Gizemli Alıcı 101 Karatlık Bir Elmasa Kripto Para Birimi ile 12,3 Milyon Dolar Harcadı!

Satışın arkasındaki müzayede evi Sotheby's'e göre, 101 karatlık bir elmas şimdiye kadar kripto para ile satın alınan en pahalı mücevher oldu.

Satışın arkasındaki müzayede evi Sotheby's'e göre, 101 karatlık bir elmas şimdiye kadar kripto para ile satın alınan en pahalı mücevher oldu.

Armut biçimli değerli taş, müzayedecinin geleneksel ödeme şekillerine ek olarak Bitcoin ve ethereum tekliflerini kabul ettiğini açıklamasının ardından cuma günü 12,3 milyon dolara eşdeğer olarak satıldı. Sotheby's, satın alma işlemini gerçekleştirmek için iki kripto para biriminden hangisinin kullanıldığını açıklamadı.

Bir basın açıklamasına göre, "Anahtar 10138" olarak adlandırılan elmas anonim bir özel koleksiyoncuya gitti.

Mücevher, müzayedede sergilenen boyut ve kalitede sadece 10 elmastan biri.

Credit: Courtesy Sotheby's

Sotheby'nin Asya'daki mücevherlerden sorumlu başkan yardımcısı Wenhao Yu, bir basın açıklamasında, satışın "geleneksel koleksiyoner havuzunun çok ötesinde yeni müşteriler" çektiğini ve kripto para alımlarının "dijital açıdan anlayışlı bir nesle" hitap ettiğini ekledi.

Sotheby's'e göre, kendi başına oldukça nadir bulunan bu taş, şimdiye kadar piyasaya çıkan en büyük ikinci armut biçimli elmas.

Beyaz pırlantalara verilen en yüksek derece olan "D renkli" pırlanta olarak sınıflandırılır, yani çıplak gözle renksiz görünür. Aynı zamanda dahili ve harici olarak "kusursuz" olduğu doğrulanmıştır, yani görünür hiçbir kusuru olmadan tamamen temizdir. Müzayedede sergilenen 100 karatın üzerinde kendi kalitesinde sadece 10 pırlantadan biridir.

Dijital sanat eserlerinin ve koleksiyonların sahipliğini aktarmak için giderek artan bir şekilde kullanılan blok zinciri destekli tokenlarla bir dizi müzayede evi, tablolar ve NFT'leri içeren büyük meblağlar için kripto para birimlerini karşılamaya başladı. 

Satış, dünyanın dört bir yanından teklifler kabul edilmesine rağmen, Sotheby's Hong Kong'da gerçekleşti. Kredi: Courtesy Sotheby's 

Bu yılın başlarında Sotheby's, Banksy'nin "Love is in the Air"ının satışını Bitcoin ve Ethereum üzerinden ödemeye açtı. Molotof kokteyli gibi bir buket çiçek atan maskeli bir adamı tasvir eden ünlü sanat eseri, sonunda 12,9 milyon dolara satıldı. Ancak müzayede evi, alıcının sonunda bir kripto para kullanıp kullanmadığını açıklamadı. 

Haziran ayında Christie's, isimsiz bir Keith Haring çalışması için Bitcoin ve Ethereum kabul ettiğini de duyurdu. Başı bilgisayar olan bir figürü betimleyen tablo 4,3 milyon sterline (yaklaşık 6 milyon dolar) satıldı. Ancak müzayedeci yine ödeme yöntemi hakkında açıklamada bulunmadı.

Kaynak: http://edition.cnn.com/style/article/diamond-cryptocurrency-purchase-auction/index.html 

Para Durumunun Takipçisi Ol!Shlomo Benartzi ve Yaron Levi tarafından yapılan bir araştırma, harcama ve yatırım performansını izlemek için bir mobil uygulama kullanan katılımcıların harcamalarını yaklaşık azalttığını buldu.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store