İçiniz Dışınızın Yansıması!

O ayakkabıları alın! Gitmek istediğiniz lüks restoranının tadını çıkarın! Sonuçta sıkı bir şekilde çalışıyorsunuz. Hak ediyorsunuz!

O ayakkabıları alın!  Gitmek istediğiniz lüks restoranının tadını çıkarın! Sonuçta sıkı bir şekilde çalışıyorsunuz. Hak ediyorsunuz!

Başka neyi hak ediyorsunuz biliyor musunuz?

Borcu silmenin getirdiği rahatlamayı hak ediyorsunuz.

Yatırım yapmanın verdiği keyfi hak ediyorsunuz.

Emeklilik hesabına katkılarınızı en üst düzeye çıkarmanın gururunu hak ediyorsunuz.

Sesli kitap dinlerken, yoga dersi alırken ya da spor salonunda zorlu bir egzersiz yaparken parkta uzun bir yürüyüşe çıkmaktan kaynaklanan rahatlamayı hak ediyorsunuz.

Sizi heyecanlandırmayan projelere ve müşterilere "hayır" demeye yönelik finansmanı ve esnekliği hak ediyorsunuz.

Rahat bir battaniyenin altında kitap okuyarak geçireceğiniz bir geceyi hak ediyorsunuz.

Gelen kutunuzda sıfırı görmeyi hak ediyorsunuz.

8 saatlik uykuyu hak ediyorsunuz.

Sağlığınıza, işinize, hayatınıza ve paranıza özen göstermenin getirdiği iç huzurunu hak ediyorsunuz.

Ve iyi bir öz bakımı; pedikür, spa günlerini ve alışveriş çılgınlığını hak ediyorsunuz.

 

Öz bakım, finansal durumunuza, işinize, kariyerinize, sağlığınıza ve ilişkilerinize verdiğiniz özendir.

Spor salonuna gitmek, yoga yapmak veya yakın bir arkadaşınızla telefonda bağlantı kurmak için harcadığınız zaman… Bunlar boşa harcanan zaman değil. Kişisel bakım, işinizin bir parçası. Dizüstü bilgisayarların bile yeniden şarj edilmesi gerekiyor.

Eğer şarj olmak için kendinize zaman yaratmazsanız, bazı sorunlar değişik şekilde ortaya çıkabilir ve kendisini korku, şüphe, bunalıma girme, öfke, depresyon olarak ortaya çıkarır. Bunlar, farklı şekillerde ve farklı zamanlarda her birimizi geride tutan konulardır.

Sorun ekonomik değil; sorun içinizdedir.

Kaygılarımızdan kurtulana kadar özgür olamayız.

Finansal özgürlüğe ulaşabiliriz. Ancak bu yalnızca bir adımdır. Bizi duygusal olarak engelleyen şeyleri bırakana kadar gerçek özgürlüğe ulaşamayız.

 

Mutluluk, sonuçtan çok başarının sebebidir.

Paradoksal olarak, kendinizden memnun olduğunuzda ilerleme kaydetme olasılığınız artar.  Kendinizden şüphe duymaktan ve endişelerinizden rahatsız olmazsınız. Gitmek istediğiniz yönde kendinizden emin bir şekilde ilerleyeceksiniz, çünkü mutlusunuz, memnunsunuz ve kendinize güveniyorsunuz ve hayatınızdaki bu gelişme, bir sonraki doğal adım gibi görünüyor.

Ne kadar plan yaparsak yapalım, sonra ne olacağını asla bilemeyiz.

Bazen geriye dönüp baktığımızda, yaptığımız en akıllıca eylemler, o zamanlar önemsiz görünen eylemlerdi.

Bazen geriye dönüp baktığımızda yaptığımız en büyük hatalar, o zamanlar hiç de önemli değilmiş gibi görünen hatalardı.

Her gün, hayatımızın yönünü asla hayal edemeyeceğimiz şekillerde değiştirebilecek her şey ortaya çıkabilir. Kazalar ve ani hastalıklar gibi büyük olaylar vardır. Küçük olaylar vardır, sizi her şeyi değiştiren başka bir yabancıyla tanıştıran bir yabancıyla tanışır.

10 yıllık perspektifin avantajını elde edene kadar asla farkına varamayacağımız anlar var, bu noktada geriye dönüp hayatımızın hikayesini yeniden yazan bir dizi olayı nasıl harekete geçirdiğini anlayabiliriz.

Finansal bağımsızlık dünyasında plan yapmayı seviyoruz. 5 yıl, 10 yıl, 20 yıl sonra hayatımızın nasıl görüneceğine dair detaylı hesaplar yapıyoruz.

Ama hiçbir fikrimiz yok. Finansal bağımsızlık, gelecek için planlama yapmakla ilgili değil. Kendinize, ortaya çıkan her şeye uyum sağlamak için esneklik yaratmakla ilgili.

 

Öğrendiğim en zor ve en değerli derslerden biri şudur: Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğüyle ilgilenmeyin.

Sizi anlamalarına gerek yok. Ve eğer onları sizi anlamaya, fikirlerinizi ve duygularınızı doğrulamaya ikna etmeye çalışırsanız, kaybedeceğiniz bir savaşa girersiniz. Pek çok insan sizi anlamayacak ve sorun değil. Onlara ihtiyacınız yok. Yapmaya devam edin. Başkalarının ne söylediğine veya ne düşündüğüne bakılmaksızın.

İçinizde olanları düzeltirseniz, doğal olarak dışarıdakileri de düzeltirsiniz.

En büyük finansal hataların, duygusal kargaşanın dışa dönük belirtileri olduğunu düşünüyorum.

  • Akılsız harcamalarla maskelediğimiz yalnızlık ya da can sıkıntısı.
  • İşkoliklik, erteleme ve mükemmeliyetçilik ve kaygı

Karşılaştığımız her büyük finansal sorun, özünde çözülmemiş sorunlarımızın ifadesi.

Ve bu, kişisel bakım, finansal bakım olduğu anlamına gelir.

"Öz bakım" dendiğinde, gerçek kişisel bakımdan bahsediyorum: yeterli uyku, egzersiz, meditasyon, yoga ve evet, yararlı olacağını düşünüyorsanız iyi bir terapi.

Kendinize hak ettiğiniz bakımı vermeyi reddetmenin tutumlu bir yanı yok. Aksine, ihtiyacınız olan şifa için harcadığınız zaman ve para, yolun sonunda 10 kat geri dönecektir.

 

Hem Komik Hem De İlham Dolu SözlerKahkaha hayattaki en iyi ilaç… İşte bu yüzden biz de yüzünüzde kocaman bir gülümse yaratabilmek için hem komik hem de ilham verici sözleri bir araya getirdik.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store