Ailece bir haftalık en ucuz tatil 22 bin lira

Pandemi sonrası yabancı turist yoğunluğu yaşanan tatil beldelerindeki fiyatlar tırmanışa geçti. Beş yıldızlı otellerde iki kişi için bir haftalık tatil 25-30 bin TL’den başlıyor. Rakamlar otele ve bölgeye göre farklılık gösteriyor.

Artan fiyatlar nedeniyle yerli turistin tatil tercihi düşük bütçeli yerler oluyor. Artan otel fiyatlarından dolayı kiralık karavana ilginin arttığını söyleyen, Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği Başkanı İnan Ekici, karavan fiyatlarında ve talepte yüzde 40-50 oranında bir artış olduğunu söyledi.

KARAVAN KİRASI 2500 TL’DEN BAŞLIYOR

Türkiye’de karavanla dört kişilik bir ailenin tatil masrafının 30 bin TL’yi bulduğunu söyleyen Ekici, “Karavan kiraları günlük olarak 2 bin 500 – 3 bin TL arasında değişiyor. Karavan park ücretleri bölgesine ve verdiği hizmete göre gecesi 45’TL’den başlayıp 200 TL’ye kadar çıkıyor. Haftalık park alanı kirası ve gıda maliyetini de hesaba katarsak 4 kişilik bir ailenin karavanla 1 haftalık tatili 30 bin TL’yi buluyor” dedi.

GECELİK ÇADIR EN DÜŞÜK 650 TL 

İki kişilik kamp çadırı 2021’de 300-450 TL iken bu yıl 650 liradan başlayıp 8 bin 500 liraya kadar yükseliyor. Kamp alanları gecelik 45 TL’den başlayıp 150 liraya kadar çıkabiliyor.

ODA KAHVALTILI OTEL SEÇENEĞİ

Otelde konaklamak isteyenler için butik ve apart oteller de bir alternatif.  Butik oteller şehrine göre fiyat değişikliği gösterse de en uygunu 6 gecesi 4-5 bin TL’den başlıyor. Bu sadece oda kahvaltı fiyatı.  Dört kişilik bir ailenin tatil masrafı yemek hariç 10 bin liraya ulaşıyor.

Dört kişilik ailenin gidiş dönüş yol masrafı ortalama 2 bin 500 TL, öğlen ve akşam yemekleri ise 600 TL’den başlıyor. Böylece içinde özel etkinlik olmadan dört kişilik bir ailenin en ucuz tatil masrafı 22 bin lirayı buluyor. (Bloomberg HT)

Yorumlar
Kalan Karakter 800