İhtiyaç kredisi çekebilmek için kaç aylık çalışan olmak gerekiyor

İhtiyaç kredisi başvurusu hakkında yazılar yazarken kredi almanızı kolaylaştıracak etmenler arasında sigortalı çalışan olmaktan da bahsetmiştik. Peki kolay kredi çıkması için ne kadar zamanlık çalışan olmanız gerekiyor?
İhtiyaç kredisi çekebilmek için kaç aylık çalışan olmak gerekiyor

İhtiyaç kredisi hemen hemen herkesin nakit sıkıntısı yaşadığı dönemlerde ya da bir atılım yapmak istediği dönemlerde başvurduğu yöntemlerden birisi. Son yıllarda bankaların birbiriyle olan rekabetinden dolayı ve kredi kullanımının teşvikine yönelik kanunlardan dolayı ihtiyaç kredisi kullanmak epey kolay hale geldi. Yine de bankalar her kredi başvurusunu onaylamıyor. Bankaların kredi başvurusunu reddetmesinin belli nedenleri var. Bunlardan birisi de kredi için başvuran kişinin çalışma durumu.

Çalışma durumu denildiği zaman aklınıza gelir sağladığı herhangi bir iş gelmesin. Burada bahsedilen çalışmak resmi olarak bir iş yeri ile bağlantılı olmak ve bu iş yerinin çalışanın SGK primlerini yatırması anlamına geliyor. Yani sigortalı olarak çalışılmasından bahsediyoruz.

Kaç aylık sigortalı olmak gerekir?

Bankalar ihtiyaç kredisine başvuracak kişilerin en az 4 ile 6 ay olarak bir yerde çalışmış olmasını isterler. Yani Mart ayında işe girmişseniz, kredi başvurunuzun kolay kabul olması için Ağustos, Eylül gibi krediye başvurmanız oldukça makul bir seçim olur.

Her bankada şartlar aynı mı? 

İhtiyaç kredisi faiz oranlarının farklı olması ya da masrafların farklı olması gibi bankalar kredi verecekleri kişiyi seçerken de farklı kriterler uyguluyorlar. Bir banka 4 ay sigortası yatırılmış bir çalışana kredi notu iyi olmasına rağmen kredi vermezken diğer banka ortalama kredi notuna sahip 2 aylık sigortalı çalışana kredi verebiliyor. Önce bankalar arasında en uygun krediyi veren bankayı bulup, başvuru öncesinde bir konuşma yapıp kredi başvurusu için gereken şartları öğrenmekte fayda var.

Eğer kredi notunuz yüksekse ve 2-3 ay da sigortanız düzenli olarak yatmışsa bankalardan kredi alma şansınız bulunuyor.

6 aydır sigortalı olan herkese kredi çıkar mı?

Bu sorunun net cevabı; hayır. 6 yıllık çalışan da olsanız size kredi çıkması için öncelikle kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor. Kredi notu bankaların sizin geçmiş kredi borçlarınızı ödeme alışkanlıklarınızı puanlandırmasıyla oluşur. Eğer hiç gecikmeye düşmüş kredi borcunuz yoksa kredi puanınızın yüksek olma ihtimali yüksektir. Bu da sizin kredi almanızı kolaylaştırır.

Maaş miktarım kredimi etkiler mi?

Sigortanız eğer işvereniniz tarafından 2000 lira maaş alıyor diye yatırılıyorsa bankalardan size çıkacak olan kredinin limiti düşük olur. Maaşınız yükseldikçe alabileceğiniz kredinin miktarı da yükselir.

Bankaların burada basit bir mantık uyguladığını söyleyebiliriz: 2 bin lira maaş alan kişi belli bir miktarda kendi alışverişleri ve giderleri için para harcar ve eline 400 lira kalır. Onunla da aldığı kredinin aylık taksitini öder. O nedenle bu kişiye ayda 400 liradan daha az ödeyeceği bir kredi miktarı belirleyelim mantığını izlerler.

Yani toplam kredi miktarının belirlenmesinde kişinin kazandığı para önemli bir rol oynuyor.

İşverenlerin sigortayı alınan maaş üzerinden yatırıyor olması size çıkacak olan kredi şansını da doğrudan etkiliyor.

Kredi notum düşük ve sigortam da yeni başladı 

Bu durumda da kredi alma ihtimaliniz var. Kredi notu yüksek olan bir kefil bularak, bankaya teminat olarak bir varlık göstererek de kredi alabilirsiniz. Yine de kendinizi garanti altına almak için kredi notunuzu yükselmeye ve bir iki ay daha sigortanızın ödenmesine odaklanmanız hayatınızı kolaylaştırır.

İhtiyaç kredisi için neleri teminat olarak gösterebileceğinizi detaylı öğrenmek için bu haberimizi okuyabilirsiniz. Bireysel kredi için neleri teminat olarak gösterebiliriz?

 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol