Giysilerinizin Ömrünü Uzatmanın 6 Yolu

Gardırobunuzun daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacak bu basit ipuçlarını deneyin.

Gardırobunuzun daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacak bu basit ipuçlarını deneyin.

1. Giysileri Kumaşına Göre Ayırın 

Muhtemelen giysilerinizi renklerine göre ayırmanız gerektiğini biliyorsunuz. Ancak kumaşlarına göre ayırmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz.

Mesela pamuk ve polyesteri aynı döngüde yıkamamak gerekiyor. Farklı yıkama teknikleri ve sıcaklık seviyesi gerekiyor. Yoksa kumaşlar zarar görebilir.

Yıkamadan önce her tür kumaş için doğru sıcaklıkları ve sıkma döngülerini seçtiğinizden emin olmak için kumaş bakım etiketlerini kontrol ettiğinizden emin olun.

2. Deterjana Gelince Az Her Zaman Yeterlidir

Ne kadar az deterjan kullanırsanız o kadar iyi. Aslında önemli olan önerilen miktarın yaklaşık yarısını kullanmanız. Giysilerde fazla deterjan birikerek daha hızlı yıpranmalarına neden olabilir. Aynısı yumuşatıcı için de geçerli. Bunu atlamak ve bunun yerine yün kurutucu toplarını tercih edebilirsiniz.

3. Bir Hassas Torba Kullanın 

İç çamaşırı gibi hassas giysileri çamaşır makinesine atmak yerine narin bir çantaya koyun. Bu onların yırtılmasını ve takılmasını önleyecektir.

4. Çamaşır Makinesini Kapasitesinin Üzerinde Doldurmayın

Çamaşır makinesini doldurmak, çamaşırlarınızı daha hızlı yıkamanın kolay bir yolu gibi görünebilir ancak bu işlem sırasında giysilerinize daha fazla zarar verirsiniz.

Giysilerinizin makinede çalkalanacak yeri olmayacak, bu yüzden temiz olmayacaklar. Ayrıca birbirine sürtünen giysilerin birçok kumaşın tüylenmesine neden olabilir.

5. Giysilerinizi Tersine Çevirerek Yıkayın 

Evet, tişörtlerinizi bile. Özellikle koyu renkli giysilerin içten dışa yıkanması koyu tonların korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, tekrarlanan yıkamalarda grafiklerin soyulmasını veya çatlamasını da önler

6. Giysilerinizi Daha Az Yıkayın 

Giysilerinizin daha uzun süre dayanmasını sağlamanın en iyi yolu onları daha az yıkamak.  En iyi örneklerden biri de kot pantolon.  Çünkü her kullanımdan sonra yıkamak gerekmiyor.

Herhangi bir şeyi ne kadar az yıkarsanız o kadar iyidir.

Ne yaparsanız yapın, sıcak suyla yıkamaktan kaçının ve asla ve asla kurutucuya bir şeyler koymayın. 

Yeni Normalle Çocukların Harçlık Alışkanlıkları Değişti mi? Yeni normal ile birlikte eski alışkanlıklarımızı bırakıp yenilerine yer açarken finansal okuryazarlık konusunun bir kez daha önemini anlıyoruz.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store