Kariyer Değişikliği

İşinizden hatta içinde bulunduğunuz sektörden memnun değilsiniz ama değişiklik yapmaya da cesaret edemiyorsunuz. Ne de olsa iş bulmanın bile zor olduğu bir dünyada, bunca rekabetin içinde bir de kariyer değişikliği yapmak büyük cesaret istiyor… Bu geçişi kolaylaştırmak için yapılabilecek çok şey var; 1) Becerilerinizi Ortaya Çıkarın: Var olan...

İşinizden hatta içinde bulunduğunuz sektörden memnun değilsiniz ama değişiklik yapmaya da cesaret edemiyorsunuz. Ne de olsa iş bulmanın bile zor olduğu bir dünyada, bunca rekabetin içinde bir de kariyer değişikliği yapmak büyük cesaret istiyor… Bu geçişi kolaylaştırmak için yapılabilecek çok şey var;

1) Becerilerinizi Ortaya Çıkarın: Var olan tecrübe ve becerileriniz yeni işinizde de işinize yarayacaktır. Önemli olan bu beceri ve tecrübelerinizin farkında olun. Geçeceğiniz iş/sektördeki kişilerle konuşun, farkında olmadığınız bazı özelliklerinizi onlar fark edebilir.

2) Okula Dönüş Zamanı: Geçmek istediğiniz sektör, şu anki işinizle çok ayrı kutuplardaysa, o sektörle ilgili bir kursa gidebilirsiniz. İş çıkışlarında gidebileceğiniz bu kurs, profesyonel bağlantı kurmakta da size fayda sağlayacaktır.

3) Çevre, Çevre, Çevre: Kariyerinizde ciddi bir değişiklik yapmayı planlıyorsanız, telefonunuzu elinize alın ve yardımcı olabilecek kişileri arayın. Uzun zamandır görüşmüyorum, ya ilgilenmezlerse diye düşünüyorsanız, öncelikle kısa e-posta ya da mesaj ile hatır sorun. Bazen hiç ummadığınız kişiler hiç aklınıza gelmeyecek bağlantılara sahip olabilir.

4) Yeni Oluşumlara Dikkat: Yeni oluşumları göz ardı etmeyin. Büyük şirketlerin aksine, yeni oluşumlar daha ideal, esnek, yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir iş ortamı sağlayabilir.

5) Bir Adım Geri: Sektör değişikliği yapacaksanız, bir süre için şu anki pozisyonunuzdan daha düşük bir pozisyona razı gelmeniz gerekebilir. Başlangıç için pozisyon ve maaş düşüklüğünü göze almanız gerekebilir. Bu tip bir değişim finansal durumunuz ve egonuz açısından çok kolay olmayabilir fakat uzun vadeli hedeflerinizi düşünerek karar verin.

6) Vazgeçmek Yok: İş hayatı çok önemli. Mevcut durumunuzdan memnun değilseniz, istediğiniz iş ve ortamı bulana kadar aramaktan vazgeçmeyin.

Etiketler Çalışma Hayatı
Yorumlar
Kalan Karakter 800