Buzdolabını Düzenlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mutfağımızın olmazsa olmaz eşyası buzdolabını, özenli kullanarak hem enerji tasarrufu sağlayabileceğinizi hem de yiyeceklerinizi daha uzun süre koruyabileceğinizi biliyor muydunuz?

Buzdolabını düzenlerken dikkat edeceğimiz birkaç kriter hem beyaz eşyanızın ömrünü uzatacak hem de size tasarruf sağlayacak. Düzenden bahsetmeden önce buzdolabı seçimi ve konumuyla da ilgili küçük bir bilgi vermek faydalı olacaktır.


Hangi Buzdolabı Daha Tasarruflu?

Öncelikle ihtiyaçlarınıza ve ailenize uygun bir buzdolabı seçmenizde fayda var. Geniş buzdolapları daha fazla enerji harcadığından faturanıza yansıyacaktır. Kalabalık bir aile değilseniz, geniş buzdolabına gerçekten ihtiyacınız var mı, sorgulayın.

Bir başka konu ise, mümkün olduğunca enerji tasarrufu sağlayan bir buzdolabı seçmiş olmanız. A+ bir buzdolabı, normal bir buzdolabına göre daha tasarrufludur.  Özellikle teknolojik ürünlerde inovasyon hızlı olduğundan, sizin için uygun segmentte ve uygun kriterlerde bir ürün seçmeniz, aldığınız ürünü uzun süre ve daha tasarruflu kullanmanıza katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra yiyecekleri saklama süresi, garanti ve teknik destek konularını da dikkate almalısınız.


Buzdolabını Nereye Koymalı?

Uygun ürün seçiminden sonra ise buzdolabının ömrünü uzatmak için, hem kullanım hem de yerleşim açısından yapabileceğiniz birkaç şey bulunuyor. Buzdolabınızı doğru konumlandırın, mümkünse ocak ya da fırın yakınında bulundurmayın. Buzdolabı, yanındaki diğer aletlerin ısısından etkilenerek ısınırsa, sıcaklığı soğutmak için ekstra enerji harcayacağından faturanız yükselebilir. Yine aynı şekilde daha az enerji harcamasını sağlamak için duvarlara yaslamaktan kaçının, duvarla arasında mutlaka 5-10 cm mesafe bırakın. Bu da buzdolabınızın daha az enerji harcamasına katkı sağlayacak şeylerden biri.

Şimdi gelelim buzdolabını nasıl düzenleyeceğimize…

Buzdolabı Düzeni

Buzdolabınızı düzenlerken, sıcak yemekleri soğumadan buzdolabına koymamaya özen gösterin. Böylece hem yemeklerinizin hem de buzdolabınızın ısı ayarını koruyabilirsiniz.

Raflara sığmayan ya da tam yerleşmeyen cam şişeleri koymaktan kaçının. Buzdolabını açarken ya da kapatırken cam şişeler kırılabilir ve hem size hem de eşyanızın mekanizmasına zarar verebilir.

Kalan yemekleri, atıştırmalıkları ya da kahvaltılıkları kapaklı kaplarda saklamaya özen gösterin. Yiyecekler bozulduğu takdirde bakteri üreteceğinden buzdolabınızın çalışma prensibini etkileyebilir.

Hijyen ve sağlık açısından, herhangi bir gıdayı çürümeden ya da bozulmadan tüketmenizde fayda var.  Ürünleri ambalajlarıyla birlikte buzdolabında saklamak isteyebilirsiniz, ancak kalın ambalajlı ürünlerin buzdolabının enerji tüketimini artırdığını hatırlatalım.

Soğuk kalması gereken ürünleri buzdolabının kapağındaki raflarda saklamayın. Bu alan, sürekli açılıp kapanmanın da etkisiye, buzdolabının diğer alanları kadar soğuk tutmayabilir. Örnek vermek gerekirse, sütü kapakta saklamak pek iyi bir fikir değil.


Bazı yiyecekleri buzdolabında saklamak gerekirken, bazılarını da buzdolabına koymamak daha iyidir. Mesela, bal, soğan, sarımsak, çikolata gibi yiyecekleri buzdolabına koymasanız daha iyi olur. Bu yazımızdan buzdolabına konmaması gereken yiyeceklerle ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.


Buzdolabınızı düzenlerken önce tüketmeniz gereken yiyecekleri farklı bir rafa yerleştirebilir ya da bu yiyeceklerin üzerine ‘öncelikli’ notu iliştirebilirsiniz. Böylelikle tarihi geçirip ziyan etmemiş olursunuz.


Buzdolabı düzeninde önemli bir konu da temizlik. Düzenli olarak buzdolabını temizlemek hem hijyen açısından önemli hem de kötü kokuların önüne geçmekte etkili. Temizlemenize rağmen buzdolabındaki kötü kokulardan şikayetçiyseniz, bir çay bardağına süt veya karbonat koyup dolaba yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800