Kredi kartını doğru kullanıyor musunuz?

Kredi kartınız var mı? Peki kredi kartını doğru kullandığınızı düşünüyor musunuz? Gelin, kredi kartından en iyi şekilde yararlanmanın yollarına bakalım.

Kredi kartı borçlanma değil, ödeme aracıdır ve doğru kullanıldığı takdirde sağlam bir kredi notu oluşturmanıza yardımcı olur.

İlk kredi kartınızı arıyorsanız, nasıl çalıştıklarını ve sizin yararınıza nasıl kullanacağınızı anlamanız gerekir. Kredi kartı, satın alma işlemleri yapmanıza ve daha sonra ödeme yapmanıza olanak tanır. Size 40 güne kadar faizsiz para kullanma imkanı verir. 

Kredi kartınız size harcama yapabileceğiniz bir kredi limiti verir. Bu limit, kredi notunuz, geliriniz ve hesap geçmişiniz gibi kriterlere bağlıdır. Aman dikkati, limitiniz hayat gerçeklerinizi aşmasın ki sonradan finansal huzurunuz kaçmasın. 

Ödenmesi gereken minimum ödeme, o ay için ödemeniz gereken en küçük tutardır. Ancak, eğer yapabiliyorsanız asgari tutardan mümkün olduğunca fazlasını ödemek her zaman iyi bir seçenektir.

Harcamalarınıza bağlı olarak kazandığınız puanları başka alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. 

1. EKSTRE BORCUNU ZAMANINDA ÖDEYİN

Kredi notu çeşitli faktörlere bağlıdır, ancak ödeme geçmişiniz buradaki en önemli detaylardan biri. Kredi kartı borcunuzu zamanında ödemek kredi notunuzu yükseltmenize yardımcı olabilirken, geç veya eksik ödemeler kredi notunuzu olumsuz etkiler. Bu nedenle, bir kredi kartının nasıl kullanılacağına dair ilk ipucu, borcunuzu zamanında ödediğinizden emin olmak.

Geç ödeme riskini en aza indirmek için banka hesabınızdan otomatik ödemeler planlayabilir veya kredi kartı hesabınız üzerinden hatırlatmalar ayarlayabilirsiniz.

2. KREDİ KARTI ÜCRETİNE DİKKAT EDİN

Kredi kartı aidatı ödemek istemiyorsanız, her bankanın sunmak zorunda olduğu ‘yalın kredi kartı’nı kullanabilirsiniz. Ancak bu kartların bazılarında kampanya, puan avantajı olmayabilir. Araştırın. 

3. NAKİT ÇEKMEYİN

Kredi kartınızdan çok zor durumlar dışında nakit çekmeyin. Kullandığınız para için günlük faiz ödüyorsunuz. Eğer nakit çektiyseniz mümkünse ertesi gün borcu kapatın. 

4. HARCAMA DENGENİZE GÖZ ATIN

Ekstrenizi her ay kontrol edin. Harcamalarınız doğru mu? Bir ürün iade ettiyseniz, ücreti size geri gelmiş mi? Bakın. Ayrıca kredi kartı ekstrenizi bütçe olarak kullanın. Nereye, ne kadar harcadığınızı, bunlardan hangileri istek hangileri ihtiyaç görün. 

Harcama Alışkanlıklarımı Nasıl Değiştirebilirim?Sağlıklı harcama davranışları tasarruf edip, hedeflerinize ulaşmanız için yardımcı olabilir. İşte finansal sağlığınızı etkileyebilecek kötü alışkanlıklardan kurtulmak için bazı ipuçları:

 

Etiketler Kredi Kartı
Yorumlar
Kalan Karakter 800