Para stresi ile nasıl başa çıkabilirsiniz?

Para stresinizi nasıl hafifleteceğinizi öğrenmek ve geliştirmek sizi yalnızca daha mutlu etmekle kalmaz, aynı zamanda finansal olarak daha güvenli hale getirebilir.

Para stresinizi nasıl hafifleteceğinizi öğrenmek ve geliştirmek sizi yalnızca daha mutlu etmekle kalmaz, aynı zamanda finansal olarak daha güvenli hale getirebilir. 

Finansal durumunuzu net bir şekilde görürseniz, daha kolay karar verirsiniz. İşte para sıkıntılarınızı hafifletmeye yardımcı olacak birkaç yol.

Finansal sorunlarınızı gözden geçirin

Finansal sorunlarınızı çözmek için öncelikle durumunuzu gerçekçi bir şekilde değerlendirmeniz gerekir. Belirsizlik hem stres yaratır hem de zihinsel durumunuz üzerinde büyük etki yaratabilir. Banka hesap özetlerinizi, kredi kartı faturalarınızı, tüm borçlarınızı inceleyin ve durumunuzu değerlendirin.

Hangi alışkanlıklarınızın finansal sorunlara neden olduğunu belirleyin.

Belki de paraya verdiğiniz değer, statünüzden veya bir yetersizlik hissini telafi etmekten veya çocuklukta oluşan tutumlardan geliyordur. Parayla duygusal bağınızın ne olduğunu öğrenin ve bunun değerlerinizi ve eylemlerinizi nasıl etkilediğini anlayın.

Eşinizle iletişim kurun.

Evliliğinizde eşinize açık kalmak stresinizi bir nebze azaltmanıza yardımcı olur.

Sorunlar varsa, önemli ayrıntıları birbirinizden saklamak yerine birlikte çözmek, finansal durumunuzu kontrol altına almanın en sağlıklı yolu. Hem değerleriniz hem de para anlayışlarınız konusunda net olun.

Bütçe yapın

Finansal durumunuza yaklaşımınızı anladıktan sonra, nerede ve nasıl kesinti yapabileceğiniz çok daha net hale gelir. Bunun en iyi yolu bütçe yapmaktır.

Hangi faturaların ve harcamaların sizi zorladığını gördüğünüzde, hareket alanınız genişler. Daha net bir şekilde önleminizi alırsınız. 

Yalnızca karşılayabileceğiniz kadar harcayın. Bu, yaşam standardınızı bütçenize göre minimalize etmek anlamına gelir. Ancak, para hakkında düşünme şeklinizi yeniden şekillendirirseniz finansal sorunlarınız yönetilebilir hale gelir.

Bireysel borçta takibe düşen üçe katlandıBDDK’nın sorunlu kredileri takibe atma süresi esnekliğinin tamamen uygulamadan kalkmasıyla birlikte ocakta bireysel kredi ve kart borcundan takibe düşenlerin sayısı üçe katlandı.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store