Trafik Sigortası Neden Yüksek Çıkar?

Her araç sahibinin yaptırması gereken zorunlu trafik sigortası ücretinin neye göre değiştiğini, neden yüksek çıktığını ve düşmesi için yapılması gerekenleri anlattık.

Kaskoyla çok karıştırılsa da zorunlu trafik sigortası çok farklı. Bilindiği üzere kasko isteğe bağlı yapılırken zorunlu trafik sigortası adından anlaşılacağı üzere zorunlu. Tüm motorlu araç sahiplerinin yaptırması olan zorunlu trafik sigortası bir kaza halinde karşı tarafa verilen zararı karşılamakta, kazaya neden olan araç sahibi için maddi destek sağlıyor.

Zorunlu trafik sigortası hazine müsteşarlığı tarafından her yıl belirleniyor ve herkese aynı uygulanıyor. Fakat bazı durumlarda zorunlu trafik sigortası farklılık gösterebiliyor. Birçok vatandaş trafik sigortasının neden fazla olduğunu soruyor. Zorunlu trafik sigortam neden yüksek, nasıl düşürebilirim sorularının yanıtına gelin hep birlikte bakalım.

Plakanın Ait Olduğu İl

Zorunlu trafik sigortası hazine müsteşarlığı tarafından her yıl belirlense de trafik sigortasına etki eden birçok faktör bulunur. Bu faktörlerden biri plakanın ait olduğu il. Örneğin plakanız 34 yani İstanbul üzerinden araç aldınız. Bu sizin trafik sigortanızı etkileyen faktörlerden biridir. Büyük ilin trafik sigortası daha fazla oluyor. Aynı zamanda trafikte yaşanan yoğunluk da sigorta ücretini etkiliyor.

Araç Sahibinin Yaşı

Primi etkileyen diğer faktörlerden biri de araç sahibinin yaşı. Araç sahibinin yaşı ne kadar büyük olursa sigorta primleri o kadar düşük oluyor. 32 yaşındaysınız araç almaya karar verdiğinizde sigorta şirketleri benzer prim ücretleri çıkarıyor. Fakat eğer araç annenizin üzerineyse, annenizin yaşı sizden daha büyük olduğu için prim sigorta ücreti daha düşük olacak.

Aracın Hasar Kaydına Dikkat!

Prim sigortasına etki eden faktörlerden biri de aracın hasar kaydı. Aldığınız aracın kazaya karışıp karışmadığı, ne kadar hasar aldığı trafik sigorta primi için önemli. Kaza geçirmiş araçların trafik sigortası primi kaza yapmayan araçlara göre daha yüksek oluyor. Eğer aldığınız araç hiç kaza yapmamışsa hasarsızlık indirimi alabiliyorsunuz.

Aracın Markası

Aldığınız aracın markası prim sigortanızı da etkiler. Yeni model bir aracınız varsa eskilere göre primi de yüksek oluyor. Trafik sigortası primi aracınızı markasına göre değişiklik gösteriyor. 

Bunların dışında en önemli konulardan biri de prim yaptırmadan önce birçok sigorta şirketiyle görüşmeniz. Sigorta şirketleriyle yaptığınız görüşme size ortalama bir fiyat çıkaracak.

Kasko Nedir, Hangi Durumlar Kasko Kapsamına Girer?Kasko nedir, kasko hesaplama nasıl yapılır, kasko neleri kapsar gibi sorular araba sahibi olanlar ve olmak isteyenler tarafından merak ediliyor. Trafik sigortasından farklı olarak isteğe bağlı olarak yapılan kasko hakkında detayları sıraladık.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800