Kredi kartı olanlar bu 3 terime dikkat!

Asgari ödeme, kart limiti ve son ödeme tarihi hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Özlem Denizmen, kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gereken detayları yazdı...

Güncelleme:

Kredi kartları hayatımızın içine o kadar çok işledi ki eğlencemiz de sıkıntımız da onunla başlıyor, onunla bitiyor. Bana gelen soruların büyük bir bölümü de kredi kartıyla ilgili.

Okuyucularım kredi kartlarından dert yanıyor ve “Ne yapacağımı bilemiyorum…” diyerek çare yolları arıyor. Ben de düşündüm ve bu konuda bir çalışma yapmaya karar verdim. Sizler için kredi kartı konusunda yalın ve eğlenceli, adeta kılavuz niteliğinde bir kitap hazırladım: Gelelim üç silahşörler mevzusuna. ‘Kartlarınla Mucize Yarat’ kitabımda kredi kartıyla ilişkinizi düzenleyecek olan üçlüden bahsediyorum. Ben onlara üç silahşörler diyorum. Çünkü kredi kartı sahibi herkesin her şeyden önce bu üç terime dikkat etmesi gerekiyor.

BİRİNCİ SİLAHŞÖR:  ASGARİ ÖDEME

Bu miktarı öderseniz sorun çıkmaz. Ama kısır döngü içine girersiniz. Bir de üstüne harcama yapmaya devam ederseniz; ödediğiniz asgari miktar gittikçe artar. Sonu yok bunun! Kredi

kartı borçları hiçbir zaman asgari ödemeyle bitmez. Bankalar sizi asgariyi ödemeye teşvik eder. Oysa asgari ödeme, değirmeni döndürmeye yetecek bir kova su bile değildir. Doğrusu o ay harcadığınız kadarını ödemek.

İKİNCİ SİLAHŞÖR: KART LİMİTİ

Limit aslında sizin bir ayda yapabileceğiniz harcamaların tahsil edilen toplam miktarı anlamına gelir. Bu da aslında şunu ifade eder: Limitiniz kadar zengin değilsiniz.

Limit var diye harcamanız gerekmez. Bir bakın bakalım ödeme gücünüzün ne kadar üstünde. Limit ne kadar yüksek olursa harcama rahatlığınız da o kadar çok olacak. Kredi kartınızı disiplin altına almak istiyorsanız harcamalarınıza ve gelirinize göre bir limit belirleyin. Kart limitiniz bunun çok üzerindeyse kararlı olun. Limitiniz taşa yazılı değil. Bütçenize ve gelirinize göre hesaplayın gerekirse limitinizi düşürün.

ÜÇÜNCÜ SİLAHŞÖR: SON ÖDEME TARİHİ

O ayki borcunuzu ödemeniz gereken sürenin son günü demek. Son gu¨ne kalmayın. Hele hele “Aman birkaç gün geç ödesem ne çıkar” demeyin. Ödeyeceğiniz gecikme faizi gözünüze küçük gözükebilir. Ama unutmayın bu kredi sicilinizi olumsuz etkiler. Şimdi “Ne yapayım, son ödeme gününde param olmuyor” diyebilirsiniz. Maaşınız geç yatıyor olabilir, kira gelirlerinizi zamanında alamıyorsunuzdur. E bunun da kolayı var. Bakın maaşınız hangi günler yatıyor, ne zaman ödeme yapabilirsiniz. Sonra arayın müşteri temsilcinizi son ödeme tarihini değiştirin. İçiniz rahat etsin.

 BİTMEDİ... 

Sözleşme, faizler, ücretler, kart sayısı, nakit çekim, taksit, kampanya, hesap özeti o kadar çok konu var ki tümünü bu sayfaya sığdırmak imkansız ama hepsi de çok önemli. Kitapta tüm bunları ve daha fazlasını bulabileceksiniz.

 

Çok Para Harcamadan Nasıl Zayıflanır?Hem sağlıklı beslenip formunuzu hem de bütçenizi korumak istiyorsanız bunları yapın.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800