İhtiyaç kredisi alırken nelere dikkat etmeli?

İhtiyaç kredisi başvurusu için araştırma yapmaya başladığınıza göre bilinçli bir kredi kullanıcısısınız. Çoğu insan kredi hakkında pek fazla bilgiye sahip olmadan kredi kullanmak için bankalara başvuruyor.

Bunun sonucu olarak kredi çıksa da; ne o kredi uygun faiz oranlı kredi oluyor, ne de krediyi çeken kişi ödemelerini düzenli yapabiliyor. Azımsanmayacak sayıda kişiye de kredi çıkmıyor. Bu yazıda sizinle birlikte ihtiyaç kredisi alırken nelere dikkat etmeliyiz’ konusunu inceleyip, uygun krediyi bulmanızı sağlayacağız.

İhtiyaç kredisi türünü doğru seçin

Kredi başvurusundan önce yapmanız gereken şeylerden başlayalım. Öncelikle kendinize sormanız gereken ilk soru paraya gerçekten ihtiyacınız var mı? Sorunun cevabı evet ise ikinci soru geliyor neden paraya ihtiyacınız var?  Bu soruyu sormamızın sebebi; size uygun kredi çeşidini belirlemek. Düğün yapacaksanız düğün kredisi, sağlık harcamaları yapacaksanız sağlık kredisi, tatile gidecekseniz tatil kredisi, eve ya da kendinize eşya alacaksanız eşya kredisi, eğitim için paraya ihtiyacınız varsa da eğitim kredisinden faydalanabilirsiniz. Kredi türünü belirlemenizin sebebi ise bankaların düşük faizli özel kampanyalarını takip edip, daha uygun orana sahip kredi bulmak. 

Yine de unutmamanız gereken çok önemli bir nokta var. Düğün için paraya ihtiyacınız varsa düğün kredisine başvurmalısınız diye bir zorunluluk yok. Ya da eğitim için kredi çekerken eğitim kredisi çekmek zorunda değilsiniz. Bankaların kredi maliyetlerini karşılaştırıp ihtiyacınıza ve cebinize uygun bir kredi çekin.

İhtiyaç kredisi miktarını belirleyin 

İhtiyaç kredisini hesaplamadan önce ilk yapmanız gereken şey çekeceğiniz kredinin miktarı. Ne kadar paraya ihtiyacınız varsa o kadar para çekin. Çoğu kişi borcu 10.000 lira olmasına rağmen 20.000 lira para çekmek için başvuruyor. Bunun sonucunda da borç öderken ya da maddi ihtiyacını giderirken yeniden borçlanmış oluyor. Kredi başvurusu yapmadan önce muhakkak aklınızda bütçenize uygun olarak belirlenmiş bir rakam olsun.

İhtiyaç kredisi alırken nelere dikkat etmeli? resim: 0

Kredi vadesini dikkati seçin

Krediyi kaç taksitte geri ödeyeceğiniz yani vade sayısı faiz oranını belirlemede kullanılan bir etmen. Yani ihtiyaç kredisini 12 ayda ödemekle 24 ayda ödemek arasında faiz oranı farklı oluyor.  Daha kısa sürede öderseniz daha düşük faizli kredi bulma ihtimaliniz yüksek. Bu nedenle eğer maddi gücünüz elveriyorsa kısa vadeli kullanmaya özen gösterin.

Ödeme gücünüzü öğrenmek için bir bütçe düzenleyin.  Gelir giderinize göre aylık ödeme miktarınızı belirleyin. Aylık ödeme miktarınızı belirledikten sonra çektiğiniz krediyi kaç ayda ödeyebileceğinize karar verin. Kredi başvurusu yaparken de vade sayısını yaptığınız bu hesaba göre seçin. 

Mutlaka kredi karşılaştırması yapın

Her banka aynı faiz oranıyla kredi veriyor diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hepsinin dönem dönem kampanyaları oluyor ve rekabet için faiz oranlarında belli indirimler uyguluyorlar. Bankaların yaptığı faiz indirimi kampanyalarından yararlanmak için sürekli olarak bankaların internet sitelerini kontrol etmeniz neredeyse imkansız. Siz bir bankadan uygun faizli bir ihtiyaç kredisi bulduğunuzu sandığınız anda başka bir bankada daha uygun oranlı bir kredi kampanyası başlamış olabilir.

Ayrıca ihtiyaç kredisi alırken bankalar arasındaki dosya masrafı, krediyle birlikte yapılan sigortalar ve kredi tahsis ücreti gibi farklı giderleri de takip etmeniz gerekiyor. Hem bunları takip edip, hem parayı nasıl kullanacağınızı düşünmek oldukça zahmetli. Bu nedenle kredi karşılaştırma sitesi kullanarak hem kazançlı çıkın hem de vaktiniz size kalsın.

Kredi karşılaştırırken yapmanız gereken daha önceden belirlemiş olduğunuz kredi miktarı ve kredi vadesini seçip karşılaştır butonuna tıklamak. Sonrasında gelen sonuçlar arasından size en uygun olan krediyi seçip, krediye başvurabilirsiniz. Böylece kredi karşılaştırma sitesi sayesinde birkaç saniyede hem uygun kredi bulmuş hem de online başvuru yapmış olursunuz. 

Dosya masraflarını kontrol edin

Kredi faiz oranları arasında en uygun olanı seçtiniz ama toplam ödemede sizin seçtiğinizden daha düşük fiyatlı bir kredi seçeneği daha var. ‘Bu nasıl olabilir?’ diye düşünüyorsanız hemen söyleyelim; dosya masrafı vb giderler. Bankalar genelde kredi tahsis ücreti, dosya masrafı ve krediyle doğrudan ilişkili sigortaları da çektiğiniz krediyle birlikte size sunar. İhtiyaç kredisi başvurusu yaparken bu masraflara da bakmayı unutmayın.

Kredi başvurusu yapacağınız siteyi iyi seçin

İnternetten kredi başvurusu yapacaksanız güvendiğiniz bir site olmasına özen gösterin. Bir sitenin güvenilir olduğunu sitenin adını yazdığınız kısımdaki yeşil kilit sembolünden anlayabilirsiniz. 

Sitenin sürekli güncellendiğinden emin olun. Kredi faiz oranları anlık olarak değişebilen rakamlar. Eski kampanya üzerinden başvuru yapmak size hem vakit hem de nakit kaybı yaşatır. Karşılaştırma sitelerinde anlık olarak bankaların güncel faiz oranlarını görebilir ve ihtiyacınız olan krediye başvurabilirsiniz.

Etiketler ihtiyaç kredisi
Yorumlar
Kalan Karakter 800