Haftanızı Nasıl Planlayabilirsiniz?

Haftanızı biraz daha kolay ve aynı zamanda daha verimli hale getirmek mi istiyorsunuz? Gerçek şu ki, haftanızın başarısı planlamanızın başarısına bağlı.

Haftanızı biraz daha kolay ve aynı zamanda daha verimli hale getirmek mi istiyorsunuz? Gerçek şu ki, haftanızın başarısı planlamanızın başarısına bağlı. Haftalık takviminizi önceden planlarsanız, başarı olasılığınızı katlanarak arttırırsınız. Ve zamanınızı etkin bir şekilde kullanmış olursunuz.

Planlama, önceliklerinizin gerçekleşmesini nasıl sağladığınız, her şeyi programınıza nasıl sığdırdığınızla alakalı.

İyi planlanmış bir haftadan bahsetmiyorum bile! Son dakikada her şeyi yapmadan düzenli  kalmanıza ve odaklanmanıza yardımcı olabilir.

İşte haftanızı planlamak için dört adımlı yöntem planlaması:

1. Adım: Görev Listesi Oluşturun
İlk adım, görev listesi oluşturmak. Bu sadece, önümüzdeki hafta yapmak istediğinizi, yapmanız gerektiğini veya yapmanız gerektiğini düşündüğünüz her şeyi zihninizde toparlamak ve kağıda dökmek. Dikkatinizi dağıtmadan bunu yapabileceğiniz bir zaman belirleyin.

Hepsini listenize yazın. Bunu pazar geceleri veya pazartesi sabahı yapmanızı öneririm, böylece önümüzdeki hafta için hazırlıklı olursunuz.

 

2. Adım: Listenizi Öncelik Sırasına Göre Yeniden Yazın
İkinci adım, listenizi öncelik sırasına göre yeniden yazmak. En önemli görevlerinizi listenizin en üstüne yazın, ardından diğer her şeyi en önemliden en az önemli olana doğru sıralayın. Hayatınızda önemli olan her şey en üstte olmalı. Bu tamamen size kalmış. Ailenize veya iş arkadaşlarınıza bağlı değil.  Zamanınızın ve takviminizin patronu sizsiniz. Bunu hatırlayın! Neyin en önemli olduğunu düşündüğünüzde, uzun vadeli hedeflerinizi ve vizyonunuzu düşünün. 

 
3. Adım: Önce Kişisel Bakımınızı Planlayın
Üçüncü adım, önce öz bakımınızı planlamanız. Belki bunu planlamak için yeterli zamanınızın olmadığını düşünüyorsunuz.

Kişisel bakımın hayatınızın bir parçası olmasını istiyorsanız, şimdi planlamaya başlamalısınız. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

 

4 Adım: Listenizi Takviminize Ekleyin
Son adım, önce en önemli olandan başlayarak her şeyi takviminize eklemek. Listenizi takviminize eklediğinizde, her bir öğeyi eklediğinizden emin olun. Örneğin, takviminize sadece "iş" diye yazmayın. Sabah 9'dan 11'e kadar "bir podcast kaydet" diye yazın. Herhangi bir zamanda takviminize baktığınızda tam olarak ne yaptığınızı net bir şekilde bilin. 

 

Yukarıdaki süreci tamamladığınızda, planınızı fiilen takip etmeniz gerekir. Bu, hayatınızda yapacağınız en zor ve en önemli işlerden biri ve her şey odaklanmanızla başlar, böylece verimli bir hafta geçirebilirsiniz.

Finansal Sağlığınız İçin Neler Yapmalısınız?Sahip olduğunuz birikim miktarı, emeklilik için ne kadar ayırdığınız ve gelirinizin ne kadarını sabit veya isteğe bağlı olmayan harcamalara harcadığınız dahil olmak üzere finansal sağlığın birçok boyutu var.

 

 

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Müslüm Meriç
Yüreğinize , kaleminize sağlık. Kars'a dair her şeyi en güzel ifadelerle kaleme dökmüşsünüz. Yolunuz bir daha Kars olursa mutlaka bekliyorum sizleri. Kars adına teşekkür ederim 🙏🙏🙏🙏
Sirin Yucel
Ben yaşlandıkça daha iyi anlıyorum ki en büyük zenginlik beden sağlığımızın yerinde olmasıdır.