Yatırım Uzmanınız Kim?

Her gün, tanımadığımız birilerinden yatırım tavsiyesi alıyoruz. Takside, berberde, kahvede olanları geçtim, bankada, aracı kurumda, radyoda, televizyonda, gazetede pek çok “uzman” bize paramızı nereye yatırmamız gerektiğini söylüyor. İyi de, kim bunlar?

Kahvede oturuyorum. Bilal Abi geldi. Bilal Abi'nin esnaf lokantası var. Gündüz çalışır, akşamları bizim kahveye takılır. Edirneli. “Naabıyon be kızanım?” diye selamladı, ben cevap veremeden karşıma oturdu. “Az önce Tevfik’le konuştum. Kızan bana canavar tüyolar verdi. Tüm parayı yarın dolara çeviricem.” dedi. “Kimmiş o Tevfik?” dedim. “Var ya beyaa, Asibe Abla'nın oğlu! Yatırım Uzmanı. Bak burada kartı var.”. “İyi de Bilal Abi, burada yatırım uzmanı, gayrimenkul, sigorta, her nevi dahili ve harici ticaret diye aklına ne geldiyse yazmış bu çocuk.”. “Tamam işte beyaa, kızan canavar gibi valla, her işten anlıyo!”

Müteahhit bir arkadaşımla yemekteyiz. Bankadan gelmiş. Konuştuğu genç kız, opsiyonlu mevduat önermiş. Çok mutlu. İki puan daha fazla faiz alacak. “Sana bu tavsiyeyi kim verdi?” diye sordum. Kızın kartını çıkarıp gösterdi. “İyi ama nereden biliyorsun bu genç kızın sana bu tavsiyeyi verme yetkinliği olup olmadığını?” dedim, bakışları ufka doğru sabitlendi. 

Aşağı yukarı her gün, tanımadığımız birilerinden yatırım tavsiyesi alıyoruz. Takside, berberde, kahvede olanları geçtim, bankada, aracı kurumda, radyoda, televizyonda, gazetede pek çok “uzman” bize paramızı nereye yatırmamız gerektiğini söylüyor. İyi de, kim bunlar?

Kontrol etmenin çok kolay bir yolu var; Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu. Tamam, ben de adını bir defada söyleyemiyorum ama kısaca SPL. Hadi yatırım uzmanımızı birlikte tanıyalım.

SPL’nin web sitesine (www.spl.com.tr) girdiğinizde, ekranın en sağ üst kısmında, küçük puntoyla “Kamuya Açık Sicil Sorgulama” linki var. Tıklayın. Açılan pencereye yatırım uzmanınızın adını soyadını girin. Altta bir de güvenlik amaçlı sayı girme yerine de ekranda çıkan sayıyı girin. “Ara” butonuna basın. İşte karşınızda!

Bilal Abi ile beraber Asibe Abla'nın oğlu Tevfik’in adını soyadını girdik. Haliyle sistem bize “kayıt bulunamadı” dedi. Bilal Abi'nin “çok canavar kızan” hakkında söylediklerini buraya yazamayacağım maalesef.

Aynı işlemi müteahhit arkadaşımla beraber yaptık. Onun yatırım uzmanının adını soyadını girdik. Ekrana uzun bir kayıt döküldü. Genç arkadaşımızın sahip olduğu lisanslar, hangi görevleri yapabileceği, mezun olduğu okullar, geçmiş iş tecrübesi, SPK’dan herhangi ceza almadığı ve ilgili suçlardan hüküm giymediğini görünce içimiz rahatladı. Yemeğimizin ve sohbetimizin tadı güzelleşti.

Etiketler yatırım
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store