Güven Artırıcı Aktiviteleri Denemeye Hazır mısınız?

Neden güven artırıcı egzersizler uygulamalısınız biliyor musunuz? İşte harekete geçmenizi sağlayacak günlük güven artırıcı aktiviteler:

Güven; ‘’Kişinin güçlerine veya koşullarına bağlılığına ilişkin bir his veya bilinçtir.’’

Bu, kendinize güvendiğiniz zaman, kim olduğunuz ve hayatta nereye gittiğinizle ilgili güvende hissettiğiniz anlamına gelir. Zayıf yönlerinize odaklanmıyorsunuzdur çünkü güçlü yönlerinize bağlısınız.

Bu, özgüveninizin yüksek olduğu ve yolunuza çıkan herhangi bir durumla başa çıkma yeteneğinize inandığınız anlamına gelir. Her zaman dünyayı ele geçirmeye ve hedeflerinize ulaşmaya hazır hissediyorsunuzdur. Çünkü hayallerinizi gerçekleştirebileceğinizi biliyorsunuzdur.

1. Güven oluşturmaya başlamak için kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakın

Her şeyden önce, kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakın. Karşılaştırma, neşe hırsızıdır. Başarınızı sürekli olarak çevrenizdekilerle ölçüyorsanız, hak ettiğiniz özgüveni asla deneyimleyemezsiniz. Sadece kendinizi yetersiz ve güvensiz hissetmenize neden olur.

Bunu uygulamanın bir yolu, karşılaştırma tetikleyicilerinizi yazmaktır. Tetikleyiciniz sosyal medyadaki biri, başarıları hakkında övünmeyi bırakamayan bir arkadaş olabilir.

Tetikleyicilerinizi yazdıktan sonra, onları hayatınızda azaltmak için neler yapabileceğinizi düşünün. Örneğin, sosyal medya ise bu hafta kendinize değerinizden şüphe duymanıza neden olan herkesi takip etmeyi bırakmak için bir saat ayırın. 

2. Güçlü yönlerinize odaklanın

Genellikle iyiden çok kötüye odaklanıyoruz. Başarısız olduğumuz şeylere daha fazla odaklanırsak, bu güvenimizi yok edebilir. Benlik saygınızı artırmanın yolu güçlü yönlerinize odaklanmak olacaktır.  Bunun için deneyebileceğiniz iki güven artırıcı alıştırma var:

Şimdiye kadar başardığınız her şeyi yazın

Hatırlayabildiğiniz kadar geriye gidin. Ne kadar harika olduğunuza dair bir hatırlatmaya ihtiyacınız olduğunda referans verebilmeniz için hepsini yazın.

İyi olduğunuz her şeyi yazmak, harika bir güven oluşturma alıştırmasıdır.

"Herhangi bir kahve dükkanına rakip olabilecek ev yapımı kahve yapmakta iyiyim" gibi basit bir şey olabilir. Bu güçlü yönlere odaklanın. Nerede iyi olduğunuzu bilmiyor musunuz? Ailenize ve arkadaşlarınıza sorun.

3. Mükemmeliyetçilikten kurtulun

Mükemmeliyetçilik sizi kaç kez bazı şeylerden alıkoymuştur?  Mükemmeliyetçilik güveni öldürür ve bir şeyler yapmanızı, harekete geçmenizi engeller. Artık mükemmeliyetçilikten kurtulmanın ve her şeyi aşırı analiz etmekten vazgeçmenin zamanı geldi. 

4. Olumsuz düşüncelerinizi ve inançlarınızı yeniden düzenleyin

İnsan günde 6000’den fazla şey düşünür. Ve bazılarımız için iç sesimiz, zihnimizde en yüksek dönen sestir. Sabah olumlamaları kafanızdaki o küçük eleştirmeni susturmak için yapabileceğiniz en iyi güven artırıcı egzersizlerden biridir.

5. Gülümseyin ve insanlarla göz teması kurun

İstemeseniz bile, gülümsemek ve insanlarla göz teması kurmak size büyük bir özgüven artışı sağlayabilir. Çevrenizdekilere iletişime açık olduğunuzun sinyalini verir ve herkesi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Ne kadar çok pratik yaparsanız, o kadar iyi hissedeceksiniz.

6. Bir hedef belirleyin ve bunu başarmak için kendinize meydan okuyun!

Bir hedef belirleyin ve ona ulaşmaya çalışın. Ancak kafanızda dolaşan milyarlarca hedefiniz olduğunda, herhangi bir spesifik hedef için harekete geçmek zor olabilir. Neden eğlenceli bir şey denemiyorsunuz ve hedeflerinizden birini meydan okumaya dönüştürmüyorsunuz?

7. Güven oluşturma alıştırmalarınızın bir parçası olarak öz disipline öncelik verin

Öz disiplin, duygularınızı ve davranışlarınızı kontrol etme yeteneğinizi ifade eder. Öz disiplinli olduğunuzda, hedeflerinize bağlı kalmaya daha meyilli olursunuz.

8. Kendinizi randevuya çıkarın

Bir başkasını gerçekten sevebilmek için önce kendinizi sevmeniz gerekir. Bunu yapmanın kendinizle çıkmaktan daha iyi bir yolu var mı? Kendinizi gerçekten tanımak için her hafta 30 dakika veya bir saat ayırın.

Sevdiklerinizi ve sevmediklerinizi belirleyin, kendi düşüncelerinizle rahatlayın. Her zaman yapmak istediğiniz ilginç bir şey yapın. Önce kendinizi sevmeyi öğrenmek, denediğiniz en iyi özgüven geliştirme faaliyetlerinden biri olabilir. 

9. Fikirlerinizi paylaşma alıştırması yapın

Eğer konuşmakta zorlanan, içe dönük bir tipseniz, fikirlerinizi daha fazla geliştirmek ve paylaşmak için çaba gösterin. Düşüncelerinizi kısa ve öz bir şekilde paylaşabileceğinizi düşünmüyorsanız, aynada eşinize veya kendinize yüksek sesle söyleme alıştırması yapın.

Düşüncelerinizi ne kadar yüksek sesle söylerseniz, onları başkalarıyla paylaşırken o kadar güven duyacaksınız. Düşüncelerinizi paylaşmak, benlik saygısını geliştirmek için en önemli faaliyetlerden biridir.

10. Kendine güvenen biri gibi düşünmeye başlayın ve bunu günlük bir güven geliştirme egzersizi yapın

Tanıdığınız, kendine en çok güvenen kişiyi düşün. Ardından, korkutucu veya caydırıcı görünen bir şey yapmadan önce kendinize şu soruyu sorun: ‘’O bu durumda ne yapardı?"

O zaman aklınıza ne geliyorsa onu yapın! Bu, "yapana kadar numara yapmak" ile aynı şey olabilir. Ancak yapabileceğiniz en iyi özgüven geliştirme egzersizlerinden birisidir.

11. Vücudunuza biraz sevgi gösterin

Düzenli egzersizin özgüveni yerine getireceği şüphesizdir. Ayrıca endorfinleri pompalayarak ve sizi hayatın günlük endişelerinden uzaklaştırarak stresi azaltır. Sevdiğiniz bir şeyi yapın. Mutfağınızda dans gösterisi yapın, yürüyüşe çıkın…

Ne yaparsanız yapın, vücudunuzu size eğlenceli hissettirecek şekilde hareket ettirin. (Tercihen günde 30 dakika.)

İlk önce bu güven artırıcı egzersizlerden hangisini yapacaksınız?

Benlik saygınızı oluşturmak zaman alır. Listeden bir veya iki güven artırıcı aktivite seçerek başlayın (en kolay görünen birkaç tanesini tavsiye ederim) Birkaçına hâkim olduğunuzu hissettiğinizde, birkaç tanesine daha geçin.

Siz en iyisini hak ediyorsunuz ve yapabilirsiniz!

Para durumunuza olan güveninizi artırın ve bizi takipte kalın. Nasıl borçtan kurtulacağınızı, para biriktireceğinizi ve finansal iyilik hali oluşturacağınızı öğrenin.

İstek ve İhtiyaç Arasındaki Temel Fark Nedir? İnsan istekleri ve ihtiyaçları, ekonomide kullanılan çok önemli terminolojilerdir. Çoğu öğrenci, insanların memnuniyetini açıklarken genellikle ihtiyaçları ve istekleri birbirinin yerine kullanır. Ama bu doğru yol değildir.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store