Finansal Sağlığın İş Dünyasına Etkileri Neler?

Finansal sağlığı fayda olarak görmeyen birçok insan, bunun işlerine nasıl yardımcı olabileceğini anlamakta zorlanıyor. Sorun değil! Hepimiz bir yerden başlamak zorundayız. Bu nedenle, her şeyden önce, finansal refah sunan işletmelerin bunu kendileri için nasıl gördükleri soruldu.

Bir işletme sahibi veya IK lideriyseniz, ek ödemeleriniz için yatırım getirisini değerlendirmenin gerçekten önemli olduğunu bilirsiniz. Çok basit- işletmenizin çalışanlara bir avantaj sunarak elde ettiği yatırım getirisi, avantajın işe yaradığının bir işaretidir. Ve eğer görmüyorsanız, faydası muhtemelen önemsizdir. 2 + 2 = 4. Bu kolay bir matematik.

Ancak yatırım getirisi her zaman sadece para değildir. Çalışanların yaşam kalitelerini iyileştirmeleri, geleceğe güven duymaları, daha üretken olmaları ve işe daha az stres getirmeleri ile ölçülebilir. Doğru avantajın yapabileceği şey budur. Hem çalışanlarınıza hem de işinize yardımcı olacak bir şey sunabildiğinizde, avantajlarla kazanırsınız. Finansal sağlığın yaptığı budur. 

Elbette, hangi ek ödemeleri sağlayacağınızı düşünürken muhtemelen pazarlama dilinden daha fazlasını görmek istersiniz. Bu nedenle, finansal sağlık faydalarının özellikle şirketinize nasıl yardımcı olabileceğinin bir resmini elde etmek için ABD genelinde çeşitli sektörlerde 1.000'den fazla fayda karar vericisi ile anket yapıldı. Bulunan şey bu:

​​Finansal Sağlığın Etkisi

Şirketler Finansal Sağlık Üzerinden Yatırım Getirisini Nasıl Ölçüyor?

Finansal sağlığı fayda olarak görmeyen birçok insan, bunun işlerine nasıl yardımcı olabileceğini anlamakta zorlanıyor. Sorun değil! Hepimiz bir yerden başlamak zorundayız. Bu nedenle, her şeyden önce, finansal refah sunan işletmelerin bunu kendileri için nasıl gördükleri soruldu. Bunu sunan şirketlerin çoğu, çalışanların birikimlerini artırıp borçsuz hale gelmelerinden, artan üretkenliğe ve iyileştirilmiş çalışan tutma oranlarına kadar birçok yönden bunun karşılığını gördüklerini söylüyor. Bu şirketler, çalışanlarının mali sağlıkları ile kârlılıklarının sağlığı arasında doğrudan bir ilişki görüyor.

Finansal Sağlık Avantajı Sunmanın Olumlu Etkisi

 • Çalışan destekli emeklilik tasarruf planına daha yüksek katılım
 • Daha yüksek üretkenlik seviyeleri
 • Acil durum tasarruflarına katkıda bulunan çalışanlar
 • Gönüllü yardımlara daha yüksek katılım
 • Daha yüksek çalışan tutma oranı/düşük devir
 • Çalışanlar borçsuz hale geliyor
 • Çalışanlar tarafından kaçırılan daha az iş günü
 • 401(k) kredilerde azalma
 • Daha düşük sağlık bakım maliyetleri
 • Daha az işçi tazminat talepleri
 • Çalışanlar tarafından daha az bildirilen stres

 • Şirketlerin %81’i finansal sağlık yardımı sayesinde pozitif gelişmeler kaydettiğini belirtti.
 • Şirketlerin %91’i finansal sağlık yardımı sunmanın işe alım için rekabette onları daha üst sıralara taşıdığını belirtti.

 

Çalışan Morali Üzerindeki Olumlu Etki

Çalışan morali şu anda çok önemli. Özellikle pandemiden çıkışta çalışan moralini desteklemek işverenler için önemli bir odak noktası haline geldi. Ve bunu yapmanın en iyi yollarından birinin finansal sağlık olduğu kanıtlanmıştır. Araştırma, finansal sağlık yardımına erişimi olan çalışanların, olmayanlara göre yüksek morale sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Ve ekibine bu imkânı sunan işverenlerin %88'i, çalışanlarının bu nedenle daha az stres rapor ettiğini söyledi. Bu ciddi anlamda harika bir sonuç. 

 • Finansal sağlık yardımı almayan çalışanların %69’u mutlu olduklarını belirtirken finansal sağlık yardımı alan çalışanların %80’i mutlu olduklarını belirtti.
 • Finansal sağlık yardımı alan çalışanların %88’i daha az stresli olduklarını belirtti.

 

Finansal Sağlık Esastır

Çalışanlarınızın finansal stresinin yan etkilerini öylece yok edemezsiniz. Ve konuşulan liderler açıkça belirtiyor ki, para stresini işe zarar veriyor. Ayrıca, giderek daha fazla kişi finansal sağlığın iyi bir fikir olduğunu düşünüyor. Ama iyi niyet sadece bir yere kadar. Finansal stresin işleri üzerindeki sonuçlarına karşı ilerleme kaydedenler, aslında çalışanlarına finansal refah sunanlardır.

 • Şirketlerin %94’ü çalışanlarının kişisel finans durumunun sağlıklı olmasının şirketler için faydalı olduğu görüşünde. 
 • Şirketlerin %79’u çalışanlarının kişisel finansal problemlerinin işlerini kötü etkilediği görüşünde.
 • Finansal sağlık desteği sağlayan şirketlerin %90’ı bunun çalışanlarına verdikleri en iyi desteklerden biri olduğunu düşünüyor.

Finansal Sağlığı Beklemek Şirketinizin Parasını Boşa Harcatır

Sonuç olarak: Şirketler, çalışanlara sağlanan fayda paketlerine finansal sağlığı da eklemek için ne kadar uzun süre beklerse, çalışanları o kadar uzun süre acı çeker. Hatta harcayacaklarından çok daha fazla para hiç olur. 

Rakamlar yalan söylemez. Şirket tekliflerine finansal bir sağlık yardımı eklemeyi seçtiğinde, çalışanlarının para durumlarında ve morallerinde olduğu kadar genel olarak işlerinde de iyileşmeler görürler. Aslında, %90'ı bunun sundukları en etkili avantajlardan biri olduğunu söylüyor. Bu, finansal refahın sadece bir heves olmadığının ezici kanıtı. Finansal sağlık hem şimdi hem de gelecekte çalışanlara sağlanan fayda paketlerinin önemli bir parçasıdır. 

 

Erken Yaşta Nasıl Tasarruf Bilinci Kazanılır? Erken yaşta nasıl tasarruf bilinci kazanılır? Aileler çocuklara biriktirmeyi, hedef koymayı, paylaşmayı, plan yapmayı, istek ile ihtiyaç arasındaki farkı para aracılığı ile nasıl öğretmeliler?

 

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store