Annelerden Çocuklara Geçen Tasarruf Yöntemleri

Eğitim ailede başlıyor diye boşa demiyorlar. Temel bilgileri öğrendiğimiz evimiz, aslında bizim ilk eğitim aldığımız yer. Özellikle annelerimizden öğrendiklerimizi düşünürsek, onlara ne çok bilgi borçluyuz değil mi?

Elbet tasarruf da bunlardan biri… Zor şartlarda bile olsa bir ev geçindirmeyi başaran annelerin tasarruf yöntemleri neler peki?

Mutfak alışverişinden tutun da faturaları ödemeye kadar, bir anne, koca evi çekip çevirir, her şeye bir şekilde para yettirir ve hatta para bile biriktirebilir…

İşte annelerin tasarruf yöntemleri…

Mutfak Alışverişi

Hangimizin annesi mutfak alışverişi yaparken daha ucuz olanı araştırmadı ki! Farkında olmadan bizlere de geçen bu yöntem aslında güzel bir tasarruf örneği. Aynı ürünü daha uygun fiyata alarak aile bütçesine katkı sağlanıyor. Yani karşılaştırma yapıyorlar.

Pazar

Karşılaştırma yapmaktan bahsetmiştik, pazar yerleri de hem her ürünü bulma hem de fiyat karşılaştırma için ideal yerler.

Yemekler

Mutfaktan örnek verdik yine oradan gidelim. Annemiz bir yiyecek yaptı ve bir malzemesi arttı. Siz hiç artanı atan anne duydunuz mu? Artan malzeme dolaba konur ve yeni yapılacak yemeğe eklenir.

En meşhuru bayat ekmekler… Bu arada işte bayat ekmeklerden yapılabilen tarifler…

Tadilat

Her yırtılanı atmamak da yine bir tasarruf yöntemi. Ufak rötuşlarla kıyafeti atmak yerine yeniden giymeyi tercih ediyoruz.

Pazarlık

Tasarruf adına annelerimizden öğrendiğimiz en büyük şey pazarlık yapmak.  12 liralık bir ürün düz hesapla, pazarlıkla 10 TL'ye alınabiliyor. Ya da  2 kilo yerine 3 kilo almak daha karlıysa annelerimiz hemen karlı olanı almayı tercih ediyor.

Birikim

Pazarlıktan sonra annelerimizin bize aşıladığı en önemli şeylerden biri birikim. Tasarruf deyince birikim zaten bu durumun olmazsa olmazı haline geliyor. Ufak ufak paraları kenara atan annelerimiz, ailenin geleceğini güvence altına alıyor. Ve bu durum bizin hayat tarzımızı şekillendiriyor…

Yorumlar
Kalan Karakter 800