Dikkat; bu belgeyi imzalayan işsizlik maaşı alamıyor

İşveren tazminatı ödese bile o kodla bildirim yapmışsa, işsizlik maaşı alamayabilirsiniz. Bu nedenle SGK bildiriminizi kontrol edin.

İkale sözleşmesi imzalayan çalışanlar, istifa etmiş sayılıyorlar ve işsizlik maaşı alamıyorlar. İşveren tazminatı ödese bile SGK'ya 'istifa' koduyla bildirim yapmışsa, durum değişmiyor. Bu nedenle SGK bildiriminizi kontrol edin...

SGK BİLDİRİMİNE DİKKAT EDİN

Akşam'dan Okan Güray Bülbül, işsizlik maaşı alınamayacak durumlardan birini yazdı:

Çalışan ve işverenin anlaşarak iş sözleşmesini feshetmesi ikale sözleşmesi imzalanarak gerçekleştirilir. İkale imzalayan işçiler, işlerinden kendi istekleriyle ayrılmış sayılırlar ve işsizlik maaşı alamazlar. Diğer yandan ikale imzalanmadan anlaşarak işten çıkartma durumunda işveren kıdem tazminatı ödese bile SGK'ya 'istifa' koduyla bildirim yapmışsa bu durumda işsizlik maaşı alınamaz. Dolayısıyla öncelikle işverenin nasıl bildirim yaptığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer istifa şeklinde bildirim yapılmışsa işverenin bu bildirimi değiştirmesi gerekir. Değiştirilmiyorsa bu durumda durumun istifa olmadığına dair dava açmanız gerekecektir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800