Türkiye’de 1 milyon siber saldırı gerçekleşti!

Türkiye’de gerçekleşen kötü amaçlı siber saldırılar, 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 61 oranında artış göstererek 1.015.810’a ulaştı.

1 7 TÜRKİYE’DE SAATTE 116 SİBER SALDIRI GERÇEKLEŞTİ
TÜRKİYE’DE SAATTE 116 SİBER SALDIRI GERÇEKLEŞTİ
2 7 TÜRKİYE’YE YÖNELİK SİBER SALDIRILARDA CİDDİ ARTIŞ VAR
 TÜRKİYE’YE YÖNELİK SİBER SALDIRILARDA CİDDİ ARTIŞ VAR

Türkiye’de meydana gelen siber saldırılarla ilgili önemli veriler açıklandı. WatchGuard Tehdit Laboratuvarı tarafından elde edilen veriler, 2022 yılında saldırıların bir önceki yıla göre %61 artarak 1.015.810 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleştiğini raporluyor. Türkiye’ye yönelik siber saldırılarda ciddi bir artış olduğuna dikkat çeken WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, saldırılara karşı şirketlerin ve bireysel kullanıcıların dikkatli olması gerektiğini vurguluyor.

3 7 GÜNDE 2.791 ADET KÖTÜ AMAÇLI YAZILIM SALDIRISI MEYDANA GELİYOR!
GÜNDE 2.791 ADET KÖTÜ AMAÇLI YAZILIM SALDIRISI MEYDANA GELİYOR!

Türkiye’de meydana gelen siber saldırılarla ilgili hazırlanan rapora göre, 2022 yılında Türkiye’de her gün 2.791, her saat 116 ve her dakika 2 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleşti. Saldırıların birçoğunun MSIL.Mensa zararlı yazılımı ve CVE-2018-0802 Microsoft Office Memory Corruption zaafiyeti kaynaklı kötü amaçlı yazılımlar olduğunu aktaran Yusuf Evmez’a göre, bir yılda %61 oranında artış gösteren kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı gerekli önlemlerin alınması son derce önem arz ediyor.

4 7 SALDIRILARIN %5’İNİ SIFIRINCI GÜN SALDIRILARI OLUŞTURUYOR
SALDIRILARIN %5’İNİ SIFIRINCI GÜN SALDIRILARI OLUŞTURUYOR

2022 yılında 1.015.810 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleşirken, bu saldırıların %5’ini sıfırıncı gün (zero-day) saldırıları oluşturdu. Günümüzde geleneksel koruma metotlarının, bilgi sistemlerine ve hassas verilere çok büyük zarar veren bu saldırılara karşı yeterli savunma sağlayamadığını aktaran Yusuf Evmez, şirketlerin makine öğrenmesi gibi yeni teknolojileri kullanabilen güvenlik cihazlarını ve yazılımları kullanmalarını öneriyor.

5 7 AĞ SALDIRILARI YÜZDE 78 AZALDI
AĞ SALDIRILARI YÜZDE 78 AZALDI

Günümüzde birçok kurum verilerini ağlara taşırken, bu durumu fırsat bilen ve verileri elde etmek isteyen siber saldırganlar ağlara sızarak güçlü saldırılar düzenliyor. Ağ saldırılarının 2022 yılında %78 düşüş göstererek 10.401 adet seviyesine gerilediğine ve bu saldırıların çoğunluğunun “WEB Apache Struts Wildcard Matching OGNL Code Execution” olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Yusuf Evmez, ağlara girmeyi hedefleyen siber suçluların hedeflerine ulaşmak için çalışmaya devam ettiğini vurguluyor.

6 7 ÇOK FAKTÖRLÜ KİMLİK DOĞRULAMA ÇÖZÜMLERİ MUTLAKA KULLANILMALI!
ÇOK FAKTÖRLÜ KİMLİK DOĞRULAMA ÇÖZÜMLERİ MUTLAKA KULLANILMALI!

Türkiye’de ağ güvenliğine yönelik birçok saldırı düzenleniyor. Bunun sebeplerinden birinin şifre veri tabanlarına Dark Web üzerinden hackerlerin kolay erişebilmesi olduğunu belirten WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Satış Mühendisi Alper Onarangil, bu durum karşısındaki eksikliğin en önemli nedeninin siber güvenlik önlemleri arasında bulunan şifre güvenliğinden kaynaklandığını dile getiriyor.

7 7 MUTLAKA GÜVENLİ VE KOMPLEKS ŞİFRELER KULLANILMALI
MUTLAKA GÜVENLİ VE KOMPLEKS ŞİFRELER KULLANILMALI

Şirketlerin ve bireysel kullanıcıların mutlaka güvenli ve kompleks şifreler kullanması gerektiğini söyleyen Onarangil, çok faktörlü kimlik doğrulama çözümü AuthPoint ile şifrelerin güvenliğinin üst düzey sağlandığını belirtirken, AuthPoint ile hizmete sunulan Dark Web Scan servisiyle de şirketler ve bireysel kullanıcıların oluşabilecek veri ihlalleri sonrası hesaplarına ait bilgilerinin Dark Web üzerinde satışa sunulması halinde hızlı uyarı sistemi ile hesapların güvende olmasına yardımcı olduğunu belirtiyor.

Yorumlar
Kalan Karakter 800