Nasıl Finansal Sorumluluk Sahibi Olunur?

Finansal durumunuz için sorumluluk üstlenmek iki temel üzerine kurulur: günlük seçimler ve gelecek için bir vizyon yaratmak. Ana strateji, neler yapabileceğinizi kontrol etmek.

Bütçe Oluşturun
Bütçe yapmak söz konusu olduğunda, takip edebileceğiniz en kolay formül temel giderler için yüzde 50, temel olmayan giderler için yüzde 30 ve tasarruf ve yatırım için yüzde 20 şeklinde bütçenizi planlamak. Ancak, bu sadece bir kılavuz. Bütçe son derece kişisel bir olgu ve bu yüzden gelirinize, para hedeflerinize göre uyarlamalısınız. Her şey, sizin için en uygun bütçe yöntemini bulmakla ilgili.

Harcamalarınızı Takip Edin
Harcamalarınızı takip etmek gelecek bütçelerinize bilgi vermekle kalmaz, aynı zamanda harcamalarınızı değerlendirirken finansal sağlık kontrolü olarak da kullanılabilir. Bu adımlar, gelecekteki harcamalarınız konusunda daha dikkatli olmanıza yardımcı olabilecek yansıma noktaları.

Acil Durum Fonu Oluşturun
Beklenmedik masraflar meydana gelebilir. Onlardan kaçınmak mümkün olmayabilir, ancak gelecek olan sürprizler için önceden kendinize mali güvence oluşturulabilirsiniz.

Birden Çok Gelir Akışı Oluşturun
Özel bir yeteneğiniz, sanatsal bir tutkunuz, kiralayacak bir şeyiniz veya başka bir potansiyel gelir kaynağınız varsa mutlaka onu kullanmak için çaba göstermelisiniz. Yoksa farklı yollar bularak kendinize ek gelir sağlamalısınız.

Yatırım Yapmaya Başlayın
Yatırım yapmak için milyoner olmanıza gerek yok. Kişisel riskinizi belirleyin, yatırım araçlarını araştırın, bir finansal danışmanla iletişime geçin ve yatırım yapmaya başlayın

Etiketler para finans bütçe
Yorumlar
Kalan Karakter 800