Bireysel kredi için neleri teminat olarak gösterebiliriz?

Kredi başvurumuzun olumlu sonuçlanması için bankalar bizden teminat istediğinde, neleri teminat olarak gösterebiliriz?
Bireysel kredi için neleri teminat olarak gösterebiliriz?

Tatil, eğitim, düğün, bayram, sağlık veya alışveriş için nakit lazım olduğunda, bireysel kredi, ihtiyaçlarımızı karşılamamız için bize destek sağlıyor. Ancak, bunun için teminat göstermemiz gerekebiliyor.

Önceden bankalar kredi vermek için mutlaka kefil ve teminat göstermemizi bekliyordu. Oysa artık birçok banka bazı koşullarda kefilsiz ve teminatsız da bireysel kredi çekebilmemizi sağlıyor. Yine de, teminat göstermek durumunda kaldığımızda, bunların neler olabileceğini bilmeliyiz.

Teminatsız kredi nasıl çekilir?

Bazı bankalar, Kredi Kayıt Bürosu’nda bulunan kredi notumuza bağlı olarak belirli bir miktara kadar ihtiyaç kredisi kullanmamıza imkan tanıyor. Kredi notu yüksekse, teminat veya kefilsiz kredi kullanabiliyoruz. Teminatsız olarak ne kadar kredi çekebileceğimiz ise, bankadan bankaya ve kredi notumuzun yüksekliğine göre değişiyor. Kredi kartlarımızı ve önceki kredilerimizi düzenli şekilde ödemiş olmamız bize avantaj sağlıyor. Kredi notunu yükseltmek için yapmanız gerekenleri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Banka neden teminat ister?

Teminat, bir borç için alacaklıya verilen garantiyi veya karşılığı ifade ediyor.Borcun ödenmemesi durumunda hak sahibinin uğrayacağı zararın karşılanması için verilen garanti veya karşılıklara teminat deniyor. Bankalar da bireylere kredi verirken aldıkları risk karşılığında kendisini garantiye almak istiyor ve sundukları ürünün ödemesini düzenli bir şekilde geri almayı bekliyor. Kredi notunun yeterince yüksek olmaması, geri ödemeler konusunda bankayı endişelendiriyor. Bu nedenle de, ödemelerimizi düzgünce yapabileceğimize dair bir kanıt görmek istiyor.  

Bireysel kredi için neleri teminat gösterebiliriz?

Bankalar bazen ’gelir belgesiz ihtiyaç kredisi’ ürünü sunsa da, genellikle bireysel kredilerde kredi başvurusunun kabul edilmesi için gelirimizi belgelememizi bekliyor. Burada önemli olan, gelirimizin, talep ettiğimiz miktarın geri ödemesini sağlayabilecek düzeyde olması. Ücretli çalışan isek teminat olarak maaş bordromuzu gösterebiliyoruz. Ne kadar süredir çalıştığımız da kredi almanızdan önemli bir faktör. Ücretli çalışan değil, serbest çalışan isek, o zaman şirketimizin gelir beyanını yapmamız gerekiyor. Ayrıca, belgelenmiş aile gelirini de teminat olarak göstermemiz, faydalı oluyor.

Teminat olarak gösterilebilen mülkler

Aylık gelir dışında, ev, arsa, taşıt gibi sahip olduğumuz mülkler ya da alacak senedi çek gibi mal varlıklarını da teminat olarak gösterebiliyoruz.

Özellikle ev, arsa gibi taşınmaz mallar, bankaların önem verdiği teminatlar arasında bulunuyor. Bu malları ipotek karşılığında kredi talebinde bulunmak, kredi almayı bir hayli kolaylaştırıyor. Mal varlığı üzerine mülkün belli bir oranında kredi kullanılması işlemine ipotek karşılığı kredi deniliyor. Ancak, bu malların bankaların belirlemiş olduğu kriterlere uyması gerekiyor.

Teminat gösterirken dikkat!

Gelirimizi aşan bir miktar için mal varlığımızı teminat göstereceksek, kredi ödemelerini yapamadığımızda, mülkümüzün elimizden gitme riskini göz önünde bulundurmalıyız. Buna gerçekten değip değmeyeceğine akıllıca karar vermemiz gerekiyor. Kredi kullanırken en akıllıca olan, gelirimize uygun talepte bulunmak.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol