Siber saldırıları ‘avcı’ ve ‘atmaca’ önlüyor!

Yerli ve milli uygulamalarla üç yılda 350 binin üzerinde siber saldırı tespit edilerek engellendi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Türkiye’ye yönelik siber saldırıların, yerli yazılımlar AVCI, AZAD, KASIRGA ve ATMACA ile önlendiğini açıkladı. Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM)  son 3 yılda 350 binin üzerinde Dağıtık Hizmet Reddi (DdoS) saldırısı tespit edilerek önlenmiş.

 TEKNOLOJİ GELİŞTİKÇE ARTIYOR

Altıncı e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi “Kamu ve Özel Sektördeki Siber Güvenlik Zafiyetleri 2.0’’ temasıyla Ankara’daki BTK Merkez Binası’nda gerçekleştirildi. Zirvede açılış konuşmasını yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, internete bağlı cihaz sayısında yaşanan artışın, siber güvenlik zafiyetleri ve olaylarında da artışa neden olduğunu vurgulayarak, “Teknoloji geliştikçe artan ve çeşitlenen siber güvenlik zafiyetleri ve teknoloji korsanlığı risklerini önlemek için de önemli iyileştirmelere ihtiyaç duyuluyor” dedi.

YERLİ GÜÇ ÇOK ÖNEMLİ

Ülkelerin öncelikle kendi sınırları içerisindeki siber zafiyet ve tehditleri kontrol altına almaları gerektiğini söyleyen Karagözoğlu, “Kritik altyapıların ve ulusal güvenliğin korunabilmesi için de olabildiğince yerli olanaklardan yararlanmak büyük önem taşıyor” dedi.

USOM KESİNTİSİZ ÇALIŞIYOR

Karagözoğlu, şunları söyledi: “Ülkemizin kritik altyapılarının korunması başta olmak üzere ülkemizin siber güvenliğinin sağlanması için kurumumuz bünyesinde kurulu bulunan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezimiz USOM, zararlı yazılım analizi, dijital kayıt inceleme, servis izleme, zararlı bağlantı tespiti sızma testleri, alarm üretme, uyarı ve duyuru yayınlama faaliyetlerini kesintisiz sürdürüyor.”

SİSTEMLERE SALDIRILAR ÖNLENDİ

USOM çalışmaları kapsamında, tamamen kurumsal iç kaynaklarla AVCI, AZAD, KASIRGA ve ATMACA yazılımlarının geliştirildiğini anlatan Karagözoğlu, “120 binin üzerinde zararlı bağlantı tespit edilerek kontrolleri yapılmış ve altyapı seviyesinde erişimi engellenmiştir. Bu sayede ülke genelinde internet kullanıcıları ve sistemlerine yapılabilecek saldırıların önlenmesi sağlanmıştır. Ayrıca, USOM tarafından 30 binin üzerinde siber güvenlik bildirimi ilgili kurum ve kuruluşa bildirilerek gerekli önlemlerin alınması sağlanmıştır. Operatörlerimiz nezdinde ise son 3 yılda 350 binin üzerinde Dağıtık Hizmet Reddi (DdoS) saldırısı tespit edilerek önlendi” diye konuştu.

Savaşa ve afetlere karşı teknolojik önlemSavaşa, depreme, kar fırtınasına teknolojik açıdan ne kadar hazırsınız? Acil durumlarda her şeyi geride bırakarak bazı siber önlemler almanız gerekebilir. İşte o önlemlere dair birkaç ipuçları.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store