Visa ve MasterCard Arasındaki Farklar ve Benzerlikler Nedir?

Kredi kartı başvurusu yaparken Visa mı yoksa Mastercard mı seçmeniz gerektiğini ve bir kredi kartı seçmeden önce bu şirketler hakkında bilmeniz gereken bilgileri öğrenmeye ne dersiniz?

Kredi kartı başvurusu yaparken Visa mı yoksa Mastercard mı seçmeniz gerektiğini ve bir kredi kartı seçmeden önce bu şirketler hakkında bilmeniz gereken bilgileri öğrenmeye ne dersiniz?

Visa ve Mastercard arasındaki fark

Kartlarımızın üzerinde görmüş olduğumuz bu iki logo, dünya devi olan iki finans şirketine ait.

Özellikleri; nakit para akışını banka kartları veya kredi kartları gibi sistemlere taşımak. Bu sistemlere taşırken de belirli bir komisyon alarak bankaların kullanmasına müsaade etmesi. Yani siz bu kartları kullandığınızda bankaya borçlanırken, bankalar da kullandırdıkları her kart için bu şirketlere belirli ödemeler yapmak zorundadır. Dünyadaki hemen hemen tün bankalar, operasyon işlemleri için Visa veya MasterCard altyapısını tercih ediyor. Siz de bu sayede dünyanın birçok yerinde tüm pos cihazlarına uyum sağlayabilen kredi kartınızı sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.

Visa'nın kart numarası 4, MasterCard'ın 5 ile başlar. Ayrıca ödeme konusunda yaşanılan farklardan biri ise; MasterCard'a herhangi bir ödeme yapmaksızın alışveriş yapılabilirken Visa'da ön ödeme yapmak gerekmektedir.

Visa ve Mastercard arasındaki benzerlikler

Kartınızın özellikleri ne tür Visa veya Mastercard sahip olduğunuza bağlı olduğundan, her iki kart türü de çeşitli seçenekler sunar.  

1. Kartlar için kredi puan seçenekleri

Kredi kartı şirketleri, kartlar için onaylanıp onaylanmadığınıza karar vermez. Son aramayı yapan, karta sponsor olan bankadır. Çünkü size kredi vermek için finansal riski alan onlardır. Bazı kartlar, onay için mükemmel kredi puanları gerektirirken, diğerleri daha düşük kredi notuna sahip kişiler için onaylanmıştır.

2. Ödül kartları seçenektir

Hem Mastercard hem de Visa, ödül kredi kartları sağlayan bankalarla çalışır.

Kartınızla kazandığınız ödüllerin türü, bankalar tarafından sunulan kart programına bağlıdır ve yukarıdakilerin tümü için Visa ve Mastercard seçeneklerini bulabilirsiniz.

3. Ücretler her kart için değişebilir

Ücretler genellikle Visa veya Mastercard tarafından değil bankalar tarafından belirlenir. Limit aşımı, bakiye transferi, gecikme ücretleri veya yurt dışı işlem ücretlerinde bankaya ne ödeyeceğiniz, kredi kartı teklifine ve imzaladığınız sözleşmeye bağlıdır. 

4. Apple ve Google Pay seçeneklerdir

Mastercard ve Visa kredi kartlarının çoğu, Apple Pay veya Google Pay gibi akıllı cüzdan seçenekleriyle çalışır. Bu, kart güvenliğinden endişe duyan kredi kartı sahipleri için iyi bir haber. Bunun yerine, kartınızı akıllı telefonunuzdaki uygulamaya bağlayabilir ve bu yöntemleri kabul eden herhangi bir ödeme istasyonundan telefonla ödeme yapabilirsiniz. 

Bankaların hem Mastercard hem de Visa ile çalıştığı durumlarda, belirli bir ağ istemek için kredi kartı şirketinizle iletişime geçebilirsiniz. Bu, ağlardan birinde zaten bir kart verilmiş olsa bile geçerlidir.

Sizin kartınızın Visa veya MasterCard olması giderlerinizi etkilemeyeceğinden yapmanız gereken şey; size özel fırsatları bulunan kredi kartını almaktır. Ancak birden fazla kredi kartı kullanıyorsanız, birini Visa diğerini ise MasterCard seçmeniz farklı kampanyalardan yararlanmanıza imkân sunacaktır.

Başarı Hikayesi: Dönüm Noktası Sizden gelen başarı hikayelerini paylaşmaya devam ediyoruz. İşte Nurşen'in parasını yönetme hikayesi!

 

Etiketler Visa Mastercard
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store