Çocuklarda Para Yönetimi

Para yönetimi her ebeveynin çocuklarına öğretmesi gereken en önemli derslerden biri. Para ile ilgili konuşmalar yapabilir, bunu pratiğe dökebilirsiniz.

Para yönetimi her ebeveynin çocuklarına öğretmesi gereken en önemli derslerden biri. Para ile ilgili konuşmalar yapabilir, bunu pratiğe dökebilirsiniz. Örneğin haftalık para muhabbetleri gibi… Bir hafta birikim ile ilgili konuşabilir, ikinci hafta bütçe konusunu ele alabilirsiniz.

 

Onlara parasını online olarak nasıl takip edebileceklerini göstermek için tasarruf uygulaması kullanan bir teknoloji uzmanı baba olabilirsiniz ya da tasarruf ve harcamalarını bir kağıt parçası üzerinde takip etmeyi seven geleneksel bir anne olabilirsiniz. Yöntem ne olursa olsun, çocuklarınıza parayı nasıl yöneteceklerini öğretmek, mümkün olduğunca erken başlamanız gereken bir adım. Çocuklukta kazanılan alışkanlık, yetişkinlikte sağlıklı finansal kararlara katkıda bulunabilir.

 

Çocuklarınıza akıllı para yönetimini öğretme yolculuğunuzda izleyebileceğiniz adımlar:

Çocuklarınıza bir harçlık vererek, onlara harcama özgürlüğü verin.

Çocuklarınıza haftalık veya aylık belirli bir miktar para vermeye başlayın. Bu paranın kendileri için olduğunu bilmelerini sağlayın. Onlara verdiğiniz harçlığın sabit olduğunu ve akıllıca harcama gerektiğini açıkça belirtin. Bir şey satın almak istiyorlarsa, kendi paralarını kullanarak biriktirmeleri gerektiğini anlatın.  Bir şey almanız için yalvardıklarında bile pes etmeyin. Paranın değerini ve akıllıca harcamayı öğrenmeleri için biraz kararlı olmanız gerekir.

 

Onlara başka fırsatlar sunun.

Çocuklarınız sizden aldıkları harçlığın belirli bir miktar olduğunu anladığında, fazladan gelir elde etme düşüncesi onları kesinlikle heyecanlandıracak. Arada bir, fazladan işler yapmalarına izin verip, harçlığını arttırabilirsiniz. Bu, onları evde yardım etmede daha proaktif olmasını sağlayacaktır.

Tekliflerin sıklığı ve hangi etkinliklerin ödüllendirildiği konusunda dikkatli olun. Evde her yardım ettiklerinde para alacaklarını düşünmelerini kesinlikle istemezsiniz. Uygun bir ödül sistemi sunun.

 

Çocuklarınıza düzenli olarak tasarruf etmeyi öğretin.

Tasarruf alışkanlığı için teşvik edin. Her çocuk farklıdır, ancak ebeveyn olarak onlara rehberlik etmeli ve finansal yolculuklarına başlamalarına yardımcı olmalısınız. Böylece finansal durumlarını iyi yöneten yetişkinler haline gelebilirler. Sizin harcama ve tasarruf alışkanlıklarınız çocuklarınızın para hakkındaki algısını etkiler. Onlara akıllıca harcamayı ve biriktirmeyi ne kadar erken öğretirseniz, sonuç o kadar iyi olur. Unutmaıyn, onlara örnek olarak ilerlerseniz, işiniz daha kolay olur.

 

Kendine güvenli çocuklar yetiştirmek için bu cümlelerden uzak durun!Çocuğa söylenilen her kelimenin bir anlam yaratabileceğini ve düşünmeden kurulan cümlelerin olumsuz psikolojik sonuçlar doğurabileceğini unutmayın.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store