Uzaktan Çalışma Yöntemini En İyi Uygulayan Şirketler Nelere Dikkat Ediyor?

Covid-19 sebebi ile birçok şirket uzaktan çalışma yöntemini uygulama yoluna gitti. Peki şirketler bu çalışma metoduyla başarılı olabildi mi? Uzaktan çalışma yöntemini en iyi uygulayan şirketler nelere dikkat ediyor?

Uzaktan çalışma yöntemini başarılı bir şekilde uygulayan şirketler ile yapılan çalışmalar bu başarının birkaç şeye bağlı olduğunu ortaya koydu. Elektronik, beyaz eşya, ulaşım, yenilenebilir enerji ve tıbbi ekipman da dahil olmak üzere birçok endüstride lider olan bir şirket pandemi döneminde bu uzaktan çalışma şeklini oldukça başarılı uyguladı.

Bu şirket, dünya çapındaki çalışanların kendilerini rahat hissettikleri her yerde çalışabilmelerini sağlayacak yeni bir model benimsedi ve bu benimsedikleri mevcut çalışma modeli bu pandeminin ötesine uzanan kalıcı bir standardı oluşturuyor.

Şirketin CEO’su bu yeni metod hakkında bazı açıklamalarda bulunarak şunları söylüyor; ‘’Bu ileriye dönük çalışma modelinin temeli kurumsal kültürümüzü daha da geliştirdi. Bu değişiklikler aynı zamanda ofiste geçirilen zaman yerine sonuçlara odaklanan farklı bir liderlik tarzı ile de ilişkilendirdik. Çalışanlarımıza güven ve mümkün olan en iyi sonuçları elde edebilmeleri için çalışmalarını şekillendirme yetkisi verdik. Yeni çalışma yöntemiyle, çalışanlarımızı motive ederken, şirketin performans yeteneklerini geliştirirken ve şirketimizin profilini esnek ve çekici bir işveren olarak keskinleştirmeyi planladık.’’

Peki gerçekten bir şirketin uzaktan çalışma metodunu başarılı bir şekilde uygulaması nasıl sağlanıyor?

1. Ofiste geçirilen zamandan ziyade sonuçlara odaklanmak.

2. Çalışanlara güvenmek ve onları güçlendirmek.

Bu iki çalışma şekli uzaktan çalışma metodunun iki anahtar noktası haline getirildiğinde, parlak bir yönetim stratejisi oluşturur.

Sonuca Odaklanın Saate Değil

Çoğu şirket çalışanlarına işte kaç saat geçirdiklerine göre ödeme yapar. Ama düşünürseniz, bu biraz yanlış. Sonuçta, aynı şirketlere bir sonuç için ödeme yapılır. Bunları üretmek için gereken süre değil, sağladıkları son ürün veya hizmet. Ve çalışırken amaç saatlere odaklanmak yerine sonuçlara odaklanmak olduğunda verim artıyor. Yani sonuçta, daha önemli olan çalışanlarınızın iyi iş çıkarması, bir dizi görevi bitirebilmeleri veya bir projeyi ileriye taşıyabilmeleri olur. Bunu yapmak için geçen süre değil. Başarıyı, çalışanlarınızın kaç saat çalıştığını ile ölçmeyin. Bunun yerine, neyi başardıklarına odaklanın. Sonuçta, bir takım veya birey beklenenden daha kısa sürede harika bir şey üretebiliyorsa, bu oldukça önemli olur.

Çalışanlara Güvenmek ve Onları Güçlendirmek

Çalışanlarınız ile aranızda bağ olmazsa onlar ile nasıl başarılı bir şeklide çalışabilirsiniz ki? Her şey bir güven meselesi. Güven, bilinenin aksine ekibi, çalışanları güçlendirmekle ilgilidir. Şirketler, ekibin başarılı bir iş yapmak için ihtiyaç duydukları şeylere sahip oldukları bir ortam sağlamalı. Bu ortam da şunları içermeli:

1. Kendilerini ve bireysel koşullarını tanımak için zaman ayırarak ekibine önem verdiklerini gösteren yöneticiler

2. İşin kapsamı ve kilometre taşları ile ilgili açık iletişim halinde olan liderler

3. E-postalar veya mesajlar için beklenen yanıt sürelerinin yanı sıra toplantı süreleri hakkında açık yönergeler oluşturmak

4. İyi koçluk

5. Çalışanların kendilerini en rahat ve üretken hissettikleri yerde ve zamanda çalışma özgürlüğünün yanı sıra fikirleri keşfetme, risk alma ve hata yapma özgürlüğü

6. Doğru yapılan şeyler için övgü

7. İşler yanlış yapıldığında zarar vermek yerine yardım edecek şekilde yapıcı yorumlar

Bu ilkeler elbette yeni değil. Bunlar, etkili bir çalışma için yıllar içinde oluşturulan temel yönetim ilkeleri. Mesele pandemi döneminde de bu ilkeleri uzaktan çalışma şekline de adapte edebilmekte.

İş Hayatında En Çok Aranan Beceriyi Nasıl Geliştirebilirsiniz?İş hayatında başarı için duygusal zekanızı güçlendirmenin anahtarı, önce kişisel özelliklerinizi ve eğilimlerinizi tanımlamak ve sonra güçlü yönlerinizi en üst düzeye çıkarmak ve zayıf yönlerinizi en aza indirmek için stratejiler geliştirmektir.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store