Çocukları ekran başından nasıl kurtarabiliriz?

Yaz tatilinde çocukların interneti kontrolsüz kullanımının önüne nasıl geçilir? Çocukların ekran başından nasıl kurtarılır? Çocukların zamanlarını verimli geçirmeleri nasıl sağlanır? İşte öneriler…

Çocukların ekran başında kalmak yerine arkadaşlarıyla sosyalleşmesi için ebeveynlerin tatilde dijital kontrolü aksatmaması gerekiyor.

 İşte ebeveynlere tatillerde kontrollü teknoloji kullanımı sağlayacak öneriler:

 •  Çocuklarınıza, ilgilerini çekebilecek, faydalı aktiviteler belirleyerek bir etkinlik planı yapabilirsiniz.
 • Etkinlik listesini oluştururken çocuğunuzun isteklerini de göz önünde bulundurmak motivasyonu artıracaktır. Yapabileceklerinizi küçük kağıtlara yazıp bir kutuya veya kavanoza koyup içlerinden seçerek ilerleyebilirsiniz. Sessiz sinema, sandalye kapmaca, kutu oyunu oynama, ailece kendi gazetenizi çıkarma veya haber bülteninizi sunma, gözü kapalı resim çizmeyi deneme, sırayla ekleme yaparak bir hikâye oluşturma gibi aktiviteler bunlardan birkaçı olabilir.
 • Etkinlik planında, çocuklarınızın arkadaşlarıyla geçireceği zamana mutlaka yer vermelisiniz.
 • Açık havada zaman geçirmek ve çeşitli spor faaliyetleri çocuğunuzun beden ve ruh sağlığı üzerinde olumlu etkiler yaratacağını unutmamalısınız.
 • Çocuklar can sıkıntısı veya olumsuz duygular hissettiklerinde teknolojik cihazlara yönelmek isteyebilirler. Onlarla sohbet etmek, çeşitli işlerde ufak da olsa sorumluluk vererek desteklerini istemek dikkatlerini daha olumlu yönlere çevirmeye yardımcı olacaktır.
 • Bilgisayarda geçirilen süre, boş zamanlar, etkinlikler, ev içi sorumluluklar ve yemek saatlerinin yer aldığı günlük/haftalık tablolar oluşturarak, zamanı nasıl kullanacağınızı kontrol edebilirsiniz.
 • İnternet yeni bilgiler öğrenmek için harika seçenekler sunar; dans etmekten dil öğrenmeye, kodlamadan resim çizmeye, animasyon videolar üretmekten beste yapmaya pek çok beceri kazanabilir, öğrendiklerinizi birbirinizle paylaşabilir, belki ailece bir proje üretebilirsiniz. 
 • İnternet kullanımı hakkında çocuklarınızla konuşarak, interneti nasıl, ne zaman ve nerede kullanılabileceğine dair kurallar oluşturabilirsiniz. İnternette ona rahatsızlık veren bir içerikle karşılaştığında size danışabileceğini ve yanında olacağınızı belirtebilirsiniz.
Hadi bugün çocukları meraklandıralım!“İnsanın gerçekleştirebileceği en yüksek eylem anlamak için öğrenmektir, çünkü anlamak özgür olmaktır.” Spinoza

 

 • Çocuğunuzla tanımadığı kişilerle paylaşmaması gereken bilgilerin neler olduğu hakkında konuşabilirsiniz. Örneğin; doğum tarihini, ev adresini ya da hangi okulda okuduğunu sizin tanıdığınız yakın arkadaşları ya da akrabalarınızın dışında kimsenin bilmesine gerek olmadığını anlatabilirsiniz.
 • İnternette karşısına çıkan her bilginin doğru olmayabileceğini çocuğunuza anlatabilir; bu sayede doğru ile yanlış bilgiyi ayırt edebilmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunun için doğru bilgilerin yer aldığı videoları birlikte izleyebilir, doğru kanallardan örnekler verebilirsiniz.
 • Çocuğunuz teknolojik aletlerle zaman geçirirken birden kapatmak veya elinden almak çocuğun öfkelenmesine ve devam etmek için daha fazla ısrar etmesine neden olabilir. Bunun yerine çocuğa oyunu bırakması için kısa ve belli bir süre tanıyabilirsiniz. Örneğin, anlaştığınız süre üzerinden “10 dakika kaldı, 5 dakika kaldı” gibi hatırlatmalar yapabilirsiniz.
 • Dijital iyilik halini yükseltmek için çocuğunuzla birlikte teknolojiden uzak zaman aralıkları belirleyebilirsiniz. Süresine birlikte karar vereceğiniz bu zaman dilimlerinde telefonunuzu veya bildirimlerinizi kapatabilir, teknolojiden uzaklaşabilirsiniz.
Merak ederek gelişen çocuklar yetiştirinKüçük çocuklar doğal olarak meraklıdır. Dünyalarını keşfetmek ve hayatın nasıl işlediğini bilmek isterler. Onun bu noktada gelişimini sağlayarak doğru konulara yönlendirin, çocuğunuzun gelişimine daha fazla katkı sağlayın.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store