Az Parayla Nasıl Yatırım Yapılır?

Küçük tutarlarla ödeme yaparak, büyük bir portföye sahip olabilirsiniz. Çok parayla yatırım yapılabildiği gibi az parayla da yapılabilir. Peki az parayla yatırım nasıl yapılır?

Çoğumuz yatırım yapmak için otuzlu, kırklı ve ellili yaşları bekleriz. Bir daha genç olamayacağımızı ve emeklilik günleri için ekstra paraya ihtiyaç duyacağımızı anladığımız anda yatırımın yapmanın önemini anlar ve yatırımların büyümesi için gereken değerli yılları kaçırdığımıza üzülürüz.

Bu durumda olmak istemiyorsak hemen bugünde yatırıma başlamalıyız. Çünkü yatırım yapmanın yaşı yoktur. Az ya da çok yatırım diye de düşünmeyin. Önceliğiniz yatırım yapıyor olmak olsun. Peki nasıl yapacağız? Öncelikli olarak; bütçenizin bir kalemi gibi, yatırım için de  aylık sabit bir tutar belirleyin. Yani yatırım yapmak için çok paramız olmasına da ihtiyaç yok. Burada önceliğimiz; sabit bir yatırım miktarı belirlemek.

Belirlediğiniz aralıklarla (haftalık, aylık, üç aylık) piyasayı iyi araştırarak yatırım yapın. Örneğin: hisse senetlerine hep aynı miktarda para yatırabilirsiniz. Fiyatı çok yüksek olan bir eşyayı, taksitle almak gibi düşünün. Yatırım süresince hep aynı hisse senedini almanız gerekmez. Farklı hisse senetleri ile portföyünüzü çeşitlendirilerek riskleri azaltılabilirsiniz. Tüm yatırımları aynı hisse senedine yapmak tüm yumurtaları aynı sepete koymaya benzer. Eğer sepetin altı delinirse tüm yumurtalar kırılır. Bu nedenle yatırımlarınızı çeşitlendirmeye özen gösterin.

Yatırım uzmanı nasıl olmalı yazımız için tıklayın.

Bu yatırım sisteminde uzun süre boyunca küçük tutarlarla ödeme yaparak, büyük bir portföye sahip olabilirsiniz.

Örneğin;

A hisse senedine 3 ay için 100 TL yatırmaya karar verdiğinizi varsayalım

İlk ay 33 TL’den  3 pay aldınız

İkinci ay 25 TL’den 4 pay aldınız

Üçüncü ay 20 TL’den 5 pay aldınız

Sonuç olarak 12 pay hisse senedini 25 TL ortalama ile almış oldunuz.

Böylelikle satın alınan hisse senetlerinin ortalama maliyeti, piyasada oluşan fiyatların ortalamasından düşük gerçekleşmiş olur.

Küçük tutarlarla büyük bir portföye sahip olabilirsiniz.

Bu uzun vadeli bir yatırım. Yarın öbür gün ihtiyacım var diyerek kısa zamanda yaptığınız yatırımı bozmaya kalkarsanız, kayıp yaşayabilirsiniz.

Para kaybettirmeyen yatırım araçları nelerdir?Tasarruf yaptınız, biraz para biriktirdiniz. Şimdi sıra geldi, parayı değerlendirmeye!

Yatırım yapmak biraz öngörü biraz da sabır işi. İhtiyacınız olan parayı bir yere ayırdıktan sonra yatırım için de bir miktar parayı ayırın. Ve iyice planladıktan sonra güvendiğiniz bir yatırım aracına paranızı yatırın. Net bir bilgiye ulaşmadığınız sürece de yatırım için ayırdığınız o bütçeye dokunmayın.  Yatırımı realize etmek diye bir kavram var. Yani yatırımınız 1 liradan 3 liraya yükseldi ve tekrar 2 liraya düşeceğini öğrendiniz. O zaman  yatırımınızı nakit paraya dönüştürebilirsiniz. 

Yatırımı değiştirmek için bir diğer neden ise ulaşılmak istenen hedefe ulaşılması. Eğer iş kuracak ya da araba alacak parayı bulduysanız. Bu yatırımı paraya dönüştürebilir, hedefinizdeki eşyayı alabilirsiniz.

Az Para İle Yatırım Yapma Teknikleri 

Birçok insan, sınırlı miktarda parasını farklı şekillerde değerlendirmek istemektedir. Ancak az miktarda para ile yapılacak yatırımlar, bireylerin araştırması gereken bir konudur ve yatırım yaparken risk faktörü dikkate alınmalıdır. Uzun vadeli yatırımlar genellikle daha yüksek kazançlar sağlar. Altın, günümüzde popüler bir yatırım türüdür ve az miktarda para ile bile yatırım yapılabilir. Bu nedenle, az miktarda paranın olması yatırım yapmaktan vazgeçmek anlamına gelmez.

Etiketler Yatırım Para Birikim
Yorumlar
Kalan Karakter 800