Kredi kartı şifresi nasıl olmalı?

Kredi ya da banka kartı şifrelerimizin çalınması çoğumuzun korkulu rüyası. Şifrelerinin güvenli olması, kolay tahmin edilebilir olmaması ise bu konuda bizim alacağımız önlemler arasında gösterilebilir. Kart şifrelerimizi nasıl daha güvenli hâlâ getirebiliriz? Kart şifreleri nasıl olmalı?

Kart şifresinin güvenliği için, şifre genellikle 4 rakamdan oluşmalı ve kesinlikle ardışık sayılar içermemelidir. (1,2,3,4 gibi). Araştırmalara göre en güvensiz şifreler 1234 gibi ardışık rakamlar içeren şifrelerdir. Ayrıca kart şifreleri bazı bankaların güvenlik bazında aldığı kurallar gereği sıfır(0) rakamı ile başlayamaz. Hatta bazı bankalar doğum tarihinizi de şifre olarak kabul etmez. Bu da alınan güvenlik önlemleri arasındadır.

ÖZEL TARİH YA DA SAYILAR OLABİLİR

Bankaların da üzerinde durduğu ve güvenlik amacıyla müşterilere sunduğu hizmet ve önerilerden biri de periyodik olarak kart şifresini değiştirmektedir. Şifre değiştirme sıklığınızı mobil uygulamalardan ya da müşteri hizmetlerinden belirleyebilirsiniz. Kart şifrenizi belirlerken akılda kalıcı ancak yabancılar tarafından kolay tahmin edilemeyen bir şifre oluşturmalıyız. Doğum tarihimiz ya da belirli bir algoritmayla giden sayılar yerine, bizim için özel olan bir tarihi veya sayıları şifre olarak kullanabiliriz.

GÜVENLİ ŞİFRELER BELİRLEMELİ

Mobil bankacılık işlemlerinde kullandığımız şifrelerde de mümkün olduğunca güvenli şifreler belirlemeliyiz. Güvenli mobil bankacılık şifresi belirlemek için ise, şifrenizi 6 haneli oluşturabilirsiniz. Ayrıca şifrenizin sayı, harf ve noktalama işareti içermesi de güvenliğini artırır.

Para stresi ile nasıl başa çıkabilirsiniz? Para stresinizi nasıl hafifleteceğinizi öğrenmek ve geliştirmek sizi yalnızca daha mutlu etmekle kalmaz, aynı zamanda finansal olarak daha güvenli hale getirebilir.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store