Alışveriş Profilinizi Biliyor Musunuz?

İnternetten alışveriş dünyaca yaygın. En sık görülen 10 harcama davranışını biliyor musunuz?

Kendini Avutan Alışverişçi: Alışveriş sitelerinden çıkmam ama bir türlü ödeme sayfasına da gelemem. Ne beğensem, atarım sepete. Aldım zanneder, mutlu olurum.

Premium Alışverişçi: En iyisini satın alırım. Trendleri takip ederim.  Teknolojideki son noktayı bilirim. Mutlaka marka alırım.

Kararlı Alışverişçi: Alışveriş yapmadan önce her zaman araştırırım. Daha iyi bir teklif veya fiyat mutlaka çıkar karşıma. Acelem varsa da önce aradığım şey için 1-2 saat gezer, sonra alırım.

Aktif Alışverişçi: Daima online alışveriş yaparım ve sürekli araştırırım. Kupon veya indirim beklemem. Yeni siteler alışverişime yardımcı olabilir.

Ücretsiz Kargo Avcısı: Hayatım internet. Sokak sokak, avm avm gezecek değilim ya. İnternetten alırım ne istersem. Kargo parası asla vermem. Kargo parası istenirse hemen vazgeçerim.

Tutumlu Alışverişçi: Kullanılmış, ikinci el veya tamir edilmiş ürünleri almayı severim. Beğendiğim şeyin az kullanılmışı varsa onu almayı tercih ederim.

Sadık Alışverişçi: Aynı mağazadan alışveriş yaparım. Çünkü bu bana ödül veya hediye çeki kazandırır.

Sistemli Alışverişçi: Online alışveriş yaparken aradığımın en iyisini bulmak için sitenin navigasyonuna bakarım.

Sabırsız Alışverişçi: Eğer aradığımı o sitede bulamazsam uzun uzun dolaşmam. Hemen başka siteye giderim.

Listeli Alışverişçi: İnternetten alışverişten hoşlanırım. Ancak bu her zaman alışveriş yapacağım anlamına gelmez. Sepete bakmadan, toplam fiyata bakmadan asla satın almam.   


DİKKAT:
“Mağazada 100 lira, internette 45 lira. Harika! Üstelik orijinal. Aman kaçırmayayım!” demeyin. Alışverişleri yapmadan önce istek mi ihtiyaç mı sorusunu kendinize mutlaka sorun.

-Bunun için borçlanmaya değer mi?

-Benzer kaç tane ürününüz var?

-Hangi kıyafetinizle giyeceksiniz?

-Dolabınızda gerçekten ona yer var mı? düşünün.

Diyelim ki aldınız. Ama eve geldiğinizde pişman oldunuz. Ve beğenmediniz. Utanmadan iade edin.

Haftanızı Nasıl Planlayabilirsiniz?Haftanızı biraz daha kolay ve aynı zamanda daha verimli hale getirmek mi istiyorsunuz? Gerçek şu ki, haftanızın başarısı planlamanızın başarısına bağlı.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800