Damlaya Damlaya Göl Olur Mu?

Hepimizin çok iyi bildiği bir atasözü var: Damlaya damlaya göl olur. Biriktirmenin önemini bizlere anlatan bu söze göre ‘çok’ “az”lardan oluşuyor. Yani azar azar da olsa birikim yaparak büyük hedeflere ulaşmak mümkün.

Bugüne kadar hiç para biriktirmediyseniz de çok geç değil. Her şeyin bir başlangıcı var. Öncelikle kolay bir birikim rutini ile başlayalım. Günde 5 lira biriktiriyor olmak; ayda 150 liraya, yılda ise 1800 liraya ulaşmanızı sağlıyor. 

Sıra geldi bu damlamaların hızını artırmaya.

Tasarruf ettikçe harcamadığımız parayı birikime ayıracağız. Örneğin bir litrelik meşrubatı büfeden alsanız 6 lira verecekken, marketten aldınız ve 4 lira verdiniz buradan 2 lira kumbaraya gitmeli. Beğendiğiniz elbiseyi mağazada 150 liraya alacakken ‘bir de internete bakayım’ dediniz, aynı elbise 120 lira... 30 lira da buradan. Her gün bunun gibi çok sayıda indirimi yakalayıp biriktirdiğiniz parayı artırabilirsiniz.

Bu nedenle istek harcamalarını azaltmakla kalmayın, ihtiyaçlarınızı da indirimlerden almaya çalışın. Rutin harcamalarınızdan artan miktarı da birikime ayırın.

İster bir kumbarada birikim yapın, ister bir banka hesabında fark etmez, kendinize bir hedef koyun. Örneğin, ‘1 yıl sonra 3.000 lira biriktirmiş olacağım’ deyin ve hedefe ulaşabilmek için harcamalarınızı düzenleyin.

Unutmayın, başta da dediğimiz gibi her ‘çok’ az’dan oluşur. Binlerce kişi bu şekilde para biriktirerek hedefine ulaştı. Bugün başlayın, siz de bir başarı hikayesine imza atın...

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store