Warren Buffet Kripto Paralara Nasıl Bakıyor?

Warren Buffett, 2018'de bitcoin'i "fare zehri" ile karşılaştırdığında manşetlere çıktı ve uzun vadeli yatırımcıları sonunda çökeceğinden emin olduğu çılgın bir balondan uzak durmaya çağırdı.

Warren Buffett, 2018'de bitcoin'i "fare zehri" ile karşılaştırdığında manşetlere çıktı ve uzun vadeli yatırımcıları sonunda çökeceğinden emin olduğu çılgın bir balondan uzak durmaya çağırdı. Bununla birlikte, o ve ortağı Charlie Munger, kripto para birimlerini daha önce de çok kez eleştirdi.

2013: Munger Bitcoin’e “Hiç Güvenmiyor”

“Squawk Box” röportajında Buffett, kripto para birimleri eleştirildiğinde bazı taraftarların neden kızdığını düşündüğünü açıkladı. 2013 yıllık toplantısında Buffett ve Munger’ın, o zamanlar dört yaşındaki dijital para birimi bitcoin'in geniş çapta benimseneceği konusunda şüpheleri vardı. O zamanlar, bir bitcoin yaklaşık 130 dolar değerindeydi. “49 milyarımız var ama hiç Bitcoin yatırımı yapmadık.” diyorlar. 

2014: Bitcoin Bir “Para Birimi” Değil

Ertesi yıl, Buffett hala bitcoin için uzun vadeli bir gelecek görmüyordu. Mart ayında CNBC'nin "Squawk Box" programında yer aldı ve 10 ya da 20 yıl sonra Bitcoin ortadan kaybolursa şaşırmayacağını söyledi. O zamanlar, bir bitcoinin fiyatı 450 ile 700 dolar arasında değişiyordu. Buffett, “Çok spekülatif...Buck Rogers gibi bir şey.” diyor. 

2014: “O Bir Serap”

Birkaç gün sonra Buffett, Quicken Loans Kurucusu ve Başkanı Dan Gilbert ile sponsor oldukları bir NCAA basketbol turnuvasını tanıtmak için “Squawk Box”a tekrar katıldı. Gilbert, Buffett'a bitcoin hakkında sorular sordu. Buffett, Bitcoin’in bir serap olduğunu ve ondan uzak durulması gerektiğini söyledi.

2018: Kripto Paralar “Kötü Son”a Doğru Gidiyor

2017 yılının sonlarında, bitcoin, 15 Aralık'ta neredeyse 18.000 $'a ulaşarak yıl boyu süren muhteşem bir yarışı zirvede bıraktı. Ardından, bu yükseklikten keskin bir şekilde düştü. Birkaç hafta sonra “Squawk Box” da Buffett hala kripto para birimlerine yatırım yapmayacağını söyleyerek onlardan uzak duruyordu.  

2018: “Fare Zehrinin Karesi Alınmış Hali”

CNBC'den Becky Quick, 5 Mayıs'taki 2018 Berkshire yıllık toplantısında binlerce hissedarın önüne çıkmadan hemen önce, Buffett'in onun bitcoin'ine "muhtemelen fare zehrinin karesi alınmış hali" olduğunu söylediğini tweetledi ve ortağı Charlie Munger'ın "fare zehri" nitelendirmesinin de ilerisine gitti. Buffett ve Munger bu kelimeleri sahnede kullanmadılar, ancak kripto para birimlerine yönelik eleştirilerini geri çekmediler. Demanstan başka bir şey olmadıklarını öne sürdüler.

2018: Bitcoin “Hiçbir Şey Yaratmıyor”

İki gün sonra Buffett, "Squawk Box"ta bitcoin'i yıllardır çok eleştirdiği başka bir "üretken olmayan" varlıkla karşılaştırdı: Altın. Sadece orada öylece duracağını öngördü.

2018: Bitcoin Boğaları

Birkaç dakika sonra aynı “Squawk Box” röportajında Buffett, kripto para birimleri eleştirildiğinde bazı taraftarların neden kızdığını düşündüğünü açıkladı. “Daha fazla insanın kalabalığa katılmasını istiyorlar.” dedi. 

2018: Munger ve Gates Bilimi Spekülasyondan Ayırdı

Charlie Munger ve Bill Gates, 5 Mayıs “Squawk Box” sohbetine katıldığında Bitcoin yeniden gündeme geliyor. Munger, “akıllı bilgisayar bilimi” olduklarını kabul ederken, kripto para birimlerinin “yasadışı faaliyeti” kolaylaştıran “değersiz yapay altın” olduğunu savunuyor. Gates, altta yatan blok zinciri teknolojisinin “iyi bir şey” olduğunu kabul ediyor, ancak fiyat artışlarının yersiz spekülasyonlardan kaynaklandığını düşünüyor.

2018: Tek Kelimelik Uyarı

Haziran ayında, JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon, şirketlere kısa vadeli kazanç tahminleri yayınlamayı bırakma çağrıları üzerine bir CNBC röportajı için Buffett'a katıldı. Dimon, birkaç ay önce blockchain teknolojisinin faydalı olabileceğini söylerken, bitcoin'i "dolandırıcılık" olarak nitelendirdi ve daha sonra pişman olduğunu söyledi. “Squawk Box”ta Dimon konuya dalmak konusunda isteksiz görünüyordu, ancak kısa bir tavsiyesi vardı: Çok dikkatli olun.

2019: “Şarlatanların İlgisini Çekiyor”

Birkaç ay sonra, Buffett'in fikri hiç değişmedi. Şubat ayındaki bir “Squawk Box” röportajında, altta yatan blok zinciri teknolojisinde potansiyel görse de bitcoin'in uzun vadeli bir değere sahip olacağı fikrini “hayal” olarak adlandırıyor. Buffett, hevesleri ve fiyatlar yüksekken satın alarak hayatlarını değiştirmeyi umut eden iyimserlere sempati duyduğunu kabul ediyor. Ona göre, “Bitcoin asla eşsiz bir değere sahip değil.”

 

Borç Takibi Nasıl Yapılır?Özlem Denizmen programının ‘’Merak Ettikleriniz’’ bölümünde borç takibinin nasıl yapılması gerektiğini anlatıyor!

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store