart numarası vb. bilgiler ön ödemeli kartta da olduğu için yine bu bilgiler girilerek ödeme yapılır.

Pandemi Döneminde En Çok Neye Para Harcadınız? Pandemi döneminde kadınlar mı yoksa erkekler mi daha internet alışverişi yaptı? Kim, neye para harcadı?

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store