Beyaz Eşyalarda A Enerji Sınıfı Neden Önemli?

Kullandığınız beyaz eşya ürünlerinden yapacağınız tasarruf hem cebinize hem doğaya katkı sağlar. Özellikle A sınıfı ürünler, elektrik faturanızda gözle görülür bir fark yaratır.

Beyaz eşya alırken sürekli A+, A++ gibi farklı ifadeler görürüz fakat bunun ne anlama geldiğiniz çoğumuz bilmiyoruz. Yaktığı enerjiyi ifade eden ve son dönemde iyice dikkat edilen bu işaretler size enerjide tasarruf yapmanızı sağlayacak. Elektrikli ev aletlerinde 10 çeşit enerji sınıfı bulunur. G’ye kadar giden enerji sınıfları ne kadar enerji yakacağını belirtir.

Eğer aldığınız beyaz eşya ürününde A+++ varsa bu en iyi enerji tasarrufu yapan üründür. Genellikle bu ürünler tercih edilir. G ise tasarruf sağlamayan aksine fazla enerji tüketen ve faturaya yansıyan enerji sınıfıdır. Fakat bu ürünleri piyasada görmek artık pek mümkün değil. Genellikle A ve B ürünlerine rastlarız. Bu yüzden karşılaştırmalar A ve B sınıfı üzerinden yapılır.

Enerji Sınıfının Önemi Ne?

Enerji sınıflarının önemi öncelikle tasarruf. Artı ne kadar artarsa, bir üründen o kadar fazla enerji elde edersiniz. Türkiye’de artık A ve A+ ürünler satılıyor. Bu durum faturaya yansıyacağı gibi gelecek nesillere iyi bir doğa bırakmamız için gerekli.

Tabii, evde enerji tasarrufu için sadece A+ ve A++ ürün almak yeterli değil. Elektrikli ürünleri biraz daha bilinçli kullanmak gerekiyor. En basit örneği şöyle verebiliriz: Eğer fişiniz prize takılıysa ve o aleti  kullanmıyorsanız enerji tasarrufu için prizden çekmeniz gerekiyor. Evde enerji ürünlerinde yapacağınız tasarruf örneklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:


⁃Buzdolabını yaz ve kışa göre ayarlamak.

⁃Televizyonun fişini çekmek

⁃Doğalgazı kapatmadan düşük ısıda yakmak

⁃Bulaşık ve çamaşır makinelerini tamamen doldurarak çalıştırmak

⁃Fırın çalışırken sürekli kapağını açıp kapatmamak


Beyaz eşyalar dışında her alanda tasarrufa yönelmek önemli. Lambada bile tasarruf yapmanız mümkün. LED lambalar daha az enerji harcadığı için evinizdeki ampullerin yerine kullanabilirsiniz. Sadece lambada değil suda ya da aklınıza gelebilecek herhangi bir durumda tasarruf yapmanız mümkün. Mesela su tasarrufu için bu yazımıza bakabilirsiniz… https://www.paradurumu.com/tasarruf/su-tasarrufu-nasil-yapilir-haberi-3007

Yorumlar
Kalan Karakter 800