Sizden Gelenler: Borç Ödemek mi Birikim mi?

Bugünkü Posta Gazetesi Köşemde ''Borcumu mu kapatsam yoksa yatırıma devam mı etsem?'' diye soran Yaşar'ın sorunu cevapladım.

SORU: Kredi ve kredi kartlarına toplam 40 bin TL civarı borçluyum. Gelirim 5 bin TL. Kenarda ise 15 bin TL ve 4 bin dolar birikimim var. Borcumu mu kapatsam yoksa yatırıma devam mı etsem?

Yaşar

CEVAP: Aylık kredi ve kredi kartı ödemelerini zamanında yapabiliyor musun? Birikimlerini kendi risk toleransına uygun yatırım araçlarında değerlendirerek getiri sağlayabiliyor musun? Dolar alırken hangi fiyattan satmak istediğini belirledin mi? Mevcut kredine ödediğin faizin yıllık maliyeti ne kadar? Kenardaki 12 bin TL’yle borcu azaltıp, 1.000 dolar da bozabilirsin. Böylece borcun yarıdan fazla azalmış olur, aylık ödemelerin rahatlar. 5 bin TL’yle güzel güzel geçinir ve ‘tüm dolarımı bozdum’ diye de üzülmezsin...

Akıllarda Bir SoruBugünkü Posta Gazetesi köşemi sizden gelen sorulara ayırdım. Borç kapatma, kredi kartı kullanma, evlilik için birikim… Hiçbir para konusu çözümsüz değil. Hadi siz sorun, ben cevaplarım.

 

Etiketler Borç Borç Ödeme
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store