İş Hayatında En Çok Aranan Beceriyi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

İş hayatında başarı için duygusal zekanızı güçlendirmenin anahtarı, önce kişisel özelliklerinizi ve eğilimlerinizi tanımlamak ve sonra güçlü yönlerinizi en üst düzeye çıkarmak ve zayıf yönlerinizi en aza indirmek için stratejiler geliştirmektir.

Duygusal zeka veya EQ, profesyonel dünyada giderek daha çok aranan ve popüler bir beceri olmaya devam ediyor. Peki duygusal zeka nedir? Duygusal zekayı geliştirme yolları nelerdir? Duygusal zeka geliştirilebilir mi?

İş hayatında duygusal zekanın ayırt edici olduğunu ortaya koyan birçok çalışma var. Buna göre; yüksek düzeyde duygusal zekaya sahip çalışanları olan şirketler toplam satış ve üretkenlikte büyük artışlar sağlıyor. Yani anlaşılan o ki duygusal zekayı geliştirmek ve rekabetçi bir işyerinde, bu becerilerinizi göstermek profesyonel başarınız için çok önemli.

Duygusal Zekanızı Artırmanın 10 Yolu:

1. İddialı Bir İletişim Tarzı Kullanın

Duygusal zekasını geliştirmiş insanlar, başkalarına saygı gösterirken fikirlerini ve ihtiyaçlarını doğrudan nasıl ileteceklerini bilirler. İddialı iletişim, saygı kazanma yollarının anahtarı gibi görülebilir. 

2. Çatışmaya Tepki Vermek Yerine Yanıt Verin

Çatışma vakalarında duygusal patlamalar ve öfke duyguları yaygındır. Duygusal zekası yüksek biri stresli durumlarda nasıl sakin kalacağını bilir. Daha büyük sorunlara yol açabilecek dürtüsel kararlar almaz. Çatışma zamanlarında hedefin bir çözüm olduğunu anlarlar ve eylemlerinin ve kelimelerinin buna uygun olmasını sağlamaya odaklanmak için bilinçli bir seçim yaparlar.

3. Aktif Dinleme Becerilerinizi Kullanın

Konuşmalarda, duygusal olarak zeki insanlar sadece konuşma sıralarını beklemek yerine nitelikli bir şekilde dinlerler. Yanıt vermeden önce söylenenleri anladıklarından emin olurlar. Ayrıca bir konuşmanın sözsüz ayrıntılarına da dikkat ederler. Bu, yanlış anlamaları önler, dinleyicinin düzgün yanıt vermesini sağlar ve konuştuğu kişiye saygı gösterir.

4. Motive Olun

Duygusal olarak zeki insanlar kendini motive eder ve tutumları ile başkalarını da motive ederler. Hedefler koyar ve zorluklar karşısında dirençli olurlar.

5. Olumlu Bir Tutum Sürdürmenin Yollarını Uygulayın

Tutumunuzun gücünü hafife almayın. Başka insanların tutumlarının gücünü de hafife almayın. Duygusal olarak zeki insanlar, etraflarındaki kişilerin ruh halleri hakkında bir farkındalığa sahiptir ve tutumlarını buna göre korurlar. İyi günler ve iyimser bir bakış açısı için ne yapmaları gerektiğini bilirler.

6. Kendini Tanıma Pratiği Yapın 

Duygusal olarak zeki insanlar kendilerinin ve sezgilerinin farkında olurlar. Kendi duygularının ve çevrelerindeki duyguları nasıl etkileyebileceklerinin de farkında olur, ayrıca başkalarının duygularını ve beden dilini öğrenir ve bu bilgileri iletişim becerilerini geliştirmek için kullanırlar.

7. Eleştiriyi İyi Değerlendirin

Duygusal zekanızı artırmanın önemli bir parçası eleştirileri kabul edebilmektir. Rahatsız veya savunmacı olmak yerine eleştirinin nereden geldiğini, başkalarını nasıl etkilediğini veya kendi performansınızı ve herhangi bir sorunu nasıl yapıcı bir şekilde çözebileceğinizi anlamak için öğretici olduğunun farkına varın.

8. Empati Kurun

Duygusal olarak zeki insanlar empati kurmayı bilirler. Empatinin zayıflık değil duygusal güç gösteren bir özellik olduğunu bilirler. Empati, başkalarıyla ilişki kurmaya yardımcı olur, farklı görüşlere ve durumlara sahip insanlar arasında karşılıklı saygı ve anlayış için kapı açar.

9. Liderlik Becerilerinizi Kullanın

Duygusal olarak zeki insanlar mükemmel liderlik becerilerine sahip, yüksek standartları olan, inisiyatif alabilen, profesyonel karar verme ve problem çözme becerilerine sahip kişiler olarak nitelendirilebilir. Bu, yaşamda ve işte daha yüksek ve daha verimli bir performans seviyesine izin verir.

10. Ulaşılabilir ve Girişken Olun

Duygusal olarak zeki insanlar ulaşılabilir olarak çıkarlar. İnsanlarda soğuk, uzak bir itibar bırakmaz, sıcakkanlı ve samimi oldukları belli olur. Bunun yanı sıra etrafındaki kişilerle olan ilişkilerine dayanarak uygun sosyal becerileri kullanırlar. Sözlü veya sözsüz nasıl iletişim kuracaklarını bilirler.

 

Bu becerilerin çoğu temel insan psikolojisini anlayanlar için uygun gibi görünebilir. Yüksek EQ becerileri doğal olarak empati kurabilen insanlara daha kolay gelse de, herkes bunları geliştirebilir. Bu adımları uygulayarak duygusal zeka seviyenizi artırabilir iş veya sosyal alanda da başarınızı artırabilirsiniz.  

Sizi Daha İyi Bir Lider Yapacak 8 Sosyal Beceri Duygusal zeka ve Sosyal beceriler her zamankinden daha önemli bir hale geldi. Bu temel konularda uzmanlaşmak, ekibinize ilham vermenize ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store