Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Herhangi bir hastalık ya da kaza durumunda, özel hastanelerden sigorta kapsamında sağlık hizmeti alma imkanı tanıyan sağlık sigortası, neleri kapsar, faydaları nelerdir, nelere dikkat etmek gerekir? İşte detaylar...

Özel sağlık sigortası, adı üstünde özel olduğu için yapılan kuruma ve kişiye göre farklılık gösterir. Belirlenen limitler önceden belirtilen poliçe sayesinde kişiyi güvence altına alır. Sigorta poliçesinde belirtilen olası risklere karşı sigortalıyı korur. Bir özel sağlık sigortası poliçesinde bulunan genel ve özel şartlar, bu poliçenin en önemli unsurlardandır.

Kendinize Uygun Poliçeyi Seçin

Özel sağlık sigortasında şirketler bir poliçe örneği sunar. Bu poliçeye göre kendinize uygun olan özel sağlık sigortasını seçebilirsiniz. Şirketler genellikle özel ve genel şartlar olmak üzere poliçeyi ikiye ayırır. Bunun için öncelikle kendinize uygun olan poliçeyi belirlemeniz gerekiyor. Genel olan şartlar şirketlere göre büyük farklar göstermese de özel olan şartlar şirketlerden şirkete göre değişir. Onun için sigorta şirketinizi de iyi araştırmanız ve ön hazırlık yapmanız gerekiyor.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Birçok sigorta şirketi özel sağlık sigortası yapıyor. Ama sizin hangi şirkette özel sağlık sigortası yaptıracağınıza iyi karar vermeniz gerekiyor. Bunun için sigorta şirketlerinin sektör sıralamasına bakın. Özel sağlık sigortası sizin vereceğiniz bilgilerden oluşuyor. Bunun için hangi sigorta türünü yaptıracağınıza iyi karar vermeniz gerekiyor. Eğer sıklıkla yurt dışına seyahat eden biriyseniz poliçenizi buna uygun hale getirmelisiniz. Ya da ileride büyük hastalık yaşayacağınızı düşünüyorsanız şimdiden poliçenizi ona göre almalısınız. Çoğu şirket sizin sigortadan önce gelen hastalığınızı karşılamaz. Genlere bağlı hastalıklar, doğum hastalıkları genellikle sigorta dışında tutulur. Bunun için poliçenizi iyi okumanız gerekiyor.

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Özel sağlık sigortası hastalık ya da kaza durumunda ödenmesi gereken miktarı karşılar. Sizin imzaladığınız poliçede yer alan limitler doğrultusunda özel sağlık sigortası hayatınızı güvence altına alır. Burada önemli olan imzaladığınız poliçeyi detaylı olarak incelemek. Hangi hastalıkları veya hangi durumları karşıladığını detaylı olarak bilmeniz gerekiyor.

Özel sağlık sigortası imzalarken şirketler size, 'ayakta mı yoksa yatarak mı tedavinizi güvence altınıza alacaksınız?' sorusunu sorar. İkisini birlikte alabildiğiniz gibi tek bir tedavi yöntemi de seçebilirsiniz. Ayakta tedavi teminatında ilaç, doktor muayenesi, tahlil gibi durumlardan faydalanabilirsiniz. Yatarak tedavi kısmında ise yatmanızı gerektirecek tedavilerde kullanabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortasının Faydaları Neler?

Özel sağlık sigortasının en önemli faydası randevu beklemek zorunda olmayışınız. İstediğiniz zaman istediğiniz doktordan randevu alabilir ve tedaviye başlayabilirsiniz. Özel sağlık sigortası sayesinde hiç ücret ödemeden ya da belli miktarda ücret ödeyerek hizmet alabilirsiniz. Satın aldığınız poliçeye göre yurt dışında bile tedavi görebilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store