Rusya'dan dijital ruble kararı: Çalışmalar başlıyor

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov olarak, gelecek yıl bazı bütçe harcamalarında dijital rublenin kullanılması için bir pilot çalışmanın başlatılacağını duyurdu.

Güncelleme:

Rusya'nın Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya Federasyon Konseyi'ndeki konuşmasında, Rus ekonomisi üzerine yaptığı değerlendirmeleri özetledi. Siluanov, bütçe açığının GSYH'ye oranının 2024 ile 2026 yılları arasında yüzde 1'i aşmayacağını belirtirken, duruma göre tahminlerin güncellenebileceğini vurguladı. Hazırlanan bütçenin, öncelikleri dikkate alarak makroekonomik istikrar ve denge hedeflerini yerine getirdiğini ifade etti.

40 milyar ruble elde edildi

Siluanov, Rusya'daki büyük şirketlere uygulanan ek gelir vergisiyle ilgili olarak da konuştu. Hedeflenen gelirin yaklaşık 300 milyar ruble olduğunu ancak şu ana kadar 40 milyar ruble elde ettiklerini söyledi. Geri kalan ödemelerin kasım ve aralık aylarında gerçekleşeceğini belirtti.

Ayrıca Siluanov, üzerinde çalışmaların devam ettiği dijital rublenin bütçe harcamalarında kullanılma planlarından bahsederek, geçen hafta Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ile yapılan görüşmeye değindi. Gelecek yıldan itibaren belirli harcamalarda dijital rubleyi uygulamaya koymak için bir pilot uygulama başlatma konusunda anlaştıklarını ifade etti. Bu bağlamda Nabiullina'nın, 8 Kasım'daki açıklamasında, dijital rublenin uluslararası işlemlerde kullanılmasına yönelik görüşmelerin yapıldığını belirttiğini hatırlattı.
 
 
 

Etiketler ruble
Yorumlar
Kalan Karakter 800