Araç Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aracınızı ve sizi olası risklere karşı koruyan araç sigortasını yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz?

Hayat sigortası, sağlık sigortası derken araç sigortası da dikkat etmemiz gereken konulardan biri. Peki araç sigortası yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

Araç sigortası kapsamında iki temel sigorta türü var. Bunlardan biri zorunlu trafik sigortası diğeri de kasko. Zorunlu trafik sigortası adından anlaşılacağı gibi zorunlu olan sigorta türü. Kasko da isteğe bağlı olarak yapılan sigorta türlerinden biri.

Araç sigortası yaptırmadan önce aracınızın, rengini, yaşını, hasar durumunu tespit etmeniz gerekiyor. Bu tespitleri yapıp bilgilerinizi doldurduktan sonra size uygun olan araç sigortanızı seçebilirsiniz.

Doğru Bilgi Verin

Öncelikle sigorta şirketine doğru bilgi vermeniz gerekiyor. Bu doğru bilgi sayesinde size uygun bir sigorta ortaya çıkacak. Eğer doğru bilgi vermezseniz ve bu yanlış bilgiler sigorta şirketi tarafından fark edilirse sözleşmeniz iptal olur.

Zamanım Yok Okumayacağım Demeyin

Sigorta yaparken önünüze birçok kağıt gelecek. Bu kağıdı zamanım yok diyerek okumadan imzalamayın. Poliçenize dikkatli okuyarak gerekirse detaylarını da öğrenerek imzalayın.

Soru Sorun

En sık yapılan hatalardan biri de soru sormamak. Sigorta şirketinize soru sormaktan çekinmeyin. Ne kadar maliyeti olacağından tutun da neleri kapsadığına kadar. Eğer uzman bir avukat tanıdığınız var ise ona da danışabilirsiniz.

Makbuzunuzu Saklayın

Siz sigorta şirketine prim ödüyorsunuz ve aracınızı koruma altına alıyorsunuz. Fakat bazen öyle zamanlar oluyor ki, makbuz lazım oluyor. Bunun için de ödediğiniz faturayı saklamak önemli. İlla  kağıt olarak değil, email üzerinden de alabilirsiniz. Zaten poliçenizi ödemezseniz sigortanız başlamaz.

Araç Sigortanız Neleri Kapsıyor Bilin!

İmzaladığınız sözleşmede neler olduğunu dikkatlice inceleyin. Size sağlanan güvencelerin neler olduğuna bakın. Sigorta poliçenizde genel şartlar dışında özel şartlar da olabilir. Belli bir fark ödeyerek istediğiniz özel şartı alabilirsiniz.

Etiketler araç sigortası
Yorumlar
Kalan Karakter 800