Harcama alışkanlıkları nasıl düzenlenir?

Küçük ama kapsamlı alışkanlık değişiklikleriyle harcamalarınızı nasıl düzenleyebileceğinizi biliyor musunuz? Peki, nasıl değişiklikler yapmalısınız?

KREDİ KARTI BİLGİLERİNİZİ İNTERNET SİTELERİNDEN SİLİN 

Satın almadan önce kendinizi duraklatmak için bilinçli engeller koyarak buna ‘Dur’ diyebiliriz. İnternet tarayıcınızdaki otomatik doldurma ayarlarını düzenleyin, kredi kartınızın kayıtlı olduğu alışveriş sitelerinden kart numaralarınızı silin. Bunu yaptığınızda satın almadan önce koltuğunuzdan kalkmanız, cüzdanınızı almanız, bilgisayarınıza dönmeniz ve kredi kartı numaranızı girmeniz gerekir. Bu, internette gezinirken harcamalarınız konusunda daha dikkatli olmanıza yardımcı olabilir.

HATIRLATMA AYARLARINI KAPATIN

Bazen bir ürünü satın alma eylemi, anlık bir istek olabilir. Stresinizi yenmek, hayal kurmak veya yeni bir görünüm elde etmek istiyor olabilirsiniz. Bu hissi, internetteki alışveriş sepetine bir şeyler koyarak ancak hemen satın almadan bir kuruş harcamadan da yenebilirsiniz. Nasıl mı? Alışveriş sitesinde gezinirken beğendiğiniz ürünü sepete koyun ve ürünü sepette bırakın. Sitenin hatırlatma ayarlarını kapatın ve en az 24 saat bekleyin.

FATURA PARTİSİ DÜZENLEYİN

Dönüm noktalarının ödüllendirilmesi, finansal durumunuzu yönetmek için sahip olmanız gereken önemli bir alışkanlık. Bu nedenle, kredi kartı ekstrenizin tamamını her ödediğinizde finansal sağlığınızı sürdürülebilir kılmak için kendinizi finansal olmayan bir konuyla ödüllendirin. Örneğin; kendinize teşekkür edin ya da eve gittiğinizde o güne özel yemek yapın.

HARCAMA GÜNÜ BELİRLEYİN

Ayda bir gün seçin, bütçenizde sizi mutlu edecek şeyler için ayırdığınız paranızı belirlediğiniz harcama gününde harcayın. Bu hem alışverişiniz için heyecan verici olur hem de gereksiz harcamalarınızı durdurur.

Parasal konular yüzünden strese girmeyin!Para konusunda strese girmeyi bırakmanın 8 yolu:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store