Yeni Babaların Mutlaka Okuması Gereken Bir Yazı

Sonunda o harika gün geldi ve siz de baba oldunuz. Mini minnacık bir canlıyı kucağınıza veriyorlar. Eliniz ayağınız titriyor. Ne yapacağınızı, nasıl davranacağınızı bırakın, onu nasıl tutacağınızı bile bilmiyorsunuz.

Tek bildiğiniz, hayatınızın bir daha eskisi gibi asla olmayacağı ve o can için gerekirse tereddütsüz canınızı verebileceğiniz…

İşte size, babalığa alışmak, çocuğunuzla güvenli bir bağ kurmak ve gelişimine katkı sağlamak  için faydalanabileceğiniz bazı ipuçları;

·            Bebeğinizin bakımına mümkün olduğunca çok dahil olun. Evde olduğunuz zamanlarda, banyo yapmasına, giyinmesine, beslenmesine, altının değiştirilmesine destek verin.

·            Bebeğinizle her gün kısa süreli bile olsa baş başa zaman geçirmeye fırsat yaratın. Bu hem sizin çocuğunuzla bağ kurmanıza, hem de eşinizin biraz dinlenmesine yardımcı olabilir. 

·            Bebeğinizin çıkarttığı sesleri, hareketlerini izleyin. Bunlara aynı şekilde karşılık verin. Bol bol kucağınıza alın, onunla konuşun, oyun oynayın.

·            Çocuğunuzun gelişimi hakkında araştırma yaparak, bilgi sahibi olun. Baba olan arkadaşlarınızla konuşun, kaynak kitaplar okuyun.

·            Ev işlerinde daha fazla sorumluluk alın. Eşinizin üzerinden ne kadar yük alırsanız, eşiniz o kadar rahatlar ve bebeğinizin bakımına o kadar odaklanabilir. Artık baba yalnızca eve ekmek getirir sonra da koltukta yayılır bakış açısı değişti!

·            Bebekle beraber eş ilişkisi de doğal bir değişime uğrar. Eşinize bu süreçte vereceğiniz desteğin, göstereceğiniz sevgi, ilgi ve anlayışın, eşinizle ilişkinize olumlu yönde yansıyacağını unutmayın...

Deniz Bayel'i Instagram'dan takip etmek için tıklayın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store