Çok geç olmadan patronunuzla yüzleşmenin en iyi yolu

Çalışanların yüzde 28'i kötü yöneticiler yüzünden işi bırakıyor. İş ilişkileri, özellikle siz ve patronunuz arasındaki ilişki söz konusu olduğunda, hassas bir denge olabilir.

Takıma ve şirketinize değer katmayı hedefliyorsunuz, ancak kendiniz için de ilerleme katetmek istiyorsunuz. Bazen işler yolunda gitmez. 18.617 kişiyle yapılan bir araştırmaya göre, önceki işlerini bırakan kişilerin yaklaşık üçte biri, yani yüzde 28'i kötü yönetim nedeniyle ayrıldığını söylüyor.

Mentorluk ağı WOMEN Unlimited Inc.'in CEO'su Dr. Rosina Racioppi, patronların rollerini üstlenirken karşılaştıkları zorluklar hakkında “Yönetici olduğunuzda, kimse size gerçekten bunu nasıl yapacağınızı öğretmez. Çoğu zaman yöneticilerin kafası karışıyor. İşin mekaniğine odaklanıyorlar ve rollerinin insan ilişkileri kısmını gözden kaçırıyorlar.’’ diyor. 

Patronunuzla sorun yaşıyorsanız, işi bırakmayı düşünmeden önce sorunu ortadan kaldırmanın yolları olduğunu bilin. İşte işyeri uzmanlarının denemeyi önerdiği şeyler.

“BİRLİKTE NASIL DAHA İYİ ÇALIŞABİLİRİZ?” DİYE SORARAK BAŞLAYIN

Herhangi bir sorunla karşılaşmadan çok önce uzmanlar işinizin parametrelerini netleştirmenizi önerir.

Patronunuza rol için en önemli üç önceliği, bir kerelik veya devam eden projeler için son tarihler ve onlarla en iyi nasıl iletişim kurulacağını sorun. Bu konuşmayı düzenli olarak sürdürün, böylece ihtiyaçları konusunda her zaman güncel kalabilirsiniz.

İşe katkıda bulunuyorsanız, şirketin işini kolaylaştırıyorsanız ve bu kadar önemli bir çalışansanız, o zaman soruna neden olan gerilimi azaltacaksınız.

BU GERGİNLİĞİN SEBEBİ NE? 

Rolünüz konusunda netlik kazanmanıza ve bu ölçütlere ulaşmaya çalışmanıza rağmen yöneticinizle hala zorluklarla karşılaşıyorsanız, bir adım geri atın ve yöneticimdeki bu gerginliğin sebebi ne diye düşünün.

Patronunuz, işiniz kapsamında nelerin beklendiği konusunda size karışık mesajlar mı veriyor? Eleştirel geri bildirimleri belirsiz ve takip edilmesi zor mu? Yeni projeler denemenizi ve rolünüzde büyümenizi zorlaştırıyorlar mı? Bunları tespit etmek ve onlardan geri bildirim almak zor mu?

Biraz gerginlik hissettiğiniz senaryoları düşünün, ardından karşılaştığınız zorluğun tam olarak ne olduğunu öğrenin.

SORUNU BELGELEYİN

Sorunun ne olduğunu anladıktan sonra belgelemeye başlayın. Bu size bu davranışın bir kalıp mı yoksa anlık bir şey mi olduğu konusunda bir fikir verecektir. Ayrıca size sorunun devam ettiğine dair bazı kanıtlar verecektir.

Kariyer uzmanı olan Carolyn Kleiman, "Herhangi biriyle herhangi bir şeyle karşılaştığınızda, insanlar her zaman bu davranışın örneklerini görmek ister." diyor. Bu nedenle, bu kanıtı oluşturmak için not tutmaya başlayın.

Belirli örnekleri takip etmek, size olası çözümler üzerinde düşünme şansı da verecektir. Bir meydan okumanın ortasında, duygular yükselir. Ancak düşünmek için bir adım geri atmak, size sorunu objektif olarak değerlendirme ve bu yeni mercek aracılığıyla çözümler bulma şansı verebilir.

ELEŞTİRMEYİN. TAKDİR GÖSTERİN

Birkaç özel örnek topladıktan sonra, bir sonraki bire bir toplantınızda bunları gündeme getirmeye hazırlanın. Harvard kariyer danışmanı ve The Unspoken Rules'un yazarı Gorick Ng, bunu yaptığınızda "Eleştirmeyin. Bunun yerine takdir gösterin.’’ diyor. 

Bunlar, gündeme getirdiğiniz zorlukları daha kabul edilebilir hale getirebilir ve bu ilişkiyi önemsediğinizi açıkça ortaya koyabilir.

Karşılaştığınız bazı sorunları gündeme getirdiğinizde, “Bunu yaptığınızı fark ettim.” gibi çerçeveler kullanın, diyor Kleiman. Bu çerçeveleme, bu konuşmanın onlara yönelik bir saldırı olmadığını netleştirmeye yardımcı olur. Bunun yerine, işinizi daha iyi yapmanıza yardımcı olma girişimidir.

OLUMLU NİYET 

Patronunuzla engelleri aşmak inanılmaz derecede sinir bozucu olabilir, ancak sorunu çözmeye yaklaşırken olumlu niyet varsaymayı  unutmayın, diyor Ng.

"Hiçbir yönetici sabah uyandığında 'takımımın hayatını olabildiğince perişan hale nasıl getirebilirim' diye düşünmez" diyor. “Bu işi nasıl halledip mutlu bir hayat yaşayabiliriz.” Bunu akılda tutmak, içinizdeki gerilimi azaltabilir ve duruma genel olarak yaklaşmanızı kolaylaştırabilir.

Bununla birlikte, ilişkiyi düzeltmek için elinizden gelenin en iyisini yapmanıza rağmen davranışları değişmezse, meslektaşlarınızın patronunuzla yaşadıkları hakkında bir fikir edinmeye çalışın.

Kleiman, "Bazen başkalarını kendi durumunuzdan haberdar etmeniz gerekir, çünkü belki de benzer durumda olan başka insanlar vardır" diyor. Bu zorluklarla uğraşan daha çok insan olduğunu ve hiçbirinizin patronunuzun davranışlarını değiştirmesine yardımcı olamadığınızı fark ederseniz, "Bence bu dikkate alınması gereken bir şey" diyor.

Yöneticiler kendilerine benzeyenleri işe alıyor!Avusturya ve Almanya'da ‘Bilinçsiz önyargılar’. ‘Daha iyi kararlar alma“ konularında eğitimler ve stratejik danışmanlık hizmeti veren Sabine Çalışkan, “Araştırmalar yöneticilerin kendilerine benzeyen insanları işe aldığını gösteriyor” dedi.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store