Araç sigortası yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

Aracınızı ve sizi olası risklere karşı koruyan araç sigortasını yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz?

Hayat sigortası, sağlık sigortası derken araç sigortası da dikkat etmemiz gereken konulardan biri. Peki araç sigortası yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

Araç sigortası kapsamında iki temel sigorta türü var. Bunlardan biri zorunlu trafik sigortası diğeri de kasko. Zorunlu trafik sigortası adından anlaşılacağı gibi zorunlu olan sigorta türü. Kasko da isteğe bağlı olarak yapılan sigorta türlerinden biri.

Araç sigortası yaptırmadan önce aracınızın, rengini, yaşını, hasar durumunu tespit etmeniz gerekiyor. Bu tespitleri yapıp bilgilerinizi doldurduktan sonra size uygun olan araç sigortanızı seçebilirsiniz.

DOĞRU BİLGİ VERİN

Öncelikle sigorta şirketine doğru bilgi vermeniz gerekiyor. Bu doğru bilgi sayesinde size uygun bir sigorta ortaya çıkacak. Eğer doğru bilgi vermezseniz ve bu yanlış bilgiler sigorta şirketi tarafından fark edilirse sözleşmeniz iptal olur.

OKUMADAN İMZALAMAYIN 

Sigorta yaparken önünüze birçok kağıt gelecek. Bu kağıdı zamanım yok diyerek okumadan imzalamayın. Poliçenize dikkatli okuyarak gerekirse detaylarını da öğrenerek imzalayın.

MALİYETİNİ, KAPSAMINI SORUN

En sık yapılan hatalardan biri de soru sormamak. Sigorta şirketinize soru sormaktan çekinmeyin. Ne kadar maliyeti olacağından tutun da neleri kapsadığına kadar. Eğer uzman bir avukat tanıdığınız var ise ona da danışabilirsiniz.

MAKBUZUNU SAKLAYIN

Siz sigorta şirketine prim ödüyorsunuz ve aracınızı koruma altına alıyorsunuz. Fakat bazen öyle zamanlar oluyor ki, makbuz lazım oluyor. Bunun için de ödediğiniz faturayı saklamak önemli. İlla  kağıt olarak değil, email üzerinden de alabilirsiniz. Zaten poliçenizi ödemezseniz sigortanız başlamaz.

SAĞLADIĞI GÜVENCELERİ BİLİN

İmzaladığınız sözleşmede neler olduğunu dikkatlice inceleyin. Size sağlanan güvencelerin neler olduğuna bakın. Sigorta poliçenizde genel şartlar dışında özel şartlar da olabilir. Belli bir fark ödeyerek istediğiniz özel şartı alabilirsiniz.

Kredi başvurusundan önce cevaplamanız gereken 5 soru!Kredi başvurusundan önce cevaplamanız gereken 5 soru!Ev, araba almak planınızı gerçekleştirmek için kredi çekmek istiyor olabilirsiniz. Ancak ihtiyaç kredisi çekerken nelere dikkat etmek gerek? Gerçekten bu krediye ihtiyacınız var mı?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800